۱۴ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، معاون قرآن و عترت(ع) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، شب گذشته ۱۳ مردادماه در سخنانی در مراسم اختتامیه نمایشگاه با اعلام این موضوع گفت: یکی از ویژگی های اصلی نمایشگاه امسال بازدید نمایندگان و وزیران و سران کشورهای خارجی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس بود که بسیاری از این افراد پس از بازدید از نمایشگاه حیرت خود را از برگزاری چنین نمایشگاهی آن هم با موضوع قرآن اعلام کردند.


به گفته حجت الاسلام محمدی نمایشگاه امسال هم از نظر کمی و کیفی ارتقای خوبی داشته است و به نسبت سال های گذشته متفاوت تر، به روزتر و با توجه به مسائل روز اجتماعی بود. به صورتی که نمایشگاه امسال با موضوع مهم «سبک زندگی قرآنی» توانست جریان سازی خوبی در جامعه نسبت به این مهم داشته باشد.


معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور دکتر احمدی نژاد در افتتاحیه نمایشگاه امسال گفت: قرار بر این بود که حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهور هم در مراسم اختتامیه حضور داشته باشند اما به دلیل ترافیک کاری و جلسات متعدد با سران داخلی و خارجی نتوانستند در جمع قرآن دوستان حاضر شوند به همین دلیل اینجانب از طرف خودم و ایشان مراتب عذرخواهی را از قرآن دوستان و دست اندرکاران نمایشگاه قرآن اعلام می کنم و این قول را می دهم که انشاءالله در آینده ای نزدیک رئیس جمهور جلسه صمیمی و گرم با اهالی قرآن و معرفت اسلامی داشته باشند.


به باور حجت الاسلام محمدی برای برگزاری این نمایشگاه با این وسعت عوامل گوناگونی دست در دست یکدیگر دادند تا شاهد برگزاری باشکوه نمایشگاه قران در مدت یک ماه باشیم عواملی در بحث اجرایی، ستادی، حوزه ریاست، رسانه ای، پشتیبانی و روابط عمومی همگی پای کار بودند تا نمایشگاه به بهترین شکل ممکن پذیرای مردم قرآن دوست باشد.


معاون وزیر در ادامه سخنان خود افزود: قرآن و آیات و روایات امروزه به عنوان سندی محکم و قطعی برای همه مشکلات جامعه راهکار دارد و برای حل تمامی مشکلات باید به قرآن و آموزه های آن مراجعه کنیم.


به باور محمدی به همین دلیل بود که شعار اصلی نمایشگاه امسال در راستای سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری سبک زندگی قرآنی انتخاب شد که این موضوع از اولویت های امروز جامعه ما است.


حجت الاسلام حمید محمدی مراد از حیات در قرآن را زندگی با نور قرآنی عنوان کرد و گفت: در یک کلام مقصود از نور قرآنی همان سبک زندگی براساس آیات و روایات کلام الله است و به همین دلیل سبک زندگی قرآنی برای نمایشگاه امسال انتخاب شد و بی شک نمایشگاه بین المللی قرآن در زمان برگزاری به عنوان کانون قرآن باوری در جهان اسلام توانست مهمترین رخداد فرهنگی جهان اسلام را رقم بزند.


وی با اشاره به اینکه نمایشگاه قرآن دارای یک ادبیات خاص است گفت: همانطور که در مراسم افتتاحیه اشاره کردم نمایشگاه قرآن یک محل نیست بلکه مجموعه فرهنگی، آموزشی، تربیتی، آئینی و فرهنگی برای مردم قرآن دوست است که به حمد خداوند و یاری تمامی دوستان توانستیم در نمایشگاه امسال یک نهاد کوچک فرهنگی و هنری را با موضوع قرآن و سبک زندگی قرآنی به نمایش بگذاریم.


معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود نمایشگاه بین المللی قرآن را مبدا و آغازی از جریان سازی، گفتمان سازی و همچنین ترویج یک فرهنگ در جامعه دانست و گفت: توجه ویژه به آفرینش های فرهنگی و قرآنی از اولویت های نمایشگاه امسال است.


وی در ادامه با اشاره به آمار عملکرد کمی و کیفی نمایشگاه بین المللی قران کریم افزود: نمایشگاه قرآن امسال در مساحت ۳۸ هزار متر مربعی که ۲۸ هزار متر مربع در داخل شبستان در قالب ۳۶ بخش نمایشگاهی و ۱۴ بخش جدید برگزار شد. در حوزه کتاب ۲۰۰ ناشر داخلی و ۵۰ ناشر خارجی حضوری فعال داشتند و در بخش نرم افزارهای دیجیتال سه هزار نرم افزار جدید با موضوع قرآن و سبک زندگی قرآنی ارائه شد که در مجموع ۱۰۰ درصد ارتقاء در بحث محصولات فرهنگی و هنری با ۵۸ غرفه داشتیم.


