۲۲ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، موضوع دانش هرمنوتیک در اصل، فهم متن کتاب مقدس نزد مومنان به آن است. با شکل‌گیری مسیحیت این دانش به فهم مفاد کتاب مقدس اختصاص یافت و در عصر جدید بود که فهم هر متنی خواه کتاب مقدس، خواه شعر فلان شاعر موضوع دانش هرمنوتیک واقع شد؛ دانش هرمنوتیک در پی فهم موضوعات و رفتارهای انسانی و به طور کلی فرهنگ است. فرهنگ نیز بر پایه زبان شکل گرفته است، زبانی که واژه‌ها تنها یکی از روش‌های انتقال آن هستند، بنابراین می‌توان هرمنوتیک را تلاشی برای رمزگشایی از زبان به عنوان پایه فرهنگ دانست.


تأویل­ گرایان انتقادات جدی به دانش تاریخ و موضوعات فلسفه علم تاریخ از جمله عینیت، علّیت، حقیقت و واقعیت تاریخی وارد کرده ­اند. اصل اساسی در دیدگاه تأویل­ گرایان «اصل بنیادین انحلال موضوع در تاریخ» است. پل ریکور معتقد بود: «گذشته به منزله آنچه به واقع روی داده است، بیرون از دسترس مورخ است». در دیدگاه تأویل ­گرایان، حقیقت تاریخی برگزیده، بیان و ساخته می­ شود. رویدادها هیچ شکلی در خود ندارند، چیزهایی اتفاق افتاده­ اند، چیزهایی خام و بی­ شکل که بعدها کسانی پیدا شده­ اند و این اتفاق­ ها را سر هم کرده ­اند. داستان را راوی تاریخ می­ سازد. مبنای بسیاری از مباحث و نظریات هرمنوتیکی تاریخ همین اصل است و میزان درستی این نظریات به میزان درستی و اثبات­ پذیری این اصل بستگی دارد.


طبق اصل انحلال موضوع در تاریخ، از آنجا که رویدادهای گذشته بشر در حکم موضوع دانش تاریخ هستند و اکنون این رویدادها، به صورت عینی و مستقیم در دسترس تاریخ ­نگار قرار ندارد، بنابراین در حقیقت موضوع تاریخ در گذر زمان منحل شده است، چرا که هر حادثه ­ای در یک ظرف زمانی خاص روی می ­دهد و پس از سپری شدن آن زمان خاص، مظروف (حادثه تاریخی) نیز به همراه ظرف خود سپری می­ شود. بدین­سان در واقع دانش تاریخ تنها دانشی است که «موضوع» ندارد. این اصل، هسته مرکزی دیدگاه هرمنوتیکی تاریخ است.


این نشست روز شنبه ۲۶ مرداد ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود. پژوهشکده واقع در خیابان توانیر، خیابان برادران، خیابان رستگاران، کوچه شهروز، پلاک ۹ است.

 

مطالب مرتبط :
  1. نشست رونمایی کتاب "چیستی ترجمه در هرمنوتیک" برگزار می شود
  2. اهمیت اندیشه‌های نوین در آموزش آکادمیک تاریخ/ لزوم پیوند تاریخ با دیگر رشته‌های علوم انسانی
  3. کلاس آموزشی فلسفه تاریخ برگزار می شود
  4. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود
  5. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur