۲۳ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، پیام های مختلفی از سوی علما و شخصیتها برای همایش ملی جایگاه ادیان در نظامهای حقوقی صادر شد که صبح امروز ۲۳ آذرماه از سوی اخوان فرد، دبیر علمی همایش پیام آیت الله نوری همدانی قرائت شد.


متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:


«بسم‌ الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام و تحیت به محضر شخصیت‌های محترمی که به منظور برگزاری «همایش‌ ملی جایگاه ادیان الهی در نظام حقوقی» در آن مجمع محترم حضور دارند. خداوند متعال به موازات خلقت انسان‌ها، راه زندگی آنان را به آنها نشان دادند و در قرآن مجید، در ۵۹ مورد، این راه را که با فطرت انسان‌ها نیز هماهنگ است، «صراط مستقیم» نامیدند و پیمودن این راه را وسیله سعادت و تکامل انسان‌ها، قلمداد نمودند.


ضمناً ابلاغ صراط مستقیم زندگی بشریت را به عهده پیامبران علیهم‌السلام که شاگردان خاص مکتب الهی هستند و از راه وحی و الهام پیام‌های خالق جهان هستی را دریافت می‌نمودند، گذاشتند و فرمودند: «وَإِن مِّنْ أُمَّةٍ إِلَّا خلَا فِیهَا نَذِیرٌ»(آیه ۲۴، سوره فاطر) یعنی هر امتی که به وجود آمده است از جانب خداوند، انذارکننده‌ای نیز داشته است. به طور خلاصه کتاب‌های آسمانی که مشتمل بر بیان ارزش‌های الهی است، بر پیغمبران نازل شده و به این وسیله، ادیان الهی متشکل گردید.


هدف انبیاء و ادیان الهی، ساختن جامعه‌ای متکامل و پیشرو است که آن جامعه با اعتقاد به اصول دینی و مجهز بودن به اصول اخلاقی با وحدت و انسجام در راه صلح و صفا، عدالت، صداقت، امانت و تقوا حرکت کنند و بر اساس فرهنگ دینی و سیاست اسلامی گام بردارند و از ضد ارزش‌هایی مانند ظلم، خیانت، فقر و جهل به کلی بر کنار باشند.


ما در اینجا برای نمونه یک آیه از قرآن مجید که بیانگر هدف خداوند از ارسال پیامبران در استمرار خط رسالت از آدم تا خاتم پیغمبران حضرت محمد مصطفی «ص» است را ذکر می‌کنیم.


«قَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ»(آیه ۲۵، سوره حدید) یعنی؛ ما پیغمبران خود را با دلایل و معجزات به همراه کتاب آسمانی و دین الهی، به این منظور، به سوی بشریت فرستادیم که همه مردم جهان به اجرای عدالت در کلیه شئون زندگی قیام کنند و بر اساس رعایت عدالت زندگی کنند.


باید این مطلب را نیز بدانیم که قرآن مجید، به منظور این که پیروان ادیان الهی آگاهانه و هشیارانه برنامه‌های دینی را به کار ببندند و ثابت قدم باشند، از تمرد، طغیان و تخلف گروهی که به تعالیم انبیا پشت پا می‌زنند و مشکلات و مصائبی برای انسان‌ها به وجود می‌آورند، فراون سخن می‌گوید و با عناوینی از طاغوت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نام می‌برد و مستکبرین، منافقین و صهیونیست‌ها را نیز در همین صف معرفی می‌کند تا پیراون ادیان الهی دشمنان خود را بشناسند و از شرور و اخلال آنها در زندگی خود جلوگیری کنند.


امید که آن مجمع محترم و نخبگان عزیز، با تبادل افکار خود و برگزاری همایشی تأثیرگذار، تصمیمات سازنده و آموزنده‌ای را با تکیه به معارف ادیان الهی برای بشریت امروز، بلکه برای همیشه انسان‌ها، عرضه بدارند و راهکارهایی را برای حاکمیت ادیان الهی ارایه کنند.


و نیز باید بدانیم که پیغمبران الهی و پیروان آنها تنها به گفتن و نوشتن اکتفا نمی‌کردند، بلکه برای عملی ساختن اهداف خود حرکت می‌کردند و حتی در این راه، جان خود را نیز نثار می‌نمودند تا همیشه ادیان الهی در میان مردم حاکم باشد. «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»(آیه ۱۰۵، سوره انبیاء)

مطالب مرتبط :
  1. عرضه چاپ بیست ویکم تاریخ جامعه ادیان در نمایشگاه قرآن
  2. تفاسیر اشتباه از دین سبب بروز تعدد ادیان شد/ تعریف فیلسوف الهی از دین با فیلسوف غیرالهی متفاوت است
  3. معاد و زندگی پس از مرگ در قرآن/ بیان معاد از زبان انبیاء الهی
  4. اختلاف ادیان ناشی از اختلاف تفسیر است/ تکثر ادیان نشانه بر حق بودن همه آنها نیست
  5. ادیان درباره حقوق حیوانات چه می گویند؟

پارک علم و فناوری قم

zohur