۲۱ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کارکردگرایی نظریه‌ای در فلسفه ذهن است که حالات ذهنی را اموری کارکردی می‌داند که می‌توانند با حالات مغزی تحقق یابند، هرچند به حالات مغزی فروکاسته نمی‌شوند. انواع مختلفی از این دیدگاه وجود دارد؛ برخی از دیدگاه‌ها حالات ذهنی را کارکردهایی محاسباتی از ورودی‌ها (محرک‌های پیرامونی) به خروجی‌ها (رفتارها) می‌دانند و برخی آنها را کارکردهای زیستی می‌انگارند.


این کتاب که توسط یاسر پوراسماعیل به زبان فارسی ترجمه شده است، در کنار سه مجموعه دیگر، ‌مقاله‌های برگزیده از میان مقالات کلاسیک و بسیار مهم درباره هر کدام از نظریه‌های پیش‌گفته را عرضه می‌کند.


 نخستین مجموعه، به نظریه‌های دوگانه‌انگاری و رفتارگرایی مربوط است. دومین مجموعه، به نظریه این‌همانی ذهن و مغز اختصاص دارد. در مجموعه سوم (همین مجلد)، مقالاتی را دربارۀ کارکردگرایی می‌خوانیم. مقالات مجموعه چهارم نیز به نظریه مادی‌انگاری حذفی می‌پردازد.


کتاب «کاوش های نظری در باب الهیات و تمدن» منتشر می شود

 

رسول نوروزی، کارشناس پژوهش گروه فرهنگ و تمدن اسلامی از انتشار یکی از آثار این گروه بنام «کاوشهای نظری در باب الهیات و تمدن» در آینده نزدیک خبر داد.

 

وی با بیان اینکه این اثر تالیف حجت الاسلام حبیب الله بابایی مدیر گروه فرهنگ و تمدن اسلامی می باشد گفت: هدف ایشان از این مجموعه نوشتارها، انجام کاوش های نظری و تأملات فکری دربارۀ امکان انجام مطالعات تمدنی در موضوعات اسلامی، و مطالعات اسلامی در موضوعات تمدنی بوده است.


وی ادامه داد: حجت الاسلام بابایی در این کتاب، تلاش‌های مشابه در فرهنگ های دینیِ دیگر، مانند مسیحیت و یهودیت را نیز مورد توجه قرار داده و تجربیات آکادمیک آن‌ها در ایجاد نسبت میان «دین، فرهنگ، و تمدن» به نخبگان تمدن اندیش ایرانی را گزارش نموده است.


نوروزی افزود: تلاش حجت الاسلام بابابی در این اثر این است که پرسش های مشابه و پاسخ های ممکن به مثابه تجربیات فکری دغدغه مندان دین و الهیات، همواره نصب العین متفکران مسلمان باشد تا از خطاهای پیش آمده دور باشند و از ظرفیت های به دست آمده بهره ببرند و همچنین برای کسب دوبارۀ آن تلاش بیهوده انجام ندهند.


مقاله «اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص)» به چاپ رسید

 

دکتر رضا عیسی نیا عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از چاپ مقاله «اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص)» خبر داد.


مقاله «اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص)» در مجموعه مقالات «حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم» به کوشش حمیدرضا مطهری در پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت و در تابستان ۹۲ به چاپ رسیده است.


در این مقاله نویسنده تلاش کرده که این مدعا را به اثبات برساند که حضرت محمد(ص) پس از تثبیت حکومت مدینه به مرزهای قلمرو خود پرداختند و براساس اصولی همچون دعوت، پذیرش و التزام به پیمان ها، نفی سبیل، تألیف قلوب، و همزیستی مسالمت آمیز سیاست خارجی خود را تنظیم کردند. و لذا در این مقاله برای توضیح و تشریع قلمرو حکومت پیامبر با تبیین دو نگاه رئالیستی و ایدئالیستی به این پرسش پاسخ داده که اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر کدام یک از این دو دیدگاه بوده. یا بر اینکه دیدگاه و روش سومی استوار بوده است.


برای این کار نویسنده ابتدا در مقدمه به تعریف سیاست خارجی، اهداف و مبانی و اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص) پرداخته سپس به تشریح مرزهای حکومت پیامبر اکرم(ص) و در نهایت به اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص) پرداخته است. اصولی چون (اصل دعوت، اصل التزام به تعهدات و پیمانهای بین المللی)، اصل نفی سبیل یا نفی ولایت کافران، اصل تالیف قلوب، اصل همزیستی مسالمت آمیز و با یک نتیجه گیری مقاله را به پایان رسانده است.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب گفتمانهای سیاست خارجی آمریکا و دانش روابط بین الملل منتشر شد
  2. فلسفه‌های مضاف در ایران جایگاهی ندارند/ چرایی شکل نگرفتن فلسفه سیاست و اخلاق در کشور
  3. فلسفه ارسطویی منتشر شد/ بررسی آرای مک اینتایر درباره ارسطو
  4. تأثیر عوامل خارجی بر دیدگاه های مطرح در فقه اسلامی بررسی و مکتوب شد
  5. بررسی «حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم (ص)»/ خبرهایی از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur