۱۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بنیاد کنراد آدناور، وابسته به حزب دموکرات مسیحی آلمان، در سایت خود از مخاطبان دعوت کرده تا در یک سفر رنگارنگ و جذاب در تقویم مناسبت های اسلامی با تصاویر زیبا، اسطوره ها و نمادها همراه شوند و اضافه کرده است که بعد از سخنرانی، جلسه بحث و گفت‌وگو نیز دایر خواهد بود.


دعوت‌نامه‌ی عمومی این بنیاد برای حضور در این همایش، این چنین است: در جهان اسلام، اعیاد و مناسبتهایی وجود دارند که در بین تمام مسلمانان دنیا مورد تجلیل قرار می گیرند، مانند هجرت پیامبر [ص] از مکه به مدینه،‌ شب های قدر در روزهای پایانی ماه رمضان،‌ مراسم افطار،‌ عید قربان و سفر مکه.


شیعیان مناسبت های ویژه‌ی دیگری را نیز دارا هستند که به خانواده‌ی امام علی[ع] و مثلاً امام حسین[ع] مربوط می شوند، مانند روز عاشورا در ماه محرم که یکی از مهم‌ترین مناسبت های آنان است. در مقابل در عربستان سعودی غیر از تولد پیامبر[ص] مناسبت های دیگری جشن گرفته نمی شود.


از مراسم  خصوصی [فرهنگی و غیرمذهبی] در بین مسلمانان می توان به تولدها،‌ مراسم نام گذاری، اولین دندان،‌ شب حنابندان قبل از عروسی، عروسی و در نهایت مرگ و تدفین اشاره کرد.


سخنران این همایش دکتر گندولا کروگر، متولد ۱۹۶۳ خواهد بود. وی از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ مشغول به تحصیل در رشته‌ی مطالعات اسلامی، علوم سیاسی، مطالعات دینی و روزنامه نگاری در هامبورگ و از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ مشغول به مطالعه‌ی دکتری در رشته اسلام گرایی و تصویر زنان در مجله‌ی هفتگی مصری «روز الیوسف» (Ruz al-Yusuf)  بوده است.

مطالب مرتبط :
  1. جشن و سخنرانی در ۳۰۰ مسجد شهر تهران به مناسبت دهه ولایت برگزار می شود
  2. همایش بین‌المللی «جهان عاری از خشونت در پرتو صلح، امنیت و حقوق بشر» برگزار می‌شود
  3. اوقات شرعی شهرهای آلمان و فرانسه یکسان شد/ گزارشی از سفر علمی مجری طرح پژوهشی اوقات شرعی به آلمان و فرانسه
  4. اعلام برنامه های مرکز فعالیتهای دینی شهرداری تهران به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی
  5. پاسداشت سی‌امین سال تأسیس رشته علوم و معارف اسلامی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur