۲۹ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر “علی شریعتی” معلم، سخنران و نظریه پرداز انقلابی دوم آذر ۱۳۱۲ در “کاهک” روستایی با آفتابی سوزان در بخش داورزن شهر سبزوار چشم به جهان گشود. پدرش استاد محمد تقی شریعتی مزینانی بود. او در خانواده ای روحانی متولد شده بود.


علی شریعتی می نویسد: پدرم نخستین سازنده ابعاد روحم؛ کسی که برای اولین بار هم هنر فکر کردن را به من آموخت و هم فن انسان بودن را. طعم آزادی، شرف، پاکدامنی، مناعت، عفت روح، استواری، ایمان و استقلال دل را…”


علی در کودکی برای آموختن قرآن به مکتب خانه روستا رفت و در واقع اولین معلم او “ملا زهرا” مکتب دار روستای کاهک بود. علی در سال ۱۳۱۹ وقتی هفت ساله بود در دبستان “ابن یمین” مشهد ثبت نام کرد، ولی پدر به خاطر ناآرام شدن اوضاع کشور (تبعید رضاشاهو  اشغال کشور توسط متفقین) خانواده اش را به روستا فرستاد. در سیزده سالگی وارد دبیرستان “فردوسی” شد.


شریعتی درباره این دوره می نویسد “مغزم در ین زمان با فلسفه رشد می کرد و دلم با عرفان داغ می شد”. علی از کتاب های معمولی شروع کرد ولی در ادامه به کتاب های “موریس مترلینگ” و “آناتول فرانس” علاقه مند شد.


در شانزده سالگی سیکل اول دبیرستان (کلاس نهم نظام قدیم) را به پایان رساند و وارد دانشسرای مقدماتی شد. اما در سال دوم دانشسرا که همزمان با اوج گیری نهضت ملی و نخست وزیری “دکتر محمد مصدق” بود گویی همه چیز تغییر کرد. دکتر شریعتی در سال ۱۳۳۱ “انجمن اسلامی دانش آموزان و دانشجویان” را تاسیس کرد و در مدت ۸ سال برگزاری جلسه های هفتگی آن را که شامل سخنرانی، بحث و تحقیق در مسایل فکری و مکاتب فلسفی و اقتصادی بود بر عهده داشت. در سال آخر دانشسرا به پیشنهاد پدر شروع به ترجمه کتاب “ابوذر” کرد.


بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشسرا در روز بیستم مهر ۱۳۳۱، در اداره فرهنگ (آموزش و پرورش) استخدام شد و از روز یازدهم آبان همان سال در دبستان “کاتب پور” مشهد مشغول تدریس شد. او کتاب “مکتب واسطه اسلام” را در همین زمان نوشت.


علی ضمن کار در دبستان، در کلاس های شبانه به تحصیل ادامه داد و دیپلم کامل ادبی گرفت. در همان روزها در کنکور حقوق شرکت کرده بعد از تاسیس “دانشکده علوم و ادبیات انسانی” در مهر ۱۳۳۴ علی وارد این دانشکده شد.


دکتر شریعتی در تیر ۱۳۳۷ ازدواج کرد. علی در سال ۱۳۴۴ و بعد از موفقیت در امتحانات “شورای عالی اداری” به عنوان کارشناس کتاب های درسی به تهران منتقل شد و با مرحوم برقعی و شهید باهنر همکاری کرد. در آن روزها “سازمان جلب سیاحان” از علی خواست کتابی تاریخی- فرهنگی درباره استان خراسان بنویسد و او کتاب “راهنمای خراسان” را نوشت. از کارهای دیگر دکتر شریعتی در این دوره ترجمه کتاب “سلطان پاک” نوشته “پروفسور لویی ماسینیون” بود.


دکتر در سال ۱۳۴۷ کتاب کویر را منتشر کرد. وی در این سال با دعوت استاد شهید مرتضی مطهری برای سخنرانی به حسینیه ارشاد تهران رفت. در واقع دریچه ای نو برای خدمت به دین در برابرش گشوده شده بود.


موضوع سخنرانی او در حسینیه ارشاد عبارت بودند از: “امت و امامت”، “تمدن و تجدد”، “نگاهی به تاریخ فردا”، “علی تنهاست” و “میعاد با ابراهیم”. او در مدرسه عالی بازرگانی به موضوع “انسان و تاریخ” پرداخت. در همان وقت کتاب “هبوط در کویر” را نوشت و مقاله زیبای “از هجرت تا وفات” او در کتاب “خاتم پیامبران” از طرف حسینیه ارشاد به چاپ رسید.


