۲۴ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای هماهنگی جشن های دهه کرامت که با حضور اعضای این شورا در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: دهه کرامت فرصتی برای پراکندن عطر و بوی فرهنگ رضوی و محبت امام رضا(ع) در اقصی نقاط کشور است.


وی برگزاری جشنهای دهه کرامت را اقدامی مناسب برای گسترش فرهنگ اهل بیت به ویژه فرهنگ رضوی دانست و افزود: گسترش فرهنگ رضوی در ارتقاء فرهنگ کشور موثر است.


وی ادامه داد: در شرایطی که دنیا مشکلات خاص خود را دارد، صهیونیست در غزه کودکان، زنان و جوانان را با بی اعتنایی سازمان های بین المللی به خاک و خون می کشاند و گروهی که با نام دین به قتل و جنایات گسترده در کشورهای نظیر سوریه و عراق مشغولند و چهره تاریکی از اسلام را در جهان نشان می دهند؛ گسترش فرهنگ رضوی در کشور و در تعاملات باخارج از کشور و با غیر مسلمانان، می تواند جلوه اسلام رحمانی و اصیل را در برابر اقدامات دشمنان اسلام نشان دهد و اقدامات آن ها را خنثی کند. بارگاه منور امام رضا(ع) و آستان قدس رضوی در فعالیت های دهه کرامت نقطه اتکا و محوریت فعالیت ها باشد.


استاندار خراسان رضوی با دعوت از استانداران قم و فارس برای سفر در روز میلاد امام رضا(ع ) به مشهدالرضا، ابراز کرد: این همراهی می تواند اشاعه فرهنگ رضوی را بیش از پیش افزایش دهد.


رشیدیان با تاکید بر مردمی برگزار کردن جشنهای دهه کرامت، گفت: نامگذاری این دهه و همزمانی این دهه با هفته دولت امر مبارکی است و این همزمانی را در اولین سالگرد روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به فال نیک می گیریم و امیدواریم که این دولت در راستای اشاعه فرهنگ رضوی بتواند فعالیت هایی داشته باشد.


وی اذعان داشت: دستگاه های سه استان خراسان رضوی، قم و فارس و همچنین سایر استانهای کشور از موارد محتوایی این دهه در راستای اشاعه فرهنگ رضوی بهره کافی را ببرند.


استاندار خراسان رضوی در پایان گفت: امیدوارم همه افرادی که در گسترش فرهنگ منور رضوی در ام القری جهان اسلام فعالیت دارند، موفق باشند.


جریان سازی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در داخل و خارج از کشور


سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز در این دیدار با بیان این که امام رضا(ع) تنها امام میهمان سرزمین ما و ولی نعمت ما ایرانی هاهستند گفت:شکر نعمت آن است که آن حضرت را بشناسیم و سیره و معارف رضوی را به درستی ترویج کینم.


وی با اشاره به این که جشنهای دهه کرامت گسترش چشم گیری در کشور داشته است افزود: امسال نیز با مراسم ورود کاروان نمادین امام رضا(ع) به شلمچه به استقبال جشنهای دهه کرامت و جشنواره بین المللی خواهیم رفت و افتتاحیه دهه کرامت نیز با حضور مراجع عظام و علمای اعلام در جوار بارگاه کریمه اهل بیت(س) در قم و اختتامیه جشنهای دهه کرامت نیز هم زمان با میلاد باسعادت امام رضا(ع) در مشهد مقدس برگزار می شود و بدین ترتیب دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نیز خاتمه می یابد.


جعفری با بیان اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) علاوه بر داخل کشور در ۷۵ کشور و ۲۰۰ نقطه دنیا برگزار می شود، افزود: محصولات تولیده شده در حوزه فرهنگ رضوی به کشورهای مختلف ارسال می شود.


دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) گفت: رویدادهای فرهنگی که بتوانند به دستاوردهای نهادسازی،جریان سازی و گفتمان سازی دست پیدا کنند، قابلیت فرهنگسازی داشته و در جامعه ماندگار خواهند شد و پشتوانه مردمی آنها سبب ماندگاری آن رویداد خواهد شد.


وی ادامه داد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توانسته است با پرداختن به نهاد دهه کرامت و جریان گسترده معنوی در داخل و خارج از کشور و هم چنین ترویج فرهنگ رضوی به عنوان فرهنگ عمومی جامعه که همان فرهنگ اسلامی است این قابلیتها را احیا نماید.


وی تصریح کرد: به لطف خدا امروزه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در داخل و خارج از کشور جریانی را به وجود آورده است که اقشار مختلف مردم از آفریقا گرفته  تا آمریکا و آسیا و از مرز بازرگان تا جنوبی ترین نقطه کشور را زیر پوشش برنامه های فراگیر خود قرار داده است و امروز گفتمان فرهنگ رضوی گفتمان شناخته شده محافل علمی، فرهنگی، هنری و مردمی و حتی مصوبات قانونی مجاری قانونگذار کشور می باشد.


