۲۸ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


جهان شهر، به شهری اطلاق می شود که اثرگذاری آن در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و مانند آن به همان شهر محدود نمی شود، بلکه افزون بر گستره منطقه‌ای یا ملی، جهان را تحت تأثیر خود قرار می دهد، البته جهان جغرافیایی، جهان اسلام، جهان سیاست و نظیر آن تعبیر ihd گوناگونی از جهان است که باید آنها را در این تعریف مد نظر قرار داد.


در این مقاله، کوشش شده مشهدالرضا(ع) به عنوان جهان شهری متمایز از دیگر جهان شهرها به سبب نحوه مدیریت، با تکیه بر منابع اصیل اسلامی معرفی شود.


سازوکار پیشنهادی، بهره مندی از ظرفیت عظیم وقف و نذر در مدیریت زائران است که با فرهنگ سازی و فعال نمودن واحدها یا مراکز مشاوره وقف و نذر در فضاهای مختلف از جمله پیرامون حرم مطهر رضوی، تابلوهای بین راهی، منابع و متون درسی، فضای سایبر و مانند آن صورت می پذیرد.


بر این اساس، هدفهای اصلی زیارت جایگاه خود را یافته و نگاهی متفاوت به گردشگری حلال، در چارچوب آموزه های شیعی شکل خواهد گرفت که اصلی ترین وجه تمایز مشهد از دیگر جهان شهرها خواهد بود.


هدفهای زیارت و گردشگری، حتی گردشگری مذهبی متفاوت است. باید با مبنا قرار دادن آموزه های دینی به تحقق هدفهای زیارت کمک کرد. دیگر آنکه وقف و نذر به عنوان دو ظرفیت بزرگ و مشروط به هدایت و ساماندهی می توانند به تسهیل سفرهای زیارتی کمک نمایند.


همچنین می توان با برنامه ریزی های لازم و ضمن توجه به اهمیت اقتصادی زیارت حلال، انگیزه های سفر زیارتی را تنوع بخشید و تقویت کرد و ماندگاری زائران را در شهرهای مذهبی افزایش داد.


شناسایی و ترویج نمودها و نشان های رضوی، توجه به گستردگی و گسست جغرافیایی اماکن زیارت، توجه ویژه به قرآن در اماکن متبرک رضوی، خواندن برخی ادعیه به زبان فارسی یا اردو و ایجاد پارلمان شیعه از راهکارهایی است که در این مقاله مورد توجه قرار گرفته است.*


*مقاله مشهدالرضا(ع) جهان شهری با مدیریت وقف و نذر، نوشته دکتر امیر سلمانی رحیمی، بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب نقش زیارت در توسعه گردشگری دینی.

مطالب مرتبط :
  1. الزامها و محدودیتهای شهر زیارتی پایدار بررسی شد
  2. بررسی سوغات فرهنگی زائر رضوی؛ راهبردها و راهکارها
  3. بهره گیری از مهندسی فرهنگ دینی در توسعه کمی و کیفی زیارت
  4. همایش آموزه های رضوی در کتاب عوالم العلوم برگزار می‌شود
  5. تأثیر عوامل خارجی بر دیدگاه های مطرح در فقه اسلامی بررسی و مکتوب شد

پارک علم و فناوری قم

zohur