دکتر شریعتی در سال ۱۳۴۹ به بخش تحقیقات وزارت علوم در تهران منتقل شد. موضوع تحقیق او “تعلیم و تربیت در اسلام” بود. این کتاب در اوایل پیروزی  انقلاب اسلامی به نام “مکتب و تعلیم و تربیت” چاپ شد. از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۲ تلاش فراوانی در ایجاد آگاهی و علاقه نسل جوان به دین مبین اسلام کرد. سال ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ سال های پرکاری  علی بود. سخنرانی زیبای “نیایش” او هرگز از یاد حسینیه ارشاد نمی رود. دیگر سخنرانی های علی در آن سال ها عبارت بود از: “مذهب علیه مذهب”، “روشنفکر  و مسئولیت شیعه بودن” و “شیخ علوی و صفوی”.


دکتر شریعتی در مرداد ۱۳۵۰ از طرف حسینیه ارشاد همراه با یک راهنما برای تحقیقات تاریخی و اسلامی به “آفریقا” رفت. در تابستان ۱۳۵۲ ماموران ساواک به خانه او در مشهد حمله کردند. در اسفند۱۳۵۴ شاه ایران “محمدرضا پهلوی” برای گذراندن تعطیلات زمستانی به کشور سوئیس رفت و سپس به منظور حضور در کنفرانس سران “اپک” رهسپار کشور “الجزایر” شد.


شهید علی شریعتی به عنوان یکی از بزرگترین عوامل و محرکان ایدئولوژیک انقلاب و گسترش موج اسلام خواهی میان جوانان و روشنفکران شناخته شده است. اگر محققان و اسلام شناسان غیرایرانی چه در غرب و چه در جهان سوم شریعتی را یکی از ایدئولوگ های اسلامی در ایران و یکی از برجسته ترین متفکران و مبلغان اسلامی معاصر به حساب می آورند راه خطا نرفته اند. نقش شریعتی در بیدارگری اسلامی و طرح اسلام به عنوان یک ایدئولوژی پویا و کارساز در میان جوانان ایرانی بر کسی پوشیده نیست. از طرف دیگر شریعتی به حق یکی از بزرگترین متفکران تجدید حیات اسلام در جهان معاصر می باشد.


 ۵ سال اقامت در دانشگاه پاریس به شریعتی فرصت داد تا نه تنها فارغ از دغدغه  و نگرانی های دیگر به مطالعات خود ادامه دهد بلکه با کتاب هایی آشنا شود که در ایران وجود نداشت. او توانست با مکاتب فکری مختلف اجتماعی و فلسفی آشنایی و تماس پیدا کند ونیز آثار فیلسوفان، دانشمندان و نویسندگانی چون هانری برگسن، آلبر کامو و جامعه شناسی نظیر گورویچ، ژاک برگ و اسلام شناسی چون لویی ماسینیون را مورد مطالعه قرار دهد.


اقامت شریعتی در پاریس با یک مرحله جدید حیاتی در تحول جنبش مذهبی در داخل ایران همزمان بود. شریعتی با روش ایمان برانگیز، منطقی، علمی و مترقی خود نفوذ فوق العاده ای روی جوانان تحصیل کرده ایران به جای گذاشت و آنها را از رفتن به سوی ماتریالیسم. ستایش کورکورانه غرب و بی تفاوتی یا خصومت نسبت به مذهب، بازداشت. شریعتی در جهانی که به گفته خود او “زر” و “زور” و “تزویر” در آن حاکم بودیک انسان استثنایی و به قول خودش یک “مرد خدا” و نیز “مدافع حقوق مردم” در زمینه های اجتماعی و سیاسی به شمار می رفت.


تمام تحلیل های فلسفی، تاریخی و جامعه شناختی شریعتی یک جهت گیری مذهبی داشت که بعد اسلامی آن از همه  برجسته تر بود. او یک روش سیستماتیک برای شناخت و فهم اسلام تجویز کرد. به گفته او “تفکر صحیح اساس شناخت حقیقی است و شناخت حقیقی عقیده و ایمان استوار را به بار می آورد.” این اصل مشخص باعث ایجاد آگاهی در انسان می شود.


علی شریعتی اواخر ماه مه ۱۹۷۷ برابر با ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ به طرز مرموزی در لندن درگذشت. کتاب های علی شریعتی بیشمار و متنوع اند. آثار منتشر شده او شامل ۲۰ کتاب و بیش از ۵۰ رساله است.

مطالب مرتبط :
  1. نگاهی به رشد و تعالی امام حسین(ع)/ کربلا اوج شکوه زندگی سیدالشهداء
  2. نگاهی کوتاه به زندگی حضرت زینب(س)/ القاب قرة عین مرتضی
  3. کتاب «ملکوت آینه ها» نقد و بررسی می شود
  4. نگاهی کوتاه به زندگینامه امام خمینی(ره)
  5. نگاهی به ساختار قوا در ایران/ جایگاه مجلس و روند تصویب قانون

پارک علم و فناوری قم

zohur