۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، عبدالرضا عسگری مدیر گروه دائرة المعارف صحابه پیامبر(ص) پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: حضرت ابوطالب پدر بزرگوار امیرالمؤمنین امام علی(ع) در طول تاریخ مظلوم واقع شده و نقش اساسی ایشان در رونق اسلام و حمایت بی دریغ آن بزرگوار از پیامبر اسلام(ص) مورد غفلت واقع شده است.


وی افزود: متاسفانه عده ای حتی کفالت حضرت ابوطالب را زیر سوال برده و مدعی شده اند که کفالت پیامبر(ص) بر عهده زبیر بن عبدالمطلب بوده است نه ابوطالب! این ادعا یقیناً مردود است و منابع معتبر تاریخی بر کفالت ابوطالب اتفاق نظر دارند. شاید انگیزه آنها در ایجاد این شبهه، کاستن فضیلت ابوطالب و حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) باشد.


این مدیر پژوهشی با اشاره به شبهات دیگر در مورد آن حضرت تصریح کرد: عده ای دیگر شبهه عدم ایمان ابوطالب را مطرح می کنند و مدعی اند که ابوطالب بدون اینکه به پیامبر اسلام(ص) ایمان بیاورد از دنیا رفت.


عسگری ادامه داد: به عنوان مثال کمیته دائمی فتوای سعودی در جواب شخصی که پیرامون حب عبدالمطلب و ابوطالب (علیهما السلام) استفتاء کرده این گونه جواب می دهد: “حمایت و پشتیبانی ابوطالب و عبدالمطلب(علیهما السلام) از پیامبر(ص) موجب حب و علاقه به آنها نمی شود؛ زیرا آنها بر دین جاهلیت فوت کرده اند که همان شرک به خدا بود! و بغض به آنها و عدم محبت به ایشان واجب است”!


مدیر گروه دائرة المعارف صحابه پیامبر(ص) پژوهشکده باقرالعلوم(ع)خاطر نشان کرد: در حالی که از نظر شیعه در مؤمن بودن ابوطالب جاى تردید نیست و همه اتفاق نظر دارند که: وى با ایمان از دنیا رفته است. از این رو گروه دائره المعارف صحابه پیامبر(ص) پژوهشکده باقرالعلوم(ع) تصمیم گرفت نشستی علمی و تخصصی با عنوان «واکاوی علمی شبهات ماهواره و سایت ها در مورد حضرت ابوطالب پدر امیرالمومنین(ع)» برگزار کند.


این نشست  یکشنبه ۴ خردادماه مطابق با ۲۵ رجب المرجب سال ۱۴۳۵ هجری قمری، مصادف با سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) که از طرفی شب رحلت حضرت ابوطالب است از ساعت ۱۰ تا در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «آسیب شناسی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان» برگزار می شود
  2. نشست « ولادت امام زمان(عج) و پاسخگویی به شبهات » برگزار می شود
  3. نشست واکاوی اندیشه های شریعتی در سه دهه برگزار می شود
  4. نشست «شبهات قانونی و فقهی فراروی جمهوری اسلامی ایران از نگاه هنجارهای بین­ المللی حقوق بشر» برگزار می شود
  5. نشست علمی «امنیت پایدار از منظر اسلام» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur