۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


توکل دارایی رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌ سینا در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اعلام این خبر گفت: صبح امروز اول شهریورماه همزمان با بزرگداشت بوعلی سینا با حضور مقامات محلی و اساتید ملی فلسفه و عرفان آئین ادای احترام به شیخ الرئیس برگزار شد.


وی افزود: سوگند پزشکی توسط پنجاه نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان و  نثار تاج گل به نابغه شرق شرف الملک ابن سینا از دیگر برنامه هایی اجرایی صبح امروز بود.


دارایی در ادامه سخنانش اظهارداشت: با پیام تصویری آیت الله العظمی آیت الله جوادی آملی همایش عقلانیت در حکمت سینوی در محل مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان آغاز شد و سخنرانی آیت الله غیاث الدین طه محمدی و استاندار همدان از دیگر بخش های افتتاحیه این همایش بوده است. سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و غلامرضا اعوانی دبیر علمی این همایش از دیگر بخشهای مراسم افتتاحیه است.


مسئول روابط عمومی و اطلاع‌رسانی همایش عقلانیت در حکمت سینوی افزود: در همایش عقلانیت، ۱۶ از فلاسفه و استادان حوزه و دانشگاه، درباره تأثیرات عقلانیت در حکمت سینوی آخرین یافته‌های خود را ارایه خواهند داد. فلسفه احکام اسلامی از نظر ابن‌سینا، فرشته‌شناسی ابن‌سینا و سهروردی، علم عقلی و علم نفسانی از نظر ابن‌سینا، اثبات تجرد نفس و تبیین کیفیت تعلق و تدبیر نفس به بدن در حکمت ابن‌سینا، فیلسوف ایرانی از نگاه عارف آلمانی، ابن‌سینا و عقلانیت منطقی، بررسی رساله عشق، جایگاه عقل در نمط نهم و جستاری در چیستی عقلانیت در حکمت سینوی از جمله عناوین سخنرانی‌های دانشمندان ابن‌سینا پژوه در این همایش است.


این همایش امروز در محل مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان از ساعت ۹ تا ۱۹ برگزار می شود.


این همایش به همت بنیاد بوعلی‌سینا و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن حکمت و فلسفه ایران با همکاری دانشگاه بوعلی‌ سینا، دانشگاه علوم پزشکی،‌ شهرداری همدان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش استان و صدا و سیمای مرکز همدان، فرمانداری همدان و شرکت سیاحتی علیصدر برپا می شود.

مطالب مرتبط :
  1. همایش گرامیداشت هزاره تألیف «قانون» برگزار می شود
  2. دهمین همایش جهانی حکمت مطهر آغاز شد
  3. آغاز انتشار دوفصلنامه «پژوهشنامه حکمت»/ فراخوان مقاله در زمینه حکمت اسلامی
  4. مهمترین دستاورد بوعلی سینا گسترش منطق و متافیزیک ارسطویی است
  5. عقلانیت حاکمان جامعه را به سوی عقلانیت پیش می برد/ سه راهکار بالابردن عقلانیت در جامعه

پارک علم و فناوری قم

zohur