۱۷ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله حسین نوری ‌همدانی ظهر امروز پنج شنبه ۱۷ مهرماه در دیدار نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و اعضای کنگره بزرگداشت امامزاده حکیمه خاتون (س) ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیرخم اظهارداشت: برخی از زمان‌ها هر چند کوتاه ‌هستند اما از جایگاه و فراگیری والایی برخوردارند، همانند شب غدیر که شبی به اندازه هزار ماه است.


وی اضافه کرد: عید غدیر به تاریخ محدود نمی‌‌شود و بلکه سرنوشت‌ساز انسان تا روز قیامت است به همین علت باید این عید را شناخت و بازیابی کامل کرد.


این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه عید غدیر باید از ابعاد مختلف شناسایی و بررسی شود، گفت: عید غدیر پاسخ عقلی به مباحث توحیدی است که نشان می‌دهد ، انسان در ابعاد مختلف زندگی نیازمند رهبر است.


وی با اشاره به اینکه اولین فردی که خلق شد امام بوده است، تصریح کرد: آخرین شخصی که این دنیا را ترک خواهد کرد نیز امام خواهد بود و طبق حدیثی از ائمه اطهار(ع) اگر تنها دو نفر در روی زمین باشند، یکی از آن‌ها امام است.


آیت‌الله نوری‌ همدانی ادامه داد: خداوند که لقب جواد و کریم را به خود اختصاص داده قبل از اینکه افراد حاجت‌هایشان را به زبان بیاورند، برای آن‌ها برآورده خواهد کرد ولی این حوائج دسته‌بندی دارند و خداوند در مرحله اول به حاجات اساسی افراد، پاسخ خواهد داد.


وی نیازمندی به رهبر و امام را از مهم‌ترین حاجت‌ها دانست و ابراز کرد: ابن سینا در کتاب‌های خود بیان کرده که خداوند پا را به گونه‌ای خلق کرد که انسان بتواند با آن به نحوه دلخواه خود، راه برود، حال آیا این خداوند که برای راه رفتن انسان‌ها نیز تدابیری اندیشیده‌ است، برای امامت و رهبری انسان‌ها تدبر نکرده است.


 

آیت‌الله نوری‌ همدانی غدیر را پاسخی برای اصل نبوت خواند و اذعان داشت: پیامبر (ص) برای احیای اسلام مبعوث شد و در ۲۳ سال، ۶۴ جنگ را انجام داد تا بتواند در راه خود به پیروزی برسد که در نهایت نیز توانست اسلام را تثبیت کند.


وی افزود: اگر پیامبر اسلام(ص) جانشینی برای اجرا، حراست و تبیین قوانین اسلام تعیین نمی‌کرد، زحماتش به هدر می‌رفت و این امر حقانیت واقعه غدیر خم را برای همگان اثبات می‌کند.


آیت‌الله نوری‌ همدانی با اشاره به اینکه از ابتدای بعثت حضرت محمد(ص) تاکیدات بسیاری در رابطه با ولایت شده بود، مطرح کرد: چگونه انحراف‌های گمراهانه در جریان غدیر به وجود آمد و علت این امر چه بود؟


وی با بیان اینکه افرادی که در جریان‌سازی واقعه غدیر همکاری کرده‌اند باید پاسخ‌گوی اعمال خود باشند، گفت: امروزه داعش، تکفیری‌ها و سلفی‌ها در مقابل اسلام ناب محمدی و حقیقت غدیر خم قرار دارند و این مقابله، مسئولیت ما را سنگین‌تر کرده است.


این استاد حوزه علمیه قم در ادامه تاکید کرد: علمای هر امتی باید مدافع جریان غدیر باشند و پیامبر اسلام(ص) همیشه با استفاده از دو دسته برای تحقق اهداف دین در عرصه‌های مختلف حضور داشت، یک دسته افرادی که با قدرت بازوان خود در برابر دشمن ایستادند و یک دسته افرادی که با استفاده از زبان و قلم خود ایستادگی کردند.


وی انقلاب اسلامی را بازیابی واقعه غدیر دانست و یادآور شد: در روزگاری که کفر و استکبار جهانی عالم را فراگرفته بود امامی از میان مردم برای برافراشته کردن پرچم اسلام، اقدام به مقابله با جاهلیت کرد و توانست واقعه غدیر را احیا کند.


آیت‌الله نوری‌ همدانی با اشاره به خطبه‌های غدیر و نگرانی‌های حضرت محمد(ص) برای ولایت پذیری امت ادامه داد: صدور انقلاب به دنیا، به معنای ترویج آموزه‌های غدیر است.


وی متذکر شد: وجود امامزاده‌ها در ایران اسلامی نشان‌دهنده ولایت‌پذیر بودن مردم ایران در تاریخ است زیرا در دورانی که سادات و نوادگان اهل بیت (ع) از عراق به کشورهای دیگر مهاجرت کردند مردم ایران به خوبی پذیرای آنها بودند.


آیت‌الله نوری ‌همدانی با اشاره به اینکه اوقاف وظیفه احیا کردن فرهنگ اسلامی و ترویج فرهنگ ائمه اطهار(ع) را برعهده دارد، گفت: امامزاده‌ها باید مراکز فرهنگی کشور شوند و مسائل فرهنگی در آن‌ها بازگو شود.

مطالب مرتبط :
  1. ویژه برنامه های دهه ولایت در امامزادگان و بقاع متبرکه
  2. جشن ولایت علوی در ۲۰۸۷ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار شد
  3. جشن ولایت علوی در ۲۰۸۷ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار می شود
  4. امامزادگان و بقاع متبرکه میعادگاه مردم در لحظه تحویل سال نو
  5. سازمان اوقاف امانتدار موقوفات و بقاع متبرکه است

پارک علم و فناوری قم

zohur