۲۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، تاکنون داروی آزمایشی ZMapp برای درمان دو آمریکایی مبتلا به این ویروس و یک اسپانیایی مورد استفاده قرار گرفته است، اما تاکنون این دارو روی هیچ آفریقایی آزمایش نشده است و طی ماه های متمادی که این بیماری به غرب آفریقا حمله کرده، بیش از ۵۰ درصد مبتلایان خود را به کام مرگ کشیده است. این خبردر شرایطی منتشر شد که کارشناسان پزشکی پرسشهای اخلاقی را که در رابطه داروهای آزمایشی ابولا و واکسنها به بحث گذاشته اند.


سازمان بهداشت سازمان ملل دیروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه یک تله کنفرانس با حضور کارشناسان بهداشتی برگزار کرد تا موضوعات اخلاقی استفاده از این دارو را به بحث بگذارد.


درحال حاضر هیچ دارو و درمان ثبت شده ای برای درمان ابولا که تاکنون بیش از ۹۶۰ نفر را در غرب آفریقا کشته ثبت نشده است.


سازنده این دارو شرکت داروسازی Mapp در سن دیگو است، این شرکت در سایت خود اعلام کرده درحال حاضر تعداد بسیار معدودی از این دارو تولید شده و این شرکت درحال همکاری با سازمانهای دولتی است تا بتواند با سرعت بیشتر تولید را افزایش دهد.


مقامات نیجریه ای اعلام کرده اند که هفته گذشته از مقامات بهداشتی آمریکا خواسته اند این دارو را در اختیار آنها قرار دهند.


رئیس مرکز اخلاق زیستی مرکز پزشکی لانگون در دانشگاه نیویورک با اشاره به این که اصلا صورت ظاهری خوبی ندارد که تنها سه غربی این دارو را دریافت کرده اند و اکثر مردم مبتلا به ابولا آفریقایی هستند. از سوی دیگر شاید تولید این دارو نیاز به یک مرکز پزشکی با تجهیزات پیچیده و نظارت بر حال بیمار از زمان دریافت دارو را داشته باشد به همین دلیل دارو فقط به غربی ها ارائه شده است، اما برخی از آفریقایی ها اظهار داشند که ارائه این داروی آزمایشی به غربیها کار ناعادلانه ای است.


مارسل گولاوگویی داروساز گینه ای گفت: هیچ دلیلی ندارد که این دارو به بیماران سفیدپوست ارائه شود و سیاهپوستان نادیده گرفته شوند.


سازمان بهداشت اسپانیا طی بیانیه ای اعلام کرده است که این دارو با اجازه شرکت تولید کننده از ژنو به مادرید آورده شد تا کشیش ۷۵ ساله ای را که در قرنطینه بیمارستان کارلوس ۳ در مادرید بستری بود درمان کند.


دو آمریکایی مبتلا به این بیماری نیز درمان شده اند، یکی از آنها دکتر کنت برانتلی بود که هفته گذشته اظهار داشت وضعیت وی رو به بهبود است و کادر درمان وی نیز مطلبی مشابه را اعلام کردند.


تاکنون مشخص نشده است که اسپانیا چگونه دارو را بدست آورده است، تاکنون دست کم دو کشور در غرب آفریقا برای خرید دارو ابراز تمایل کرده اند، اما گفته می شود از آنجا که این دارو هرگز روی انسانها آزمایش نشده است نمی توان گفت که آیا تغییری در شرایط دو آمریکایی که از آن استفاده کرده حاصل شده است یا خیر.


این دارو ترکیبی از سه پادتن است که ابولا را شناسایی کرده و به سلولهای مبتلا شده متصل می شود تا سیستم ایمنی آنها را از بین ببرد. دانشمندان اعلام کرده اند که این پادتن ها از موشهای آزمایشگاهی بدست آمده است. تولید میزان متعادلی از این دارو چندین ماه طول می کشد.


قرار است سازمان بهداشت سازمان ملل سه شنبه ۲۱ مرداد ماه یک کنفرانس خبری درباره مسائل اخلاقی استفاده از این دارو برگزار کند.

مطالب مرتبط :
  1. درمان بحران‌های اخلاقی با رویکردهای سبک زندگی قرآنی کاملاً امکان پذیر است
  2. چند راهکار ساده برای پیشگیری و درمان اضطراب/ همیشه آمادگی برای موقعیت های تنش زا داشته باشید
  3. چرا برخی کودکان ازمدرسه می ترسند/ چگونه ترس کودک از مدرسه را درمان کنیم
  4. نماز در پیشگیری و درمان "اسکیزوئید" بسیار موثر است
  5. رسانه ملی عامل برخی مشکلات اخلاقی جامعه/ جنایات جریان‌های تکفیری مصداق عمل بدون بصیرت است

پارک علم و فناوری قم

zohur