۲۲ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، یازدهمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه صبح امروز ۲۲ اسفندماه با هدف شناخت عظمت و فضیلت سوره مبارکه یاسین و به منظور تجلیل و تکریم از چهره های شاخص و ممتاز پژوهش و هنر قرآنی با حضور حجت الاسلام حسن خمینی، آیت الله موسوی بجنوردی و دکتر محمدباقر قالیباف، حجت الاسلام حشمتی، حجت الاسلام دکتر احمد احمدی، حجت الاسلام عبداللهیان و جمعی از جامعه قرآنی در برج میلاد تهران برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، دبیر یازدهمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه طی سخنان کوتاهی در این مراسم گفت: می خواستم صحبت مفصلی درباره اقدامات تکفیری ها داشته باشم، اینکه علمای اهل سنت که ناظر این اعمال تکفیری ها هستند ساکت نشسته اند و اینک با نام تکفیر ویرانگری و اسلام ستیزی می کنند.


وی افزود: با این حال به دلیل کمبود وقت صحبت خود را کوتاه کرده و تنها از آیت الله بروجردی، حجت الاسلام سیدحسن خمینی، دکتر قالیباف برای حضورشان تشکر کرده و از تمام دست اندرکاران این برنامه و بانوان قرآن پژوه توفیق روزافزون دارم.


حجت الاسلام محمد عبداللهیان، مدیرعامل موسسه معارف اسلامی امام رضا (ع) و دبیر علمی یازدهمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه با بیان اینکه سوره یاسین را رویکرد این همایش قرار داده ایم و خوشبختانه پژوهشهای مفصلی در این خصوص ارسال شده است، گفت: متاسفانه قرآن در بین ما مهجور واقع شده و بیشتر از آن سوره یاسین که مظلوم و مهجور واقع شده است، در حالی که از سوره یاسین با عنوان قلب قرآن یاد می شود. پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) فرموده اند کاش امت من از آثار این سوره مطلع شده تا این قدر در غم و غصه و گرفتاری واقع نشوند.


وی در خصوص تفاوت این سوره با سوره های دیگر قرآن، افزود: هر حرف قرآن کریم یک فرشته موکل دارد ولی هر حرف سوره یاسین ۱۰ فرشته موکل دارد. بزرگان گفته اند خداوند فرشته ای مهربان تر از سوره یاسین نیافریده، کسی که با این سوره الفت دارد همواره دهها فرشته همراه او هستند و به این ترتیب انسان در زندگی هیچ گاه تنها نمی ماند. اگر می خواهیم هیچ گاه احساس تنهایی نکنیم باید با سوره یاسین همراه باشیم.


دکتر مریم حاج عبدالباقی نماینده بانوان قرآن پژوه و استاد و پژوهشگر قرآنی و  استاد دانشگاه نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی گفت: متأسفانه ریزش رشته الهیات را در دانشگاهها شاهد هستیم ضمن اینکه با کمبود کتابخانه های تخصصی قرآن مواجهیم. در خیلی از موارد مجبوریم دانشجویان را به شهر مقدس قم ارجاع دهیم.


وی افزود: این همایشهای قرآنی موجب می شود تا فعالان قرآنی یکدیگر را شناخته و بتوانند از این طریق با هم مرتبط شوند تا بتوانیم کاری اثرگذار در جامعه انجام دهیم. باید ابعاد مختلف فعالیتهای قرآنی را شناسایی کرده و به تک تک این ابعاد بپردازیم.


در ادامه این مراسم پیام آیت الله موسوی اردبیلی برای این همایش قرائت شد.


همچنین طی مراسمی به نویسندگاه مقالات برتر و  کتابها و پژوهشهای برتر قرآنی هدایایی اهدا و از آنها تجلیل شد.

مطالب مرتبط :
  1. اظهار تاسف از کمبود موقوفات قرآنی/ لزوم ارائه راهکار عملی حل مسائل بانوان از دیدگاه قرآن و اهل بیت
  2. یازدهمین همایش بانوان قرآن پژوه ۲۲ اسفند برگزار می شود/ تجلیل از ۲۸ بانوی فعال قرآنی ایرانی و خارجی
  3. سومین همایش «نقش بانوان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» برگزار می شود
  4. بانوان برگزیده رشته مفاهیم مسابقات سراسری قرآن معرفی شدند/ برپایی شش محفل قرآنی
  5. سومین همایش «بررسی نقش بانوان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» آغاز شد

پارک علم و فناوری قم

zohur