۱۵ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مسئله برچسب زدن به محصولات حلال در بریتانیا، اخیرا موضوعی برای انجام تحقیقات و بررسیهای دولتی و پارلمانی شده است.


در گزارشی که توسط گروه پارلمانی بریتانیا که از اعضای آن از احزاب مختلف انتخاب شده اند تأکید شده است که در برخی از عرصه های این موضوع باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد و نمایندگان پارلمانی باید اطلاعات مناسبی درباره این صنعت داشته باشند.


این گزارش همچنین مسئله درد حیوانات، زمان ذبح و روشهای آن نیز اشاراتی داشته است و نشان می دهد که باید یک دیدگاه جامع حساب شده در رابطه با پوشش رسانه ای ذبح حلال اتخاذ کرد.


براساس قوانین اروپا و بریتانیا بی حسی همه حیوانات پیش از ذبح ضروری است اما همین قوانین اجازه ذبح اسلامی را به جوامع مسلمان داده است.


مسلمانان بریتانیا ۴/۸ درصد از جمعیت بریتانیا را تشکیل می دهند.


بازار محصولات غذایی حلال در اروپا دارای ارزشی معادل با ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است که این میزان شامل گوشت، غذای تازه و غذای بسته‌بندی شده می‌باشد که این میزان با حجم بازار جهانی با ارزشی نزدیک به ۶۴۰ میلیارد دلار هنوز فاصله دارد. از همین رو منافع مالی و ارزش رو به رشد صنعت غذایی حلال موجب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان صنایع غذایی اروپا توجه جدی به آن داشته باشند و بخشی از محصولات خود را به محصولات غذایی حلال اختصاص دهند که این امر می‌تواند پاسخگوی نیاز مسلمانان در غرب و مسافران مسلمان و حتی جمعیت از غیر مسلمانان علاقه مند به این محصولات باشد. 

مطالب مرتبط :
  1. پخش اذان از شبکه تلویزیونی بریتانیا برای اولین بار
  2. «درس نامه رزق حلال»/ آثار روزی حلال و حرام بر زندگی
  3. دومین جشنواره غذای حلال در کالیفرنیا برگزار می شود
  4. برگزاری جشنواره اسلام زنده در بریتانیا/ بررسی موضوعات تأثیرگذار در زندگی مسلمانان
  5. اصول کسب و کار حلال از نگاه اسلام بررسی شد

پارک علم و فناوری قم

zohur