۵ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین نشست فصلی کانون مداحان و شعرای آیینی کشور صبح شنبه ۵ بهمن ماه با حضور دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور و حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.


در ابتدای این نشست حجت الاسلام خاموشی با اشاره به نقش مداحان در کشور گفت: جامعه مداحان یکی از سرمایه های اجتماعی است و یکی از علت های پیروزی انقلاب اسلامی به قطع و یقین هیئات مذهبی هستند.کار اصلی مداحان در کنار فعالیت های دینی و مذهبی دفاع از ولایت و انقلاب اسلامی است و این عزیزان می توانند به دولت ها در مقاطع مختلف کمک کار خوبی باشند به همین جهت وزیر کشور امروز در جمع ما حضور دارند که ان شاء الله  این تشکل در مسیر تعالی اجتماعی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی بتواند همکاری خوبی با وزارت کشور داشته باشد.


در بخشی از این نشست مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان کل کشور به ارایه گزارشی از فعالیت های این تشکل پرداخت و گفت: حدود ۵۶ هزار و ۴۳۲ مداح در کشور وجود دارند که ۴۲۵ دفتر کانون به این منظور در کشور ایجاد شده است و هزار و ۸۳۵ نفر نیز جزو هیات رئیسه کانون های مداحان کل کشور هستند.


وی خطاب به وزیر کشور گفت: ما از شما تقاضا داریم که در مراکز استان ها دفاتری وجود داشته باشد که بتوانیم با کمک سازمان تبلیغات اسلامی بحث آموزش و پژوهش را در حوزه مداحی و شعر آیینی دنبال کنیم و در کنار آن اعتباراتی لازم است که پیشنهاد ۱۰۰ میلیون برای هر استان جهت مساعدت را خدمتتان ارائه می کینم. در کنار نقش فرهنگی که مداحان دارند، حضور روسای کانون مداحان کشور می تواند در تصمیم گیری های استان ها در حوزه فعالیت های دینی اثرگذار باشد.در ادامه این نشست دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: علت اینکه من در خدمت شما هستم از یک جهت به دلیل رویکردهایی است که ما در وزارت کشور پیگیری می کنیم، به ویژه موضوع قاچاق و مواد مخدر که امروز می خواهم در مورد آن صحبت کنم. علت دیگر حضور بنده، بحث جایگاه و اهمیت و نفوذ و اثرگذاری است که شما در جان و دل و عقل جامعه می توانید داشته باشید.


وی افزود: درباره رویکرد اول ما با بلیّه عظیمی در جامعه با نام مواد مخدر روبرو هستیم که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلان یازده گانه ای که به ما داشته اند مبارزه با قاچاق و مواد مخدر را به منزله جهاد دانستند. با وجد اینکه زحمات زیادی در مورد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است اما امروز نمی توانیم ادعا کنیم که توانسته ایم این بلیه را کنترل کرده و از بین ببریم. نیروی انتظامی و دستگاه های مختلف زحمات زیادی در مبارزه با قاچاق و مواد مخدر کشیده اند و تقدیم ۳ هزار و ۷۰۰ شهید در این راه خود گویای این زحمات است. همچنین هزینه های بسیار اجتماعی و مالی در این حوزه داشتیم اما با تمام این تلاش ها هنوز عقب تر از قاچاقچیان هستیم.


وزیر کشور اعلام کرد: در جهان بیش از هزار میلیارد دلار در سال درآمد ناشی از فروش مواد مخدر است و در کشور ما این درآمد سه میلیارد دلار اعلام شده است. ما در کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد داریم و تمام نظرسنجی ها از سال ۸۶ نشان می دهد که اولین دغدغه خانواده ها بحث مواد مخدر و بعد بیکاری است که اگر هر کدام از آنها ۴ نفر هم عضو خانواده داشته باشند نزدیک به ۶ میلیون نفر مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.


رحمانی فضلی تصریح کرد: حدود ۶۳ درصد معتادین کشور متاهل هستند و ۵۳ درصدشان شاغل هستند و طبق آمار ۵۰ درصد طلاق های جامعه ناشی از اعتیاد است. از طرف دیگر متاسفانه سن اعتیاد پایین آمده است و ۴۶ درصد از کسانی که زندانی هستند به نوعی با مواد مخدر درگیر بوده و ۲۵ درصد از زندانیان نیز غیرمستقیم درگیر مواد مخدر هستند. این آمارها گویای این است که با وجود تمام تلاش هایی که تا کنون صورت گرفته ما نتوانستیم به موفقیت دست یابیم لذا باید این موضوع را اجتماعی دنبال کنیم یعنی این موضوع را داخل مردم ببریم و مردم خود باید حس کنند و دغدغه داشته باشند و در کنار این دغدغه خود به مبارزه با مواد مخدر وارد شوند. در حوزه مبارزه با مواد مخدر که بحث امنیتی، درمانی، پیشگیری و صیانت است مشخصاً در سه مورد آن یعنی درمان، پیشگیری و صیانت مردم می توانند ورود داشته باشند و به نظرم تاثیرگذارترین شبکه اجتماعی که می تواند در این زمینه دخالت کند جامعه مداحان هستند.


 وی تأکید کرد: در دنیا الان بهترین روشی که برای مبارزه با مواد مخدر در نظر گرفته می شود بحث NGO ها و شبکه های اجتماعی است و کشور ما به دلیل وجود جریان و شبکه روحانیت و مداحان به عنوان یک جریان قوی می تواند در بحث مبارزه با مواد مخدر تاثیرگذار باشد.


وزیر کشور افزود: تقاضای من از شما این است که راهکارهایی را جستجو کنید که این ظرفیت هایی که شما دارید را وارد شبکه اجتماعی مبارزه با مواد مخدر کنیم. جامعه مداحان محوری ترین شبکه اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر است و نقش جامعه مداحان در حوزه آگاهی بخشی و صیانت از خانواده ها بسیار اهمیت دارد. یکی از روش های ترک اعتیاد در دنیا بحث اهمیت جنبه روانی در ترک اعتیاد است. ما و شما می توانیم با بالا بردن اعتقادات و نیز برانگیختن حس گناه و تعصب و غیرت و… در معتادین بحث ترک اعتیاد را با موفقیت طی کنیم. جریان و شبکه ای که متصل به اعتقادات و ایمان و عرفان باشد قطعاً تاثیرگذار است.


دکتر رحمانی فضلی با اشاره به بحث از صیانت از خانواده های معتادین تاکید کرد: متاسفانه در جریان اعتیاد بسیاری از زنان و فرزندان معتادین دچار مسائل اخلاقی و رفتاری می شوند. ما می توانیم در درون جامعه مداحان تشکل های خیریه ای را ایجاد کنیم تا این تشکل ها خانواده های معتادین را شناسایی کنند و در صورت لزوم از آنها حمایت های مالی، معنوی و حقوقی داشته باشند و از طرفی چون شما با طبقه متدینین ارتباط دارید آنها را به آمدن در این میدان مبارزه تشویق کنید.


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان گفت: در کشور شیعه با حکومت دینی پذیرش این تعداد معتاد قابل قبول نیست و جلوگیری از دیگر جرایم کشور وابسته به مقابله با این جرم است چرا که مواد مخدر مادر جرایم است. آنچه امروز جامعه ما از شر تمام بلیات حوزه فرهنگی و اجتماعی حفظ کرده بعد از خدا همین فرهنگ ملی، دینی و سرمایه های اجتماعی ما است که شما مداحان از جمله این سرمایه ها هستید به هر حال ما از شما استمداد می کنیم که دست ما را در مسیر مبارزه با مواد مخدر بگیرید که گرفتن دست های ما در واقع گرفتن دستهای فرزندان خودتان است. اگر مبارزه با مواد مخدر را با دین و اعتقادات مردم پیوند بزنید قطعاً موفق خواهیم شد.

مطالب مرتبط :
  1. چهارمین نشست فصلی رؤسای کانون مداحان برگزار می شود
  2. جریانی در کشور می خواهد مداحان اهل بیت(ع) را له کند/ فرهنگ عاشورا تنها راه مقاومت در برابر فرعونهای زمان
  3. چرا سیگار زمینه ساز اعتیاد به مواد دیگر است/ انگیزه های مختلف کشیدن سیگار
  4. پوشش گسترده مراسم اربعین حسینی در شبکه های اجتماعی
  5. کارگاه آموزشی تحلیل شبکه های اجتماعی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur