۵ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت معاونت پژوهشی و آموزشی خانه هنرمندان ایران، نشست نقد و بررسی کتاب «نشانه ـ معناشناسی دیداری» به قلم دکتر حمیدرضا شعیری، دانشیار داشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.


این نشست با حضور منتقدین مرتضی بابک معین، استاد دانشگاه آزاد اسلامی، شیما شیرخدایی استاد دانشگاه لیژ بلژیک و علی عباسی استاد دانشگاه شهید بهشتی، پنج‌شنبه ۷ شهریور‌ماه از ساعت ۱۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.


خانه هنرمندان ایران در خیابان آیت الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر واقع است و حضور علاقه مندان برای شرکت در این نشست آزاد است.کتاب نشانه ـ معناشناسی دیداری به مطالعه و تحلیل شگردها و فرآیند تولید و دریافت معنا در گفتمان‌های دیداری براساس روابط بین سطوح نشا‌نه‌ای، صورت بیان و صورت محتوا، راهبردهای معناسازی و بر‌هم کنشی گفته‌پرداز و گفته‌یاب می‌پردازد.


این کتاب دارای سه فصل است: در فصل اول، مبانی نشانه شناسی دیداری براساس دیدگاه‌های رولان بارت، آمبرتو اکو، آلژیرداس ژولین گرمس، ژان ماری فلوش و گروه “مو” مورد مطالعه قرار می‌گیرد. فصل دوم این کتاب به ارائه مبانی نشانه ـ معناشناسی دیداری اختصاص دارد. سازه‌هایی مانند بافتار، ریتم، فشاره/گستره، حضور/غیاب، مرکززدایی/مرکزگرایی، وحدت/کثرت، کاهش/افزودگی، و غیره و نقش آنها در چگونگی تولید و دریافت معنا‌های دیداری مورد بررسی قرار می‌گیرند.


فصل سوم این کتاب که به بیان نظریه و کاربرد نشانه ـ معناشناسی در تحلیل گفتمان‌های دیداری می‌پردازد، از قسمت‌های گوناگونی تشکیل شده است که هر کدام به بررسی یکی از گونه‌های دیداری، جهت تبیین شرایط و فرآیند پیچیده معناسازی با توجه به کنش‌هایی مانند تقابل، تعامل، هم‌سویی، هم‌آمیختگی، تعلیق، ترکیب، تنش، سیالیت، ارزش، پادسازی، و … متمرکز است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست رونمایی کتاب "چیستی ترجمه در هرمنوتیک" برگزار می شود
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  3. کتاب «ملکوت آینه ها» نقد و بررسی می شود
  4. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  5. نشست نقد و بررسی کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur