۱۰ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، همایش بین المللی فلسفه اسلامی از نگاه ابن سینا و ملاصدرا توسط شورایعالی فرهنگ و علوم و هنر تونس با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و معاونت پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  از ۲۹ مهر تا دوم آبان در این کشور برگزار شد.


پروفسور هشام جعیط رئیس شورای عالی فرهنگ و علوم و هنر تونس در مراسم افتتاحییه که با حضور شخصیتهای تونسی و سفیر جهوری اسلامی ایران برگزار شد، ضمن تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران و معاونت پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری، هدف برگزاری چنین برنامه ای را توسعه روابط آکادمیک و منطقی در حوزه فلسفه اسلامی دانست.


دکتر حمیدرضا آیت الهی از اساتید فلسفه و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این همایش گفت: جهان امروز، نیازمند تبادل اندیشه است و برگزاری همایش بین المللی فلسفه اسلامی در تونس در عصر پس از انقلاب آن می تواند گویای نگرشهای عقلانی در رویکردهای جهانی آن باشد.


دکتر مقداد عرفه منسیه رئیس بخش علوم اسلامی و فلسفی همایش نیزگفت:«تلاش رایزنی فرهنگی ایران برای برگزاری این همایش با مشارکت مجمع علوم تونس گویای شناخت دقیق این نمایندگی از حوزه های علمی و معرفتی در تونس است و باید برای آن احترام قائل شد . امید وارم که با مقالات ارائه شده در این همایش، تحولی در فلسفه اسلامی بویژه جهلی که در مغرب عربی نسبت به ملاصدرا شیرازی وجود دارد برطرف شود.»


سخنرانان طی سه روز در موضوعات ذیل مقالات خود را ارائه کردند:


– دکتر هشام جعیط از تونس با مقاله [الفلسفه الاسلامیه  فی مسار الفکر الانسانی]


– دکتر رشدی راشد از فرانسه با مقاله [ابن سینا و الریاضیات ]


– دکتر تیراز آن دیریارت از آمریکا با مقاله [ابن سینا و غموض أحادیة الوجود]


– دکتر احمد الحسناوی از فرانسه با مقاله [نظریة ابن سینا فی قوة الدافع]


– دکتر محمد علی الحلوانی از تونس با مقاله [نظام الطب فی قانون ابن سینا : القضایا المعرفیة]


– دکتر مقداد عرفه منسیه از تونس با مقاله [ ابن سینا و المعتزله من خلال الرساله العرشیة]


– دکتر یس العماری از تونس با مقاله [الموجود الاول عند الفارابی و واجب الوجود عند ابن سینا]


– دکتر سعاد الجوینی از تونس با مقاله [شرحا ابن سینا و الشیرازی لسورة التوحید]


– دکتر عبد العالی العمرانی جمال از مغرب با مقاله [تأثیر ابن سینا فی الغرب و الشرق: القیام بمقارنة بین ابن طفیلی و ناصر الدین تیس فی تحلیل کتاب الشرائط الاربعه]


– دکتر محمد بن ساسی از تونس با مقاله [التشریح السینوی فی کتاب کمال الدین الفارسی تنقیح المناظر]


– صادق رمضانی گل افزانی از ایران با مقاله [تطور الفلسفه الاسلامیة من ابی علی بن سینا إلی الملاصدرا الشیرازی]


– دکتر جیل جانسنس از بلژیک با مقاله [استعمال ” المباحثات ” لابن سینا من قبل ملاصدرا فی کتاب ” اسفار “]


– دکتر سید حسن حسینی از ایران با مقاله [ابن سینا و ملاصدرا فی اثبات الحجج لوجود الله]


– دکتر منی احمد ابوزید از مصر با مقاله [قضیة المعاد بین ابن سینا و ملاصدرا الدین الشیرازی]


– دکتر محمد سعیدی مهر از ایران با مقاله [ابن سینا و ملاصدرا فی مادیة النفس البشریة ]


– دکتر رضا حاجت پور از آلمان با مقاله [حقیقة الکمال و الحرکة عند صدر الدین الشیرازی]


