۲۳ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بنیاد دعبل خزاعی با همکاری انتشارات خیمه سومین نشست صبح کتاب خیمه را برگزار می کند. 


مراسم نقد و بررسی کتاب «نفس المهموم» اثر شیخ عباس قمی  با حضوردکتر محمدرضا سنگری و استاد محمد اسفندیاری  برگزار می شود.


این کتاب یک مقدمه و چندین باب و یک خاتمه دارد. مقدمه آن در مورد ولادت حضرت سیدالشهداء علیه السلام و داستان فطرس ملک است.


باب اول کتاب در مناقب امام حسین، ثواب گریه بر حضرت، لعن بر قاتلان حضرت و اخباری که در شهادت حضرت است.


باب دوم این کتاب در ذکر وقایع بعد از بیعت مردم با یزید تا زمان شهادت حضرت است این باب خود بر چند فصل است. این فصول از زمان واقعه مرگ معاویه، بیعت گرفتن یزید از مردم، فرمان یزید بر بیعت امام حسین، خروج امام حسین از مدینه و ورود به مکه، جریانات کوفه و دعوت کوفیان از امام، اعزام مسلم بن عقیل به کوفه، شهادت مسلم بن عقیل، هانی بن عروه و عده ای دیگر از یاران امام قبل از واقعه کربلا (از قبیل میثم تمار، رشید هجری و …)، خروج امام از مکه به طرف عراق و کوفه، ملاقات با حر و ممانعت او از حرکت امام به سوی کوفه، ورود امام به سرزمین کربلا، وقایع مکالمات عمرسعد با امام حسین علیه السلام، جریانات قبل از عاشورا، شب عاشورا، شروع جنگ در روز عاشورا و شهادت ۷۲ نفر از لشگر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و شهادت حضرت را شامل می شود.


باب سوم، در وقایع بعد از شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است که خود، چند فصل را داراست: غارت حرم حضرت حسین علیه السلام، ذکر وقایع عصر عاشورا، بردن اهل بیت از کربلا به کوفه، دفن حضرت اباعبدالله الحسین و سایر شهداء، ورود اهل بیت به کوفه و مجلس عبیدالله بن زیاد و خطبه حضرت زینب و امام زین العابدین علیه السلام، وقایع کوفه از فصل دهم، خبر شهادت امام در مدینه و فرستادن اهلبیت و سرهای شهداء به شام و ذکر وقایع شام و مجلس یزید و شهادت حضرت رقیه و بازگشت آنان از شام به مدینه.


باب چهارم، ناله ملائکه و گریستن آسمانها و زمین و اهل آن، بعد از شهادت حضرت را بیان می کند. آنگاه مرثیه و شیون جنیان بر حضرت و شرح حال دعبل و مرثیه های اوست.


باب پنجم به ذکر فرزندان و تعداد زوجات اباعبدالله الحسین علیه السلام، فضیلت زیارت حضرت، ظلم و ستم خلفا بر قبر شریف ایشان اختصاص دارد.


کتاب خاتمه ای دارد که در آن شرح حال توابین، خروج مختار و کشتن قاتلان امام حسین به دست او، بیعت مردم با مختار، کشته شدن عبیدالله بن زیاد و آخرین مطلب عاقبت یزید و عاقبت کار مختار است.


این مراسم روز سه شنبه ۲۵ شهریور ساعت ۱۱ صبح در محل بنیاد دعبل خزاعی واقع در میدان فلسطین،‌ خیابان شهید سرپرست،‌ شماره ۲۵ (روبروی اداره آموزش و پرورش شهر تهران) برگزار می شود.


 


 


 

مطالب مرتبط :
  1. «دانشنامه امام حسین (ع)» مورد بررسی قرار می گیرد
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  3. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  4. پرشکوهترین نرمش قهرمانانه تاریخ/ چرا امام حسن (ع) با معاویه صلح کرد؟
  5. نشست «گفتمان‌های صلح، جهاد و جنگ: بازخوانی صلح امام حسن(ع)» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur