۸ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اگر چه حج، در تعالیم پیامبران پیشین ریشه دارد، اما قرآن، حج را از انحرافات جاهلی عرب پیراست و به صورت یک عمل عبادی کامل به بشر عرضه کرد. آیات حج، نه تنها ما را با تاریخ کعبه و اعمال حج آشنا می‌کند، بلکه ضمن بیان احکام و مناسک، به حکمت‌ها و آثار آن نیز اشاره دارد و روح حقیقی و معنوی آن را در دل‌ها می‌دمد.


حج عبادتی انسان‌ساز است که موجب پاکی و رشد معنوی انسان‌ها می‌شود. از آنجا که مجموعه اعمال حج یکی از روش‌های تربیتی دین مبین اسلام است، شایسته است که ابتدا از منظر قرآن بدان بنگریم؛ قرآنی که حج ابراهیمی را کامل به تصویر کشیده و بدون هیچ‌گونه تحریف، بشر را به انجام‌دادن فرائض و مناسکش، دعوت کرده است.


این کتاب شامل چهار فصل کلیات، عمره، حج و اماکن و ایام مقدس مرتبط با حج می‌شود که هر فصل دربردارنده موضوعات مختلفی است؛ فصل کلیات شامل موضوعات «مفهوم‌شناسی تفسیر و تاریخچه آن»، «روش‌ها و گرایش‌های تفسیری»، «منابع استنباط و استخراج اسرار حج»، «سیمای کلی آیات حج در قرآن»، «فضایل و سیمای سوره حج» و «رابطه قرائت قران و حج» است.


فضایل و سیمای سوره حج عنوان موضوعی در بخش کلیات این کتاب است که ذیل آن می‌خوانیم: «سوره حج دارای ۷۸ آیه، ۱۹۱ کلمه و ۵۰۷۰ حرف است. این سوره در مدینه بر پیامبر اسلام (ص) نازل شده و صد و سومین سوره در ترتیب نزول است؛ یعنی بعد از سوره نور و قبل از سوره منافقون. البته در چینش کنونی قرآن، بیست و دومین سوره به شمار می‌آید.


تنها نام این سوره، حج است که در اصل به معنای (قصد و آهنگ) است. ولی در اصطلاح به یکی از عبادت‌های اسلامی که جزء فروع دین است، گفته می‌شود. سبب نامگذاری این سوره، آیات ۲۵ تا ۳۷ است که از ساختن کعبه و فواید و آثار حج سخن گفته و اعلام عمومی حج را از زبان ابراهیم (ع) حکایت کرده است».


فصل دیگر این کتاب با عنوان عمره نیز به تشریح موضوعاتی همچون «احکام عمره» و «آیات مرتبط با حج» پرداخته است و فصل سوم کتاب نیز مسائلی را درباره حج مطرح کرده که شامل موضوعاتی از قبیل «شرط استطاعت در وجوب حج»، «فراخوان جهانیان به حج»، «فواید و اهداف حج»، «اقسام حج»، «زمان حج»، «ماه‌های مخصوص حج»، «گاه‌شمار طبیعی حج»، «حج در ماه‌های حرام»، «اعمال حج»، «دعای حضرت ابراهیم» و «اعمال حج از نشانه‌های الهی» می‌شود.


«احرام و محرمات آن»، «چیزهای ممنوع در حال احرام»، «طواف»، «سعی بین صفا و مروه»، «وقوف در عرفات و مشعر و منا»، «اسرار و معارف توقف در عرفات»، «اسرار مشعر در آیینه قرآن و روایات»، «قربانی»، «اعمال حج همراه با اخلاص»، «یاد خدا هنگام قربانی‌کردن» و «قربانی از نشانه‌های الهی و تقسیم‌پذیر» از دیگر موضوعات مطرح‌شده در بخش حج این کتاب است.


فصل چهارم این کتاب نیز که با عنوان اماکن و ایام مقدس مرتبط با حج مزین شده، دربردارنده موضوعاتی همچون «مکه»، «مکه مادر شهرها (ام‌القری) »، «کعبه نخستین عبادتگاه بشر»، «مکه حرم امن الهی»، «مکه شهر با امنیت و پربرکت»، «مکه شهری که می‌توان به آن قسم خورد»، «مکه شهر پرجاذبه و پربرکت و محل برپایی نماز»، «ماجرای حمله فیل‌سواران به مکه و دفاع الهی از آن»، «پرستش پروردگار کعبه و فلسفه آن»، «مسجدالحرام» و «مسجدالحرام پایگاه اول معراج» است.


«مسجدالحرام قبله مسلمانان»، «جنگ در مسجدالحرام ممنوع»، «پاسداشت مسجدالحرام»، «کیفر حرمت‌شکنان مسجدالحرام»، «کعبه»، «کعبه، نخستین عبادتگاه مردم»، «نشانه‌های الهی اطراف کعبه و امنیت آن»، «بازسازی کعبه»، «مقام ابراهیم محل نماز»، «کعبه، خانه‌ای باستانی برای عبادت بشر»، «یاد خدا در ایام نورانی»، «مدینه (یثرب) »، «یثرب نام قدیمی مدینه»، «مدینه شهر احزاب و گروه‌ها»، «مساجد خوب و بد در مدینه»، «مباهله»، «غدیر»، «برائت» و «ذکر و دعا در ایام حج» نیز برخی دیگر از موضوعات بخش اماکن و ایام مقدس مرتبط با حج است.


کتاب تفسیر آیات حج (ویژه جوانان) به قلم محمدعلی رضایی‌اصفهانی به همت مؤسسه فرهنگی هنری مشعر در بهار سال جاری با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه در ۱۸۳ صفحه به قیمت ۴۵۰۰ تومان چاپ و روانه بازار شده است.

مطالب مرتبط :
  1. دانستن تاریخ نزول آیات قرآن برای درک مسائل قرآنی بسیار مهم است
  2. مؤلفه های استکبار از نگاه قرآن/ تعبیر «نرمش قهرمانانه» ملهم از آیات و روایات اسلامی است
  3. نسبت فضایل عقلی و فضایل اخلاقی بررسی می شود
  4. رونمایی از کتاب «انقلابی اسلامی در غرب»/ این کتاب نگاه جدیدی در مطالعات اسلامی و تاریخی دارد
  5. قالیباف: نگاه جامع برای زیست مؤمنانه مبتنی بر فرهنگ قرآنی وجود ندارد/ مسجدجامعی: تهران به پایگاه فعالیتهای قرآنی تبدیل می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur