۱۷ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدای این هم‌اندیشی که به بهانه رحلت سیده مجاهد زهرا آیت‌اللهی آخرین بازمانده مرحوم آیت‌الله لاری برگزار شده بود، دکتر حسین احمدی عضو هیئت علمی گروه تاریخ و تمدن پژوهشگاه و دبیر علمی این هم‌اندیشی درباره انگیزه‌ها و ضرورت نشست عنوان کرد:‌ رجوع به زندگی و اندیشه‌های آیت‌الله لاری پادزهری در برابر موج دشمنی و کج‌اندیشی‌ها بین اهل سنت و شیعه است. اندیشه‌های ایشان جای اتحاد اسلامی است. ایشان فردی هستند که قبل از امام راحل حاکمیت دینی را ترسیم کردند.


وی در ادامه افزود: توجه به اندیشه‌های علما به ویژه آیت‌الله لاری برای دستیابی به آرمان‌شهر ما بسیار کمک می‌کند. آیت‌الله نجفی لاری یکی از اسطوره‌های قابل ستایش هستند تا قبل از امام راحل(ره) هستند که رفتار کردار و اندیشه‌های ایشان برای نسل امروز قابل بهره‌گیری است. تکیه بر امثال آیت‌الله لاری بر توسل و اخلاص به عنوان استراتژی مهم در اسلام است. شخصیت ایشان تجسم اخلاق دینی اسلامی است.


دکتر احمدی در پایان عنوان کرد: مرحوم لاری نمونه بارز و مجسم غیرت دینی بودند امروز هم ما گرفتار استعمار هستیم و باید برای عبرت‌آموزی زندگی این بزرگوار را بازخوانی کنیم.


در ادامه این مراسم علی محمد بشارتی مشاور سیاسی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با نگاهی به کارنامه کاربردی آیت‌الله عبدالحسین نجفی لاری و با ابراز خرسندی از برپایی کنگره بزرگداشت ایشان مقارن عید ولایت و امامت عنوان کرد: پیش از شناخت مرحوم آیت‌الله نجفی لاری باید آیت‌الله میرزای شیرازی را بشناسیم که فتوای تاریخ تحریم تباکو را در دوره مشروطه دادند.


وی در ادامه افزود: در ارتباط با هجرت آیت‌الله لاری از نجف به لار مطالب زیادی بیان شده است، چرا که ایشان ستون محکم نجف بودند، خود میرزای شیرازی به نجفی لاری گفتند که با رفتن شما به لار، نجف را به لار می‌برند. حتی خیلی از علما معتقد بودند که اگر آقای لاری در نجف می‌ماندند سایر علما گمنام می‌ماندند بنابر این بزرگی ایشان به حرف و سخن و کلمه نبود مجموعه کارهای ایشان او را بزرگ کرده بود.


بشارتی با تاکید بر اینکه مرحوم لاری بسیاری از یهودی‌های لار را مجبور به تغییر مذهب و یا هجرت کرد عنوان کرد: او بی‌مهابا تفکرات دیگران را بدون محافظه‌کاری مورد بررسی قرار می‌داد شعار ایشان «روس بدتر از مجوس و انگلیس بدتر از ابلیس» بود. همین یکی از نکات مشترک ایشان با امام راحل(ره) بود.


وی در پایان با بیان وجه اشتراک دیگر آیت‌الله لاری با امام راحل(ره) گفت:‌ ولایت فقیه یکی دیگر از اشتراکات آنهاست. آیت‌الله لاری با همین تفکر به لار رفت، تمبر چاپ کرد و با سربرگ کاغذ و اسناد را منتشر کرد، در دورانی که دستگاه چاپ دور از فکر بود، ایشان عده‌ای را برای انتقال چنین دستگاه‌هایی به هندوستان فرستاد. در نهایت عده‌ای وجود مقدس ایشان را برنتابیدند و ایشان مجبور شد در فقیرترین محله نزدیک لار تا لحظه مرگ زندگی کند.


در ادامه این مراسم سجاد چیت‌فروش با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «نسبت اندیشه لاری و انقلاب اسلامی» اظهار کرد: ما اگر می‌خواهیم در سنت فکری که داریم پیروز شویم باید درک درستی از آن داشته باشیم. در اندیشه مشروطیت سلاطین و پادشاهان جای دارند ولی در سنت فکری اسلام شاه و سلاطین هرگز مورد احترام نیستند. این یکی از اندیشه‌های سیاسی آیت‌الله لاری بود و برای اثبات این اندیشه از ۴۰۰ آیه قرآنی تحت عنوان جایگاه سلاطین در اسلام بهره برده‌اند.


وی ادامه داد: ایشان همواره معتقد بر این بودند که باید یک فقیه عادل، حاکم و رییس مجلس باشد چون در مشروطه یکی از ارکان اصلی مجلس بود. آیت‌الله لاری در حوزه عمل به ولایت فقیه معتقد بود و همواره معتقد به اسلام سیاسی بود و می‌گفت برای اندیشه‌های فکری باید به زندگی پیامبر(ص) و ائمه(ع) مراجعه کنیم و به این امر اصرار داشتند که باید احکام فردی را به احکام اجتماعی گسترش بدهیم و به بحث امر به معروف و نهی از منکر همچون امام خمینی (ره)‌ تاکید زیادی داشتند.


در ادامه این هم‌اندیشی وحید کارگر جهرمی، یکی دیگر از دانشجویان رشته تاریخ با بیان اینکه آیت‌الله لاری از جمله افرادی بود که حوزه‌های علمیه را تشکیل داد و در زمان مشروطه فعالیت گسترده‌ای داشت، عنوان کرد: ایشان به دعوت مشروطه‌خواهان شیراز به ایران آمدند و در شاهچراغ نمازجمعه را تشکیل دادند و پس از به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه فعالیت‌های خود را به اوج رساند. ایشان اولین حکومت ولایت فقیه را قبل از جمهوری اسلامی ایران تشکیل دادند و همواره با صراحت تمام از تمامیت ارضی ایران دفاع می‌کردند و مرقد ایشان در حال حاضر در شهر جهرم است.

مطالب مرتبط :
  1. عرضه کتابهای آیت الله مجتبی لاری به چهار زبان در بخش ره یافتگان
  2. هم‌اندیشی علمی «میراث فکری و معنوی آیت الله مرحوم سید عبدالحسین لاری» برگزار می شود
  3. مرحوم نجفی اصفهانی زودتر از میرزای شیرازی حکم تحریم تنباکو را داد/ ماجرای عنایت امام حسین(ع) به نجفی اصفهانی
  4. جریان شناسی فکری تاریخ معاصر ایران با بهره از آثار مرحوم منذر تدوین شود
  5. نویسنده «حق المبین» دغدغه دفاع از دین داشته است/ زمان شناسی از ویژگیهای بارز آیت الله شاهرودی بود

پارک علم و فناوری قم

zohur