۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به تازگی کتاب «پژوهشی در خرقه‌ درویشان و دلق صوفیان» نوشته‌ی گئو ویدن گرن به قلم بهار مختاریان به فارسی ترجمه و به همت نشر آگه منتشر شده است.


دکتر گئو ویدن گرن، شرق‌شناس‌شناس، ایران‌شناس و دین‌پژوه سوئدی در ۱۹۰۷ در استکلهم زاده شد و پس از تحصیل الهیات، تاریخ ادیان و زبان و ادبیات لاتین و زبان‌ها و ادیان ایرانی و سامی فعالیت علمی خویش را پس از اخذ دکترا از ۱۹۳۶ در دانشگاه اوپسالا آغاز کرد و در ۱۹۹۶ درگذشت. حوزه‌ مطالعاتی ویدن گرن پدیدارشناسی دین بود و درباره‌ ادیان و مذاهب ایرانی از جمله اسلام پژوهش‌هایی انجام داد.


وی به زبان‌های اوستایی، پهلوی، ارمنی، ترکی، فارسی، سانسکریت و سامی تسلط داشت و آثار متعددی منتشر کرد. شش کتاب او با عنوان‌های مانی و تعلیمات او (ترجمه‌ نزهت صفای اصفهانی)، هنر مانوی و زرتشتی (ترجمه‌ یعقوب آژند)، فئودالیسم در ایران باستان (ترجمه‌ هوشنگ صادقی)، دین‌های ایران باستان (ترجمه‌ منوچهر فرهنگ)، جهان معنوی ایرانی از آغاز تا اسلام (ترجمه‌ محمود کندری) و پژوهشی در خرقه‌ درویشان و دلق صوفیان (ترجمه‌ی بهار مختاریان) به فارسی برگردانده و انتشار یافته است. ویدن گرن در دهه‌ی ۱۹۷۰ ـ ۱۹۶۰ ریاست انجمن بین‌المللی تاریخ دین را بر عهده داشت.


مراسم بزرگداشت گئو ویدن گرن و بررسی کتاب «پژوهشی در خرقه‌ درویشان و دلق صوفیان» سه‌شنبه چهارم شهریور از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌‌شود و دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر فضل‌الله پاکزاد و دکتر بهار مختاریان درباره‌ مقام علمی و آثار او سخن می‌گویند.


قرار است که مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب با همکاری مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد و دانشگاه‌های استکهلم، اوپسالا و لوند برنامه‌های مختلفی را در ایران و سوئد در معرفی فرهنگ ایران و اسلام و فرهنگ سوئد برگزار نمایند.


در آینده‌ای نزدیک نیز بزرگداشت اریک هرملین، ایران‌شناس برجسته‌ سوئدی، با حضور پژوهشگران و ایران‌شناسان سوئدی در شهر کتاب و دانشگاه لوند برگزار می‌شوند.


علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «قطار شبانه لیسبون» برگزار می شود
  3. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  4. نشست نقد و بررسی کتاب «تجدید حیات فرهنگی غرب» برگزار می شود
  5. نشست نقد و بررسی کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur