۳۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در ایران در همایش روز صلح که به همت دائره المعارف بزرگ اسلامی در شب گذشته برگزار شد، طی سخنانی گفت: درگیری مسلحانه موجب اندوه همه خانواده‌ها می‌شود. امروز بسیاری از مردم از دست تروریست‌ها در رنج به سر می‌برند، تروریست‌هایی که امروز به وفور در نقاط مختلف جهان وجود دارند. سازمان ملل سعی می‌کند با ابزارهایی که در دست دارد به سوی صلح حرکت کند. صلح و آرامش بنیادهای اساسی برای پیشرفت جامعه پایدار هستند، برای همین سه دهه قبل سازمان ملل برای دستیابی به صلح متعهد شد تا آن را برای مردم جهان فراهم کند.


وی افزود: سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل در تمام جهان تلاش می‌کنند برای نسل‌های حاضر صلح را به ارمغان بیاورند اما برای این مهم کارهای زیادی باقی مانده است. ما باید بتوانیم آتش جنگ را از بین ببریم، به مانند این است که در جاده طولانی صلح همه برای رسیدن به صلحی پایدار با هم همسفر شویم و اجازه دهیم صلح در ذهن‌ها و در نسل‌های ما بماند تا شاید رشد کند و پرورش یابد.


لوئیس، پیام بان‌کی مون، دبیرکل سازمان ملل را قرائت کرد و گفت: بان‌کی مون معتقد است که باید حق مردم را برای ایجاد صلح محترم بداریم. حقی که محترم است و نگه‌داشتن آن با تعهد همراه است. اگر توازن بین صلح و تعهد برقرار کنیم صلح مسأله‌ای قابل احیا می‌شود.


وی افزود: بند نخست تعهد این است که فقر را کاهش دهیم، فقری که موجب نزاع و درگیری می‌شود. اگر ما شهروندانمان را از امکانات بهداشتی، تغذیه و مهارت بهره‌مند کنیم آنها قادرند که خودشان انتخاب کنند و این انتخاب فرصت ایجاد می‌کند، فرصتی که با آزادی همراه است.

در ادامه این مراسم نماینده سازمان ملل در تهران در اقدامی نمادین زنگ صلح را به صدا آورد.


بزرگداشت روز جهانی صلح با حضور سیدصادق سجادی، معاونت پژوهشی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در ایران، حجت‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی، آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی و جمع دیگری از استادان فلسفه و حقوق، شامگاه گذشته یکشنبه (۳۰ شهریور) در بنیاد دایره‌‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب فقه سیاسی و جمهوری اسلامی ایران منتشر شد
  2. آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  3. نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن مبلغان شیعه و جمهوری اسلامی هستند
  4. راهپیمایی های ۲۲ بهمن نشان دهنده وجهه دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی ایران است
  5. دکترین مهدویت مبنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است/ هیچ امیدی به صلح پایدار در قرن ۲۱ وجود ندارد

پارک علم و فناوری قم

zohur