۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر جمال ریفی از رهبران جامعه اسلامی سیدنی نگرانیهای جامعه اسلامی را با اسکات موریسون وزیر مهاجرت و حفظ مرزها مطرح کرد و گفت که قصددارد مقامات فدرال را از اضطرابی که در جامعه اسلامی وجود دارد مطلع کند.


مسلمانان استرالیا از این امر واهمه دارند که واحدهای ضدتروریستی در فرودگاه های این کشور مسلمانانی که عازم سفر معنوی حج هستند را هدف بگیرد.


این نگرانی ها پس از لغو سفر یک زوج مسلمان به مالزی برای گذراندن تعطیلات و دستگیری یکی از آنها و بازجویی ۵ ساعته به اوج خود رسید. این مرد و همسرش بدون هیچ اتهامی آزاد شدند و دولت بلیطهای رایگانی را برای سفر به مالزی در اختیار آنها گذاشت.


نگرانی مسلمانان استرالیا به دنبال اقدامات تونی آبوت مبنی بر سخت کردن قوانین مبارزه با ترور تشدید شد.


این قوانین وقتی شدیدتر شد که گزارشهایی از فعالیتهای افرادی تبعه استرالیا منتشر شد که فراتر از مرزهای این کشور به تروریستهای ملحق شده و در فعالیتهای تروریستی شرکت دارند. براساس قوانین جدید، چهره مسافران استرالیا پیش از سفر به هر کشوری اسکن می شود.


دو هفته پیش گروهی از رهبران مسلمان استرالیا در نشستی با نخست وزیر این قوانین جدید را ریاکارانه و توجیه نشده دانستند، آنها همچنین با ارسال نامه ای به امضای ۶۰ نفر از روحانیون برجسته و رهبران مسلمان قوانین جدید برای مبارزه با تروریسم در کشور را تقبیح کرده و اظهار داشتند که هیچ شواهدی مبنی بر فعالیت مسلمانان استرالیا در گروه های تروریستی وجود ندارد.


موریسون وزیر مهاجرت و حفظ مرزها در استرالیا با تلاش برای آرام کردن اضطراب مسلمانان به آنها اطمینان داد که سازمانهای مرتبط با زائران حج برخورد مناسبی خواهند داشت. افرادی که دلایل قانونی برای سفر دارند نباید نگران باشند.


جورج برندیس دادستان کل استرالیا با انعکاس رویکردی مشابه گفت سفر حج دلیلی قانونی برای خارج شدن از کشور به شمار می رود.


قدمت حضور مسلمانان در استرالیا به بیش از ۲۰۰ سال پیش باز می گردد. درحال حاضر مسلمانان ۱٫۷ میلیون از جمعیت ۲۰ میلیونی استرالیا را تشکیل داده اند، جمعیعتی که موجب شده اسلام به دومین دین بزرگ کشور تبدیل شود.

 

مطالب مرتبط :
  1. مسلمانان استرالیا نسبت به قوانین ضدترور جدید ابراز نارضایتی کردند
  2. تهدید مسلمانان استرالیا به تحریم روزنامه "هرالد"/ اخراج مقاله نویس به علت انتقاد از صهیونیستها
  3. افزایش حملات اسلام هراسانه علیه مسلمانان بلغارستان
  4. گزارشی از ضیافت عید فطر در کشورهای اسلامی/ دعای مسلمانان برای تسکین آلام غزه
  5. واکنش مسلمانان اندونزی به تروریستهای داعش شدیدتر از حد تصور بود

پارک علم و فناوری قم

zohur