– دکتر صالح مصباح از تونس با مقاله [الشیرازی و تقلید السیاسات الأفلاطونیة فی الإسلام الکلاسیکی]


– دکتر رضا اکبری از ایران با مقاله [مظاهر المعرفة ( المعارف الاوحدیة) الفلسفة  اعادة بناء المفهوم القرآنی فی فلسفة ملآصدرا                                                         الشیرازی]


– دکتر منصف الحامدی از تونس با مقاله [الوجود الذهنی فی الحکمة المتعالیة للشیرازی]


– دکتر مهدی دهباشی از ایران با مقاله [الترابط بین أبعاد طبیعة المادة من وجهة نظر ملاصدرا و اینشتاین و النتائج المترتبة علیه]


– دکتر حمیدرضا آیت اللهی از ایران با مقاله [المفاهیم المیتافیزیقیة: المقارنة بین قیود کانط و حلول ملآصدرا]


در برنامه اختتامیه این همایش نیز دکتر جعیط گفت: این اولین همایش بین المللی است که پس از انقلاب تونس توسط مجمع علوم برگزار می شود. از نظر من سطح بسیار بالای علمی این همایش و مقالات بسیار عمیق و عالمانه ارائه شده در آن، گویای اهتمام و نیز موفقیت این کنگره علمی بود.


 وی با بیان خبر چاپ مقالات ارائه شده در همایش، از حضور قوی وعلمی هیأت ایرانی به سرپرستی دکتر حمید رضا آیت اللهی تشکر کرد و از امضای تفاهم نامه همکاری علمی مطالعاتی میان مجمع علوم و ادبیات  و هنر ( بیت الحکمه) با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خبر داد.


دکتر آیت اللهی نیز با موفق خواندن همایش فلسفه اسلامی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در تونس و مجمع علوم، اظهار امید واری کرد با برگزاری همایش های مشابه در کشورهائی که فلاسفه آن در این نشست حضور داشته اند بتوان دامنه معرفی بزرگانی چون ابن سینا و ملآصدرا شیرازی را گسترده تر کرد.


با پیشنهاد هیأت ایرانی در پایان کنگره علمی، نشستی صمیمانه با اساتید شرکت کننده برای بررسی را هکارهای تدریس و توسعه فلسفه اسلامی در دانشگاههای غربی و اروپائی برگزار شد.


صادق رمضانی گل افزانی، رایزن فرهنگی ایران نیز که خود از سخنرانان همایش بود، برگزاری همایش فلسفه اسلامی از نگاه ابن سینا و ملاصدرای شیرازی را در تونس در کنار نشست دوستانه با اساتید فلسفه از کشورهای اروپائی، عربی و آمریکائی حائز اهمیت دانست و امضای تفاهم نامه همکاری میان بیت الحکمه و پژوهشگاه علوم انسانی مطالعات و فرهنگی را بسیار مهم ارزیابی کرد.


وی اهدای یکصد جلد کتاب فلسفه اسلامی از سوی این پژوهشگاه به بیت الحکمه را سرآغاز خوبی برای همکاریهای دوجانبه به ویژه تدوین رساله های کارشناسی ارشد و دکترا از سوی دانشجویان دانست. این کتب در طول همایش به صورت نمایشگاهی در معرض دید متفکران و دانشجویان قرار داده شد.

مطالب مرتبط :
  1. مجموعه مقالات همایش«ابن سینا و فیلسوفان اسلامی» منتشر شد
  2. همایش آسیب‌شناسی وضعیت موجود فلسفه در جامعه برگزار می شود
  3. فلسفه ابن سینا از مباحث عرفانی او جداست/ اوج فلسفه اسلامی با ابن سیناست
  4. فهم فلسفه قرون وسطی بدون ابن‌سینا امکان ندارد/ ابن سینا اجمال تفکر فلسفی مسلمانان است
  5. اگر ابن سینا نبود فرهنگ اسلامی طالبانی و سعودی می شد

پارک علم و فناوری قم

zohur