۲۱ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جلسه ۱۵۳ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز شنبه ۲۱/۱۰/۱۳۹۲ به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.


در ابتدای این جلسه، ادامه گزارش موسسه آموزشی حکمت و فلسفه پیرامون موضوع تدریس فلسفه مربوط به هر رشته تحصیلی تحت عنوان «فلسفه مضاف» ارائه شد.


پس از ارائه این گزارش، دکتر علی اکبر ولایتی طی سخنانی گفت: اگر تدریس علم جدید و مدرن با نگاه جهان بینی الهی توام نباشد، نتیجه‌ای جز ترویج سکولاریسم و عرفی گرایی نخواهد داشت.


وی افزود: علوم طبیعی و انسانی مدرن ریشه در جهان بینی غیر الهی غرب مدرن دارد و به همین دلیل با نگاه توحیدی چندان سازگار نیست.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخلاف این دیدگاه علوم طبیعی به معنای اعم آن یعنی از پزشکی تا فیزیک، در جهان اسلام نگاه الهی به موضوع دارند.


دکتر ولایتی گفت: غرض از تدریس فلسفه در دانشگاه‌ها، تقویت رویکرد توحیدی در همه علوم است و منطق اسلامی در همه شاخه‌های علمی برای تقویت عقلانیت توحیدی در هر شاخه از علم باید مورد توجه باشد.


وی با اشاره به سالگرد شهادت امیرکبیر ادامه داد: امیر کبیر به عنوان یک انسان متشرع و محب اهل بیت علیه السلام از نخستین کسانی بود که تدریس علوم طبیعی را در ایران پایه گذاری کرد و این رویه باید الگو باشد.


در ادامه جلسه اعضا نظرات خود را پیرامون این موضوع ارائه کردند که اهم آنها به شرح ذیل است:


توجه به فرایند تکامل علم در جهان اسلام و تاثیر حکمت و فلسفه بر آن، تطبیق نظرات حکمی و فلسفه بر علوم جدید، رعایت تقدم آموزش پایه‌های علم بر آموزش فلسفه مضاف، گنجانیدن موضوع در دروس عمومی هر رشته، توجه به تفاوت نظام‌های آموزشی در دانشگاه‌های کشور و تالیف متون درسی برای فلسفه‌های مضاف اسلامی.


دستور دوم جلسه، ارائه گزارش وزارت بهداشت در مورد برنامه‌های این وزارتخانه پیرامون موضوع طب سنتی بود. در این گزارش با اشاره به برخی از آمارهای جهانی در مورد طب سنتی و در آمد کشورهای مختلف در این زمینه، اقدامات این وزارتخانه برای اجرای سند ملی طب سنتی و گیاهان دارویی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه‌های در دست اقدام بر شمرده شده است.

 

مطالب مرتبط :
  1. آیت الله سیستانی مخالفتی با تدریس فلسفه ندارند بلکه به شیوه تدریس نقد دارند
  2. تصور کم اهمیت بودن علوم انسانی از علوم طبیعی از پایه غلط است
  3. فراماسونری؛ سیری در معنا و مفهوم آن/ حرفه ای که پایه گذار فراماسونری شد
  4. نبودن فلسفه علوم انسانی از دلایل عدم رشد علوم انسانی در ایران است/ ضرورت فلسفه‌های مضاف
  5. رتبه وشأن علوم انسانی پائین تر از علوم طبیعی در نظر گرفته می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur