۵ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حسین اسدی مدیر کل قرآن و حدیث جامعه المصطفی با اعلام این خبر افزود: به دنبال توصیه مقام معظم رهبری و سیاست گذاری کلان ایشان مبنی بر اینکه کشور ما باید تمدن نوین اسلامی را پایه گذاری و بنا کرده و آن را به جهانیان عرضه کند، این همایش را برگزار می کنیم.


دبیر همایش بین المللی حاکمیت قرآن در هویت سازی تمدنی با اشاره به این مطلب که این نخستین همایشی است که با این محور برگزار می شود، افزود: امیدواریم این همایش، شروع خوبی برای همایش های دیگری باشد که از سوی نهادها و ارگان های به ویژه مجامع دانشگاهی و حوزوری برگزار خواهد شد.


مدیر بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه مجموعه محتوا و سخنرانی‌های این همایش در پایان به صورت کتاب چاپ خواهند شد، تصریح کرد: اغلب مخاطبان این همایش کسانی هستند که دغدغه حاکمیت قرآن و مرجعیت قرآن برای تمدن سازی اسلامی را دارند. در واقع فرهیختگان، دانشجویان و اساتید، طلاب و فضلای حوزه، شخصیت های تاثیرگذار فرهنگی، اعضای موسسات قرآنی و همه مردم می توانند از محتوای این همایش بهره بگیرند.


به گفته وی پیام تصویری اختصاصی حضرت آیت الله جوادی آملی در این همایش پخش می شود. سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنرانی آیت الله اعرافی رئیس جامعه المصطفی و دو مهمان خارجی دکتر کریم داگلاس کرو که از محققان و صاحبنظران مطالعات بین المللی اسلامی و تمدن اسلامی و استاد دانشگاه‌های آمریکاست و دکتر محمود حیدر پژوهشگر برجسته، نویسنده فعال در عرصه تمدن سازی اسلامی و رئیس موسسه تبلیغاتی دلتای لبنان برنامه های دیگر این همایش هستند.


حسین اسدی افزود: این نخستین همایشی است که در این موضوع برگزار می شود. برای همین هم بیشتر به کلیات و اصل حاکمیت معرفتی قرآن و هویت تمدن سازی اسلامی پرداخته ایم. البته مصاحبه های علمی در موضوعات جزیی‌ انجام می شود. امیدواریم همایش های بعدی به صورت جهانی و با فراخوان مقاله بین المللی برگزار شوند. در این همایش مهمانانی از کشورهای مسلمان همچون مصر، یمن و بحرین حضورخواهند داشت،


وی خاطرنشان کرد: بهتر دیدیم که این همایش را در داخل فضای نمایشگاه قرآن برگزار کنیم. چراکه این نمایشگاه به‌خوبی کانون توجه همه اهالی فکر، فرهنگ، نقد و نظر است در سراسر دنیا است. محلی برای تمام کسانی که قلبشان برای تمدن اصیل اسلامی می‌تپد. طبیعتا اهل فکر و نظر اذعان دارند که مبنای این تمدن سازی باید از جامعیت برخوردار باشد، جامعیتی که به آن ظرفیت ایجاد این تمدن جدید را بدهد. اما هیچ یک از این ظرفیت های موجود دردنیا به اندازه ظرفیتی که در کلام خدا وجود دارد، نمی تواند متولی، مرجع و پایه گذار این حاکمیت بر تمدن سازی باشد.


مدیر بخش قرآن و فرهنگ ملل اسلامی افزود: قرآن هم فصل الخطاب است و هم برنامه زندگی و سعادت بشر و در واقع بهترین، برترین و جامع ترین راه سعادت بشر است. همین موضوع ما را بر آن داشت که در بحث حاکمیت قرآن کریم در هویت سازی تمدنی و حاکمیت معرفتی قرآن کریم تاکید کرده و این همایش را برگزار کنیم.


وی با بیان اینکه نمایشگاه قرآن کریم بزرگترین رویداد قرآنی جهان است، گفت: یکی از فضاهایی که در ماه مبارک رمضان توجه مردم را به سوی معارف قرآنی و انس با قرآن جلب می‌کند، همین نمایشگاه قرآن است. این نمایشگاه بزرگترین رویداد قرآنی در سطح جهان است. حتی ادیان دیگر هم برای کتاب های آسمانی‌شان چنین برنامه ای ندارند که درایران اسلامی فقط به قرآن در همه ابعاد آن در خلال این نمایشگاه پرداخته می شود. به همین دلیل هم این همایش بین المللی را در نمایشگاه قرآن کریم برگزار کردیم.


همایش بین المللی حاکمیت قرآن در هویت سازی تمدنی پنجشنبه دهم مرداد ماه مصادف با بیست و سوم ماه رمضان برگزار می شود.


 

مطالب مرتبط :
  1. نشست «اقتصاد اسلامی در قرآن» برگزار می شود
  2. مراسم اختتامیه سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود
  3. تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری
  4. بخش مشاوره و گفتگوهای قرآنی نمایشگاه قرآن افتتاح می شود
  5. نشست تخصصی کاتبان قرآن کریم برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur