۶ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت گروه سیره معصومین (ع) پژوهشکده تاریخ اسلام در ادامه سلسله نشست‌های بازخوانی سیره چهارده معصوم(ع) همزمان با سالروز شهادت حسن ابن علی(ع) نشستی با عنوان «گفتمان‌های صلح، جهاد و جنگ: بازخوانی صلح امام حسن(ع)» با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن الویری برگزار می کند.


پس از شهادت امام علی بن ابیطالب(ع) به دست ابن ملجم مرادی، امام حسن(ع) در کوفه به عنوان خلیفه اعلام شد، ولی معاویه، فرماندار شام، لشکری را برای جنگ به کوفه فرستاد. پیشوای دوم، با معاویه صلح کرد و خلافت را به وی واگذار نمود. در بیان علت صلح امام حسن(ع) مسائل گوناگونی مطرح شده است، از صلح‌دوستی و بیزاری از سیاست و جلوگیری از تفرقه تا نداشتن یاران همراه، اما آنگونه که در منابع آمده است، امام حسن (ع) در پاسخ به معترضین صلح، علت واگذاری حکومت و زمامدارى به معاویه را نداشتن اعوان و یارانى براى جنگ گفته است و این پرسش که چرا امام حسن (ع) صلح کرد و امام حسین (ع) قیام، هنوز محل پرسش و مناقشه است.


این نشست با هدف بازخوانی صلح امام حسن(ع) و بررسی گفتمان‌های صلح، جهاد و جنگ شنبه هفتم دیماه از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود.


پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان توانیر، خیابان برادران، کوچه شهروز، پلاک ۹ واقع است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود
  2. نشست «امام جعفر صادق(ع) و نهاد آموزش» برگزار می شود
  3. نشست«تاریخ جایگزین » برگزار می‌ شود
  4. نشست «نقد نگاه آکادمیک به تاریخ عاشورا» برگزار می شود
  5. نشست امام رضا (ع) و جریان‌های شیعی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur