۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سند نهمین دور مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارتدکس روسیه که در روزهای ۳ و ۴ شهریور در تهران برگزار شد، انتشار یافت که در آن نسل‌کشی و کشتار مردم غزه توسط اسرائیل و اعمال تروریستی در عراق و سوریه محکوم شده‌اند.


 مشروح سند منتشر شده از سوی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به شرح زیر است:


به نام خدا

نهمین دور از «گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس» مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارتدکس روسیه با موضوع «اهمیت و راه‌های تقویت همکاری و تفاهم بین اسلام و مسیحیت ارتدکس» طی دو روز دوشنبه و سه‌شنبه مورخ ۳ و۴ شهریور ۱۳۹۳ برابر با ۲۵ و ۲۶ آگوست ۲۰۱۴ در تهران  برگزار شد. نشست مذکور با حضور عالیجناب جناب اسقف اعظم پیاتیگورسک و چرکسک فئوفلاکت نماینده‌ی پاتریارک اعظم روسیه و جناب آقای دکتر ابوذر ابراهیمی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران انجام گرفت.

در این دور از گفت‌وگو‌ها ـ که در شش نشست برگزار گردید ـ اندیشمندان مسلمان و مسیحی ارتدکس در خصوص افراط‌گرایی دینی و راه‌های مبارزه با آن، تجلیل و گرامی‌داشت شهدا از منظر اسلام و مسیحیت، نقد و بررسی هشت دور گفت‌وگوهای دینی مسلمانان و مسیحیان ارتدکس روسیه در طول ۱۷ سال گذشته، اقلیت‌های دینی و ضرورت همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان، مقالات خود را ارایه نمودند و با طرح پرسش و پاسخ، موضوعات یاد شده مورد  بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.


طرفین گفت‌وگو‌ پس از ارایه مقالات بر موارد زیر تأکید نمودند:


– تعاملات تاریخی بین اسلام و مسیحیت با چالش‌های متعددی روبرو بوده است. ما هرگونه تلاش افراد و گروه‌ها را در جهت ایجاد سوءتفاهم بین این دو دین الهی به منظور دستیابی به اهداف شخصی و مانع‌تراشی در روابط مثبت و همکاری سازنده‌ی آنها محکوم می‌کنیم و بر لزوم روابط بهتر و همکاری نزدیک‌تر بین رهبران و پیروان دو دین اسلام و مسیحیت تأکید می‌نماییم.

– ما قاطعانه نسل‌کشی و کشتار بیرحمانه‌ی مردم غزه را محکوم نموده و همدردی خود را با مردم مظلوم فلسطین ابراز می‌کنیم. همچنین از جامعه‌ی بین‌الملل می‌خواهیم که تمام تلاش خود را در جهت تسریع در برقراری صلح در این سرزمین به کار بگیرد.


– خشونت‌های کور و اعمال تروریستی گروهک داعش و دیگر گروه‌های افراطی در عراق و سوریه را محکوم می‌کنیم و همدردی خود را با ملت سوریه و عراق اعم از مسلمان، مسیحی و سایر ادیان اعلام می‌داریم. معتقدیم ضروری است در این رابطه توجه سازمان‌های جهانی را به شرایط پیچیده در سوریه و عراق جلب کرده و برنامه‌هایی برای کمک‌های بشردوستانه به مردم بی‌پناه کشورهای مذکور تدوین نمود.


– هرگونه اهانت به اشخاص، عقاید، مراسم و اماکن مقدسه دینی و مذهبی را محکوم کرده و از سازمان‌های بین‌المللی و مسئول در جهان می‌خواهیم که تمهیدات لازم را برای مقابله با این‌گونه اعمال ناشایست اتخاذ نمایند.


شرکت‌کنندگان در این نشست فضای این دور از گفت‌وگو‌ را بسیار مثبت و سازنده ارزیابی کردند. هر دو طرف بر لزوم توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی به منظور آشناسازی شیعیان و مسیحیان ارتدکس با اصول دینی، اخلاقی، تاریخی و مسایل حقوقی الهیات و آیین دینی و همچنین حفظ اماکن مقدس کلیساها، معابد و مساجد تأکید کردند. با تبادل دانشجویان و استادان و ترجمه منابع علمی و انجام پژوهشهای مشترک علمی و تحلیلی می‌توان در این مسیر گام‌های مؤثر برداشت. همچنین بر لزوم همکاری‌ها از طریق دیدارهای چندجانبه بین رهبران و اندیشمندان ادیان در سطح جهانی و منطقه‌ای تأکید کردند و توافق نمودند برای توسعه‌ی همکاری‌ها کمیته‌ای متشکل از نمایندگان دو طرف با عنوان کارگروه تشکیل گردد.


دو طرف رضایت خود را از گفت‌وگوی ۱۷ ساله بین جامعه‌ی مسلمان جمهوری اسلامی ایران و کلیسای ارتدکس روسیه که با موفقیت همراه بوده است، ابراز نمودند.


شرکت‌کنندگان در این نشست خواستار ادامه‌ی گفت‌وگوی دو طرف برای همکاری‌های دینی در عرصه‌ی جهانی و منطقه‌ای بوده و ابتکارات و راه‌کارهای مؤثر برای تأثیرگذاری بیشتر در جوامع مسلمان و مسیحی را ضروری دانسته و نیز اعلام می‌دارند که دهمین دور گفت‌وگوی میان مسلمانان ایران و کلیسای ارتدکس روسیه در سال ۲۰۱۶ در مسکو برگزار خواهد شد.


هیأت علمی کلیسای ارتدکس روسیه:

۱- اسقف اعظم پیاتیگورسک و چرکسک فئوفلاکت

۲- پروتوییری ولادیسلاو تسیپین، استاد آکادمی دینی

۳- کشیش الکساندر زرکش‌اف، کشیش ارشد کلیسای جامع نیکولای مقدس در تهران

۴- پروتوییری سرگی زواناریوف، دبیر اداره روابط خارجی کلیسا در امور کشورهای دور

۵- دیمیتری ولادیمیروویچ صافانوف، رئیس بخش ارتباطات بین ادیان اداره روابط خارجی کلیسا

۶- خانم یلنا دونایوا ،کارمند ارشد علمی انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه

۷- ایلیا کاشیتسین،کارمند علمی بخش ارتباطات بین ادیان اداره‌ی روابط خارجی کلیسا

هیأت علمی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها:

۱- دکتر ابوذر ابراهیمی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

۲- آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور محترم مقام معظم رهبری

۳- حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه‌ رییس جمهور

۴- آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی

۵- دکتر علی‌محمد حلمی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها

۶- حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد بهشتی

۷- حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی

۸- حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجد جامعی

۹- حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم

۱۰- حجت‌‌الاسلام و المسلمین ابوالحسن نواب

مطالب مرتبط :
  1. شورای رهبران دینی اروپا اقدامات داعش را محکوم کرد
  2. برگزاری جشن میلاد امام هشتم شیعیان در تمام اماکن مذهبی پایتخت
  3. بهائیت فاقد هرگونه اصول دینی مدون است/ پیدایش و توسعه بهائیت تحت حمایت استعمار
  4. "فلسفه" زبان مشترک عقاید مختلف دینی، عرفی و قومی است
  5. دولتها و رهبران دینی جهان باید در مقابل جنایت علیه بشریت متحد شوند

پارک علم و فناوری قم

zohur