۲۰ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از آداب اجتماعی که اهمیت فراوانی دارد و قرآن مجید و احادیث روی آن تکیه کرده، سلام و جواب سلام است. این نکته اخلاقی را مکتب نماز به ما می آموزد و در آخر نماز، نمازگزار سه سلام را یادآور می شود: سلام بر پیامبر خدا، سلام بر بندگان شایسته خدا و سلام بر همه فرشتگان و مومنان و نمازگزاران. نمازگزاران با تمام وجود بر این سه گروه سلام می دهد و این خود یک تمرین اخلاقی است برای ما.


اگر انسان به رموز نماز با دقت نگاه کند، در افعال و الفاظ نماز به نکات اخلاقی زیادی بر می خورد که باید در غیر نماز هم این دستورات اخلاقی را رعایت کند و به این معنی نباشد که افعال و الفاظ نماز فقط درهمان لحظه انجام نماز خلاصه شود.


هدف از خواندن نماز این است که ما را مزین به اخلاق الهی کند. نمازگزار در نماز بر بندگان شایسته خدا و نمازگزاران سلام می کند و در غیر نماز نیز بر همین بندگان و نمازگزاران برای جلب محبت و پیوند رحمها و نزدیک شدن قلبها سلام می کند. خداوند متعال در آیه ۶۱ سوره نور می فرماید: آنگاه که به خانه ای وارد می شوید بر خویشتن سلام کنید و سلام و تحیتی که از سوی خدا است با برکت و پاک است.


این دستور اخلاقی را قرآن مجید بر همه لازم می داند، که اگر وارد منزل شدید به اهل خانه، زن و کودکان و غیره سلام بدهید و اگر در منزل هم کسی نبود، سلام دهید چون یک نوع عبادت است. وارد مسجد می شوید، کسی در حال نماز باشد یا نباشد سلام دهید. این آیه نشان می دهد که در هر مکانی  که وارد شدیم سلام دهیم.


امام باقر علیه السلام می فرماید: هنگامی که کسی از شما وارد خانه اش می شود، اگردر آنجا کسی باشد بر او سلام کند و چنانچه کسی نباشد بگوید سلام بر ما از سوی پروردگار ما؛ همان گونه که خداوند فرمود: تحیه من عند الله مبارکه طیبه.


منظور این است که تحیت را به نوعی با خدا ارتباط دهند، یعنی مراد از “سلام علیکم” این باشد که سلام خدا بر تو باد یا سلامتی تو را از خدا می خواهم، چرا که از نظر یک فرد موحد هرگونه دعایی بالاخره به خدا باز می گردد و از او تقاضا می شود و طبیعی است دعایی که چنین باشد هم پر برکت و هم پاکیزه و طیبه است.


برنامه اسلام تحیت و احترام خدایی است که اگر رواج یابد موجب خیر و پاداش می شود. سلام خوش آمدن است، مبارک و پاک از جانب خدا. سلام تحیتی است پاکیزه و پر برکت از سوی خداوند که برای ما هدیه فرستاده است.


سلام یکی از نامهای پروردگار است. یکی از نعمت های بزرگ روحانی در بهشت سلام است؛ لایسمعون فیها لغوا و لا تاثیما الا قیلا سلاما سلاما؛ بهشتیان در آن باغهای بهشت نه لغو و بیهوده می شنوند و نه سخنان گناه آلود. تنها چیزی که می شنوند سلام است.


لغو و دشنام کار جهنمیان است که آنجا هم به عادت دنیا به یکدیگر فحش و دشنام می دهند؟ و یکی از عقوبتهای روحی دوزخ همین موضوع است. نمازگزاران از اینها مبرا هستند. در دنیا زبانشان مشغول ذکر الهی است و در آخرت هم مشمول درود و سلام هستند.


در بهشت سه قسم سلام است؛ قسم اول:سلام و تحیت مومنین با یکدیگر است. همدیگر را که ملاقات می کنند درود می فرستند، همان طور که در دنیا به همدیگر می رسند سلام می کنند. قسم دوم: سلام ملائکه بر اهل ایمان است، چنان که در قرآن مجید صریحا موضوع را تذکر می فرماید: ملائکه از هر دری که بر مومنین وارد می شوند به آنان می گویند، سلام بر شما به خاطر صبر و استقامتتان چه نیکوست سرانجام آن سرای جاویدان و قسم سوم:سلام “رب العالمین” به بنده مومن است. کار انسان به جایی می رسد که ذات اقدس احدیت به او سلام کند: سلام قولا من رب رحیم؛ بر آنان از خدای مهربان سلام تحیت رسانند.


سلام باعث افزونی حسنات می شود. رسول خدا(ص) می فرماید: به هر مسلمانی برخورد نمودی سلام کن که خداوند بر حسنات تو می افزاید. و در جایی دیگر می فرمایند: بخیل ترین مردم کسی است که از سلام کردن بخل ورزد.


اهمیت سلام و جواب سلام آن قدر زیاد است که در رساله های عملیه آمده است: کسی که در حال نماز است، اگر به او سلام دادند، نمازگزار باید جواب او را بدهد، و اگر نمازگزار جواب سلام را ندهد، معصیت کرده است. این امر نشان دهنده اهمیت سلام است که اگر کسی در حال نماز است به او سلام دهند و نمازگزار هم جواب سلام بدهد، نمازش اشکال پیدا نمی کند، بلکه لازم است جواب سلام را بدهد.

مطالب مرتبط :
  1. چگونه نماز گناهان را محو می کند/ چند حدیث زیبا درباره آثار عجیب نماز
  2. چرا نماز برای ما سنگین می شود/ چگونه نماز برای ما شیرین می شود
  3. رابطه نماز با تواضع/ نماز وسیله دوری از تکبر است
  4. «انقلاب اخلاقی، راهی به رهایی» منتشر شد/ پی جویی روش‌های نیل به جامعه اخلاقی
  5. گناهان اخلاقی مانع کمال نماز/ نمازگزار در شدائد جزع نمی کند

پارک علم و فناوری قم

zohur