۳ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اسقف اعظم پیاتیگورسکی و چرکسکی فئوفلاکت، پیش از ظهر امروز در نهمین دور گفتگوی مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارتدکس روسیه با عنوان “راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت” با بیان اینکه به دلیل توسعه‌دادن دوره گفتگوهای اسلام و مسیحیت ارتدکس، به درک متقابلی دست یافته‌ایم، گفت: افراط‌گرایی و تروریسم امروز منطقه، باعث بروز جنگ و فجایع انسانی بسیاری است که متأسفانه مردم غیر نظامی را درگیر خود کرده و قربانیانش را از مسلمانان و مسیحیان بی‌گناه می‌گیرد.


وی ادامه داد: گفتگوی بین ادیان از قبل وجود داشته و یک تجربه‌ی زندگی بشری بوده است. پیش از این مردم با معاشرت‌های خود، ارتباط با دیگر ادیان پیدا می‌کردند، اما امروزه این روند باید شکل بالاتری بگیرد و رهبران دینی دنیا، با ابراز همدردی خودن از اعتبارشان برای پایان دادن به این خشونت‌ها استفاده کنند.


این اسقف روس در ادامه‌ی سخنان خود با تبیین معنای شهادت در مسیحیت ارتدکس، اظهار کرد: شهادت در مسیحیت به این معناست که کسی با قربانی دادن خود برای مردم، شهادت می‌دهد که باید به سمت نیکی‌ها حرکت کند. مسیح و ۱۱ حواری از حواریون مسیح، نخستین شهدای مسیحیت هستند.


وی در ادامه با گفتن اینکه درک شهادت یک توفیق است، به بیان دو تعریف متفاوت از معنای شهادت در آثار اسلامی پرداخت و گفت: در کتاب‌های راغب اصفهانی و محمود زمخشری، تعاریف متفاوتی از شهادت بیان شده است، اینکه کسی خبری را از غیب که دیگران در آن حاضر نبودند، بیان کند و اینکه کسی در راه وطن و دین خود کشته شود. بر همین اساس، بین مسیحیت و اسلام در معنای شهادت تفاوت وجود دارد؛ اما نکته‌ی اشتراک معنی شهادت در اسلام و مسیحیت، در انگیزه‌ی دفاع از دین است.


اسقف اعظم پیاتیگورسکی و چرکسکی در ادامه‌ی سخنان خود با اشاره به الزام گفتگوی میان ادیان در عصر جهانی شدن، گفت: برای شکل دادن الگوی گفتگوی بین ادیان، وظیفه‌ی رهبران دینی، یافتن مخرج مشترک و پارادایم‌های کلیدی شخصی است تا بر اساس آن گفتگوهای بین ادیان شکل بگیرد.


وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: برای تحقق چنین الگویی باید تصور درست از هم داشته باشیم و تجربه‌ی دینی هم را بشناسیم و بعد از آن تلاش کنیم تا به درک درستی از هم برسیم.


نهمین دور گفتگوی اسلامی ـ‌ مسیحی، توسط مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارتدکس روسیه، با حضور اندیشمندان مسلمان از طرف جمهوری اسلامی ایران و متفکران مسیحی از کشور روسیه، با عنوان اصلی “راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت” پیش از ظهر امروز در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط :
  1. سومین نشست مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات و اندیشمندان کره جنوبی برگزار شد
  2. برگزاری همایش "گفتگو برای صلح، امنیت و حقوق بشر"/ گفتگوی بین ادیان
  3. اختلاف ادیان ناشی از اختلاف تفسیر است/ تکثر ادیان نشانه بر حق بودن همه آنها نیست
  4. نهمین شماره "بیداری اسلامی" منتشر شد/ مروری بر چند خبر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  5. گفتگوی انتقادی منجر به رفاه و پیشرفت جوامع می شود/ نقش گفتگوی انتقادی در توسعه جامعه

پارک علم و فناوری قم

zohur