به گفته رئیس بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در بخش کارگاه ها و نشست های پژوهشی و آموزشی ۲۰ کارگاه پژوهشی برگزار شد. همچنین رونمایی از ۱۵۰۰ اثر جدید قرآنی و حضور ۳۰ نهاد حکومتی و سازمانی از جمله ویژگیهای نمایشگاه بیست و یکم بود.


حجت الاسلام محمدی در ادامه سخنانش بیان کرد: حضور ۱۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی و مشارکت ۲۰۰ وزارتخانه و نهاد و موسسه مردمی در بخش مشارکت های نمایشگاه امسال بی نظیر بود. همچنین در حوزه هنری سه هزار و ۱۵۰ اثر در حوزه خوشنویسی، ۷۵ نمایش قرآنی، ۱۵ پرده خوانی، ۱۵ نمایش علی نامه، ۵ نمایش سبک زندگی و دهها نمایش مرتبط با موضوعات قرآنی از جمله ویژگی های منحصر به فرد نمایشگاه بیست و یکم است.


وی با اشاره به چشم انداز فعالیت های قرآنی در دولت یازدهم افزود: پس از چند سال فعالیت در حال حاضر نوعی نگرش نوین به فعالیت های قرآنی در کشور اتفاق افتاده است و در سال های گذشته شاهد رویدادهای شگرف و جهشی مثال زدنی در زمینه قرآن بودیم. بودجه ها ارتقا یافت و حیات نوینی در بحث فرهنگ قرآنی در جامعه شکل گرفت. همچنین در سال های گذشته شاهد ارتقای ساختارها و پست های سازمانی از ۲۲ پست سازمانی قبل از دولت نهم به بیش از هزار پست سازمانی و حضور کارشناسان قرآنی در تمامی شهرستان های کشور بودیم.


رئیس بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با اشاره به آغاز فعالیت رسمی دولت یازدهم گفت: حضور حداکثری قرآن در فرهنگ مطالبه جدی قرآن دوستان و کارشناسان این حوزه است. علاوه بر این توسعه فرهنگ قرآنی و پیشرفت این فرهنگ به سمت یک فرهنگ مطلوب در زندگی تمامی مردم از جمله مهمترین مطالبات است.


محمدی با اشاره به چند نکته مهم از اولویت های قرآنی دولت یازدهم تصریح کرد: پیگیری تحول و تقسیم وظایف دستگاهها، کمک به نظام سازی قرآنی و نهادینه شدن آن از جمله مهمترین اولویت ها است. متأسفانه پس از گذشت ۳۳ سال از انقلاب اسلامی هنوز نظام جامع قرآنی در مباحث اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کشور تدوین نشده است و امیدواریم دولت یازدهم این موضوع مهم را در اولویت های کاری خود قرار دهد.


وی ادامه داد: توسعه فضاهای آموزشی از طریق توسعه موسسات مردمی، ارائه مجوزهای لازم، ساماندهی مکاتب قرآن و عترت، احیای فرهنگ قرآن در مساجد، برگزاری باشکوه جشنواره های قرآنی و همچنین رسیدن به گفتمان واحد قرآنی در تمام ابعاد زندگی و جامعه می تواند ایران اسلامی را در مسیر پیشرفت و عدالت قرآنی قرار دهد.


محمدی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد: در سال های آینده شاهد حرکت هوشمندانه، مدبرانه و برنامه ریزی شده در عرصه فرهنگ قرآنی در جامعه باشیم که تحقق این موضوع زمینه ساز تمدن مطلوب قرآنی و تمدن نوین اسلامی در جامعه است.

مطالب مرتبط :
  1. اگر مفاهیم قرآن تبدیل به فرهنگ نشود نمی توانیم جامعه قرآنی داشته باشیم
  2. عرضه ۲۰۰ اثر مکتوب و نرم‌افزاری مرکز فرهنگ و معارف در نمایشگاه قرآن
  3. بخش مشاوره و گفتگوهای قرآنی نمایشگاه قرآن افتتاح می شود
  4. کار ارزنده نمایشگاه قرآن پیگیری شعار سبک زندگی قرآنی است
  5. مراسم اختتامیه نمایشگاه قرآن امشب برگزار می شود/ تجلیل از سه قهرمان قرآنی

پارک علم و فناوری قم

zohur