۳۵۰ هزار جشن در دهه کرامت


در این دیدار حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور، به حمایت و مشارکت جدی متولیان سه آستان مقدس حضرت رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت شاهچراغ(ع) در خصوص جشنهای دهه کرامت، اشاره و اظهار کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده در دهه کرامت سال جاری ۳۵۰ هزار مراسم به صورت مردمی و با ظرفیت تشکل های مردمی در سراسر کشور به اجرا درخواهد آمد.


وی از برگزاری ۳۰ هزار برنامه با محوریت مساجد در راستای مردمی برگزار کردن جشن های دهه کرامت خبر داد و افزود: اجرای ویژه برنامه ای برای بانوان در روز نخست ماه ذی قعده با محوریت استان قم، ارجرای برنامه های دهه کرامت در ۸ هزار امامزاده در روز ۵ ذی قعده، اجرای ۲۲ هزار برنامه در روزهای ۵ و ۶ ذی قعده با محوریت آستان حرم حضرت شاهچراغ (ع) در سطح ملی، تلاش در جهت تقویت جشن های زیر سایه خورشید با محوریت آستان قدس رضوی، اجرای ویژه برنامه های دهه کرامت در ۶۳ هزار روستا سراسر کشور و برگزاری مسابقات ورزشی با عنوان جام کرامت از جمله برنامه هایی است که در این دهه به صورت مردمی برگزار می شود.


 حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی خواستار انعقاد تفاهم نامه ای میان استانداران سه استان خراسان رضوی، قم و فارس شد و گفت: این تفاهم نامه در جهت تبادل نظر و استفاده از تجربیات سه استان در خصوص جشن های دهه کرامت،می تواند باعث هم افزایی بیشتری بین دستگاهها شود.


ترجمه کتابهای رضوی به زبانهای مختلف در جهت تبیین سیره حضرت رضا(ع)


همچنین در ادامه این دیدار حجت الاسلام سالار معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه توسط این مجمع کتابهای رضوی به زبانهای مختلف ترجمه شده است گفت: کتاب صحیفه رضویه با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) به چند زبان زنده دنیااز جمله روسی، انگلیسی و اردو ترجمه و منتشرشده است.


وی افزود: با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) کتاب فراز هایی ازسخنان امام رضا(ع) به زبانهای ترکی ـ استانبولی، فرانسه، انگلیسی، هوسه و … ترجمه شده است. کتابی با عنوان ” انسان ۲۵۰ ساله” (مجموعه ای از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهل بیت(ع)) به زبانهای انگلیسی و هوسه ترجمه و چاپ شده است.


معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه این مجمع پشتیبانی های محتوایی از سایتها و خبرگزاریهای خارج از کشور در حوزه معارف رضوی دارد، گفت: همچنین بسته های فرهنگی در ارتباط با فرهنگ و معارف رضوی به خارج از کشور ارسال شده است.


سالار از برگزاری جشن های دهه کرامت توسط نمایندگی های مجمع جهانی اهل بیت در خارج از کشور خبر داد و گفت: مبلغان این مجمع در کشورهای مختلف در این دهه جشن های میلاد امام رضا(ع) را برگزار می کنند.


حجت الاسلام سالار، با اشاره به تشکیل کمیته ای به عنوان کمیته بین الملل در ستاد جشن های دهه کرامت به منظور ترویج سیره و فرهنگ رضوی برای مخاطبان خارج از کشور، اذعان داشت: مخاطبان بسیاری از مذاهب شیعه و سنی و حتی مسیحیانی در خارج از کشور داریم که در ارتباط با فرهنگ رضوی فعالیت هایی داشته اند.


وی از برگزاری جشنهای دهه کرامت توسط نمایندگیهای مجمع جهانی اهل بیت(ع) در خارج از کشور خبر داد و گفت: ۳ هزار و ۴۰۰ مبلغ این مجمع در کشورهای مختلف در این دهه جشن های میلاد امام رضا(ع) را برگزار می کنند.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری برنامه‌های هنری جشنواره امام رضا(ع) در ۹ استان
  2. جشنهای دهه کرامت در ۷۵ کشور جهان برگزار می شود
  3. برگزاری اولین جشنواره فرهنگی‌ هنری امامزادگان/ جشنهای دهه کرامت در بارگاه ۲ هزار امامزاده برگزار می شود
  4. هفتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود
  5. ارسال ۳۰۸۲ اثر به دبیرخانه جشنواره رسانه های مجازی امام رضا(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur