۱۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمد مهدی احمدی مدیرکل هماهنگی امور استان ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اصولا حوادث روزگار امامت علی بن موسی الرضا(ع) یکی از حوادث حائز اهمیت فراوان در تاریخ اسلام و تاریخ تشیع بوده و هست.


وی افزود: اینکه برخی محققان این دوره را با حماسه عاشورا و گروهی آنرا با نرمش قهرمانانه امام حسن(ع) و جمعی دیگر آنرا با موقعیت امام سجاد(ع) و گروهی نیز آنرا با انقلاب فکری و فرهنگی صادقین(ع) مقایسه و شبیه می دانند، نشان دهنده همین اهمیت خاص و چند بعدی بودن وضعیت آن مقطع تاریخی و پیامدهای آن دولت سیاسی بوده است.


وی افزود: سیاست امام رضا(ع) برای سفر به خراسان تنها در افشای سیاستهای مأمون محدود نمی شود بلکه ازاین هجرت هدفهای دیگری نیز دنبال شد که برقراری و پیوند با ایرانیان متمایل به تشیع، تبدیل خراسان به کانون تشیع و مرکز عمده تمرکز حضور امام در ایران از جمله آنهاست هجرت آن حضرت استمرار مبانی تمدن اسلامی است که توسط پیامبر شکل گرفته بود و ائمه اطهار آن را استمرار دادند.


احمدی ابراز داشت: یکی از شاخص های تمدن رشد یک جامعه، فضای باز سیاسی، گفتگو با اندیشه های مخالف و پیشرفت علم و دانش و آگاهی می باشد که دقیقا تمام این ویژگی ها در هجرت امام رضا(ع) دیده می شود.


جشنواره امام رضا(ع) و جریان سازی فرهنگی


وی همچنین به اهداف جشنواره امام رضا(ع) اشاره و اظهار کرد: هدف از برگزاری جشنواره ها جریان سازی و معرفی نخبگان و شخصیتهای دینی، علمی، فرهنگی و هنری در جامعه است و جشنواره بین المللی امام رضا(ع) هم مصداق همین موضوع است این جشنواره در سطح ملی و بین المللی باعث جریان سازی فرهنگ رضوی خواهد شد و افکار عمومی اعم از مسلمان و غیرمسلمان با دیدگاه های متعالی آن حضرت آشنا می شوند و با معرفت به شخصیت والای امام رضا(ع) سبک زندگی خویش را بر این اساس شکل می دهند چرا که انسان فطرتا اجتماعی است و لازمه اجتماعی بودن الگو پذیری است.


احمدی با اشاره به اینکه توسط این جشنواره با نخبگان و شخصیتهای برجسته فرهنگی و دینی، آشنا خواهیم شد و از آثار علمی آنان که مرتبط با امام رضا(ع) است استفاده خواهیم نمود، تأکید کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با جریان سازی که ایجاد می کند میزان آگاهی انسانها را ارتقا می دهد و جامعه به ویژه نسل جوان با شناخت به نگاه و عملکرد آن امام همام ایشان را به عنوان الگو و راهنمای عمل در سبک زندگی خود قرار می دهند.


احمدی با بیان اینکه در اداره کل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از جشنواره بین المللی امام رضا(ع) دو موضوع مورد توجه است و تاکنون در خصوص آنها اقداماتی صورت گرفته است، گفت: تاکید به استانها جهت برپایی جشنواره های رضوی با موضوعات مختلف و ایجاد فضای معنوی و نشستهای تخصصی در حوزه شناخت ابعاد متعالی امام رضا(ع) که موجب ارتقای معرفت و شناخت مردم آن استان می شود از راهبرهای ماست. ما معتقدیم محبت به آن حضرت اگر پشتوانه معرفتی نداشته باشد با مواجه با چالشها شبهاتی در افراد ایجاد می کند که به اساس دین لطمه خواهد زد.


وی ادامه داد: یکی از شاخصهای ارزیابی در فعالیتهای موفق مدیران کل استانها مشارکت با بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و حضور فعال در برنامه های فرهنگی و هنری جشنواره امام رضا(ع) است که در این زمینه عموم استانها مشارکت بسیار مطلوبی داشته اند و جشنواره های مختلفی با موضوعات متفاوت و مفید در جامعه برگزار نموده اند که تأثیرگذار هم بوده است.

مطالب مرتبط :
  1. جشنواره امام رضا(ع) مایه مباهات مسلمانان جهان است/ بزرگ ترین رویداد فرهنگی هنری جمهوری اسلامی
  2. انقلاب اسلامی یکی از ۵ حادثه بزرگ تاریخ عالم است/ از رسول‌الله تا ثارالله و از روح‌الله تا بقیه‌الله عالم را تغییر داده‌اند
  3. تخریب بارگاه ائمه بقیع(ع) و صحابه پیامبر(ص) دردناک ترین حادثه معاصر
  4. جشنواره امام رضا(ع) زمینه برقراری ارتباط عاطفی بیشتر مردم با امام هشتم(ع) را فراهم کرده است
  5. جغرافیا و تاریخ (پیوند مرزها)/ تلاش برای برطرف کردن «شکاف بزرگ» میان تاریخ و جغرافیا

پارک علم و فناوری قم

zohur