۱۹ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت گروه رجال و شخصیت‌های اسلامی پژوهشکده تاریخ اسلام، کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» تألیف دکتر محمدرضا هدایت‌پناه به بوته نقد گذاشته می شود.


بررسی و شناخت دقیق منابع تاریخ اسلام، به ویژه منابع سیره نبوی که به‌عنوان نخستین حرکت تاریخ نگاری در اسلام شناخته می‎شود و به‌عنوان میراث مکتوب مسلمانان به جای مانده و تأثیر عمیقی بر فرهنگ مسلمانان باقی گذاشته است، از نیازهای جهان اسلام است و به ما کمک می‏ کند تا تصویر درست و شفاف‎تری از وقایع عصر رسالت و پس از آن داشته باشیم. خاندان آل‌زبیر در میان خاندان مکی و مدنی صدر اسلام در نقل روایات سیره و تدوین آن نقش بسیار ممتازی ایفا کرده ‏اند.


نگاهی به متون سیره نشان می‌دهد افراد این خاندان یا کسانی که به نوعی با آنان بستگی دارند، نامشان به تکرار در اسناد سیره آمده است. شاید بتوان گفت در میان خاندان‌های قرشی صدر اسلام، بیش از همه، نام این خاندان به عنوان: سیره‌دان، سیره‌نویس، نسب‌شناس و مورخ در منابع آمده است. متون تاریخ کهن اسلام مشحون از روایات زبیریان است. برخی از اعضای این خاندان متنفذ سیاسی- فرهنگی در شمار نخستین سیره‌نویسان جهان اسلام محسوب می‏ شوند. از این‎رو نقش برجسته‏ای در شکل‎گیری تألیفات سیره نبوی دارند. سیره‌نویسانی همچون ابن‌اسحاق، واقدی و محمدبن سعد صاحب الطبقات‌الکبری، گزارش‏های بسیاری به روایت آل‌زبیر در کتب خود آورده‏‌اند.


خاندان زبیر به علت موضعشان در برابر آل‌ علی(ع)، کم کم به سمت امویان گرویدند و نوعی همبستگی بین آنان و امویان به وجود آمد. با توجه به خطوط فکری آنان و روابط نزدیکشان با خلفای اموی و عباسی این سؤال مطرح می‏ شود که آیا حوادث صدر اسلام را به درستی گزارش کرده ‏اند؟


نقد کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» با حضور نویسنده کتاب دکتر محمدرضا هدایت‌پناه، دکتر محمد سپهری و دکتر محمدرضا غضنفری روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  3. نشست بررسی «تشیع و تجربه حکومت مداری» برگزار می شود
  4. کتاب «ملکوت آینه ها» نقد و بررسی می شود
  5. همایش آموزه های رضوی در کتاب عوالم العلوم برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur