۱۰ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری تشریح برنامه های طرح اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مساجد با عنوان آسمانی ها صبح امروز دوشنبه ۱۰ تیرماه با سخنرانی مرتضی طاهریان معاونت فرهنگی هنری این کانون ها در محل این ستاد برگزار شد.


طاهریان گفت: بالغ بر هزار جلسه برای برنامه ریزی اوقات فراغت در سطح ملی و استانی و شهرستانی داشته ایم که هدف ما از برگزاری این برنامه ها انسجام و ساماندهی فعالیت ها و برنامه های اوقات فراغت؛ هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در برنامه ها و فعالیت ها؛ شناسایی ظرفیت های کانون ها و ارتقاء سطح توانمندی ها و  فراهم آوردن زمینه جذب هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان به مساجد است.


وی افزود: مساجد مردمی هستند و مردمی هم اداره می شوند و ما کمک می کنیم که فعالیت های مساجد زیر نظر ائمه جماعات آن به یک انسجام برسد. بیش از ۱۶۰۰۰کانون فعال تا پایان سال ۹۱ داشتیم و بیش از ۱۰۰۰۰ کتابخانه در این کانون ها داریم. امسال مجوز کتابخانه های ما جدای از مجوز تأسیس کانون ها داده می شود. طبیعی است کسی که وارد مسجد می شود در قدم اول می خواهد اطلاعاتش در حوزه معارف دینی و قرآنی به یک حد استانداردی برسد و خانواده ها هم که فرزندانشان را به مساجد می فرستند در درجه اول اطمینان و اعتماد به آن دارند و دوم اینکه تلاششان این است که ارتقای سطح دینی، علمی و فرهنگی فرزندانشان را شاهد باشند. حداقل کار کانونها خواندن و آموزش قرائت قرآن است که در کنار آن برنامه های دیگرتفریحی فرهنگی هنری و علمی قرار گرفته است.


معاون کانون های مساجد با اشاره به اینکه افتتاح رسمی برنامه ها از ۱۱ شعبان تا نیمه شعبان بود و اختتامیه همزمان با دهه کرامت ۱۶ تا ۲۶ شهریور ماه مصادف با میلاد حضرت معصومه و میلاد امام رضا (ع) است، گفت: برخی از گزیده شاخص ترین برنامه های اوقات فراغت تابستان ۹۲ از این قرار است:۱- فعال سازی ۱۶۰۰۰ پایگاه های اوقات فراغت در سراسر کشور که پیش بینی شده ۱٫۵ میلیون نفر از جوانان و نوجوانان در این برنامه ها شرکت کنند. ۲- مشارکت بهینه ۱۵۰ هزار نفر از مدیران و مربیان طرح تابستانی آسمانی ها ۳- فعال سازی بالغ بر ۵ هزار کتابخانه مخزن دار برای ارایه خدمات به مخاطبین. در حال حاضر کانون سالانه بیش از ۴ میلیارد تومان کتاب به این کتابخانه ها توزیع می کند.۴- مشارکت و فعال سازی بالغ بر ۶۲۹ کانون تخصصی در ۲۲ رشته برای ارائه خدمات آموزشی به مخاطبین ۵- پیش بینی اجرای برنامه های اردویی یک روزه برای حداقل یک میلیون نفر علاوه بر این برقراری اردوهای زیارتی سیاحتی برای حداقل ۲۰۰ هزار نفر در سطح ملی، استانی و شهرستانی از جمله برنامه های دیگر کانون است.


طاهریان ادامه داد: ارایه خدمات ورزشی، فرهنگی و هنری توسط مراکز بیرون از کانون از طریق انعقاد قرارداد با آنها، برگزاری المپیاد های ورزشی، هنری و علمی و برگزاری جلسات و گفتمان های دینی و برگزاری مسابقه کتابخوانی به ویژه با موضوعات مرتبط با حضرت علی(ع)، حضرت سجاد(ع)، حضرت رضا(ع)، حضرت هادی (ع) و حضرت مهدی (عج) از دیگر برنامه های کانون در تابستان ۹۲ است.


وی افزود: اجرای طرح «به استقبال ماه آسمانی» در سه روز پایانی شعبان با هدف آماده سازی مخاطبین برای ورود به ماه مبارک رمضان، برگزاری «جشن آسمانی ها» ویژه روز اولی ها در اولین روز از ماه مبارک رمضان، تمرکز برنامه های قرآنی تابستان به طرح ۱۴۴۷ و نیز حفظ جزء ۲۹ و ۳۰ قرآن کریم و برگزاری سلسله جشن های سبط النبی به مناسبت نیمه ماه رمضان ولادت امام حسن (ع) و برگزاری کرسی های تلاوت قرآن و جلسات ختم قرآن و دوره های تفسیر کوتاه و قصص قرآن از جمله دیگر برنامه های در نظر گرفته شده کانون های فرهنگی هنری مساجد در تابستان ۹۲ است.


طاهریان یادآور شد: این برنامه ها با مشارکت دستگاه ها و نهادهای فعال در مساجد بویژه مرکز رسیدگی به امور مساجد سازمان تبلیغات اسلامی، شبکه قرآن و معارف سیما و بسیج مستضعفین و چند نهاد دیگر برگزار می شود. تمرکز جدی ما امسال بر تولید و بازتولید و عرضه محصولات فرهنگی جشنواره های مختلف ماست که در سالهای گذشته برگزار شده است.  

مطالب مرتبط :
  1. تبیین جایگاه مسجد در برنامه های توسعه جمهوری اسلامی/ ارائه طرح یک فوریتی به مجلس در حوزه مساجد
  2. کارگاه آموزشی تربیت مربی برنامه فلسفه برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود
  3. اعزام ۵۰ هزار مبلغ به سراسر کشور در ماه رمضان/ تفسیر قرآن محور برنامه‌ها
  4. بایسته های جایگاه مساجد در جامعه اسلامی بررسی شد
  5. ویژه برنامه های شهرداری تهران به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

پارک علم و فناوری قم

zohur