۱۸ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدای جلسه حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، مدیرگروه آینده پژوهی پژوهشکده مهدویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: این نشست اولین نشست علمی گروه آینده پژوهی در سال جاری است که امیدواریم ادامه داشته باشد و از ثمرات آن کمال استفاده را ببریم. تأکید مسئولان پژوهشکده و پژوهشگاه بر این است که نشستهای مقدماتی درباره خود آینده پژوهی داشته باشیم، این نشستها هم بر این اساس است. چند سؤال مهم در حوزه آینده پژوهی مطرح است که ما به دنبال جوابگویی به آنها هستیم مانند اینکه آیا دانش آینده پژوهی علم است یا خیر؟


وی در جواب این سؤال اظهار داشت: پیش فرض ما این است که آینده پژوهی علم است. حال ممکن است سوال دیگری مطرح شود که دانش عبارت است از واقعیت ها، در حالی که آینده پژوهی در مورد جریاناتی است که واقع نشده، آیا باز هم می توانیم به آن علم بگوییم؟ جوابی که ما می توانیم به این سؤال بدهیم این است که همان طور که می گوییم دیروز خورشید طلوع کرد می توانیم بگوییم فردا هم طلوع می کند.


کارگر ادامه داد: سوال دیگری که در این حوزه مطرح می شود این است که با توجه به اینکه دانش آینده پژوهی، دانشی با درصد خطای بالاست، آیا دانشی که این اندازه خطاپذیر است را می توان علم نامید یا خیر؟ جوابی که به این سؤال می توان داد این است که خطا در بسیاری از علمها وجود دارد بنابراین نمی تواند ایرادی به بحث آینده پژوهی باشد.


در ادامه این نشست دکتر پورعزت به ایراد سخنانی پرداخت و در بخشی از سخنان خود با اشاره به سؤالی که در ابتدای جلسه مبنی بر علم بودن آینده پژوهی مطرح شده بود، چنین پاسخ داد: اگر با نگاه پوزیتیویستی به مقوله آینده پژوهی بنگریم نمی توانیم به آینده پژوهی علم بگوییم، ولی اگر نگاه پوزیتیویستی نداشته باشیم می توانیم آینده پژوهی را علم بدانیم. اگر این ایراد مطرح شود که ما داده ها را در آینده نداریم در جواب می گوییم: درست است که داده های آینده را نداریم اما داده های گذشته را داریم و بر همین اساس می توانیم عمل کنیم. بنابراین می توانیم چنین بگوییم که آینده پژوهی نوعی استقراء در زمان است، یعنی داده ها را می گیریم و تسری می دهیم به بخشهای دیگر.


دکتر پورعزت در ادامه جواب به این سؤال، به بحث اطمینان در علم پرداخت و اظهار داشت: نکته ای که در باب علم بودن یا نبودن آینده پژوهی وجود دارد بحث اطمینان در علم است، اطمینان در علم شیمی و فیزیک بسیار زیاد، در علم زیست شناسی کمتر و در علم مطالعات اجتماعی به مراتب کمتر است اما ما همه اینها را علم می نامیم بنابراین آینده پژوهی را نیز می توان با درصد خطای بالا علم نامید.


ادامه این نشست به بحث آینده پژوهی دینی و امکان سنجی آن و پرسش و پاسخ محققان و اعضای هیئت علمی پژوهشکده مهدویت با دکتر پورعزت حول موضوعات مختلف آینده پژوهی گذشت.


مقاله «اسلام سیاسی؛ فرصت ها و محدودیت ها» به چاپ رسید


حجت الاسلام دکتر رضا عیسی نیا عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی از چاپ مقاله «اسلام سیاسی؛ فرصتها و محدودیتها» در پژوهشکده اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد.

 

مقاله «اسلام سیاسی؛ فرصت ها و محدودیت ها» در مجموعه مقالات «موانع و فرصت های همگرایی در جهان اسلام» نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و در گروه علوم سیاسی پژوهشکده اندیشه سیاسی در ۵۰ صفحه و در تابستان ۹۲ به چاپ رسیده است.


مقاله اسلام سیاسی درصدد اثبات این مسئله است که  تفسیرهای غیر سیاسی از اسلام و جدایی دین از عمل سیاسی راهی است که به استبداد و تعطیلی آزادی اسلام ختم می شود. بنابراین در این مقاله تلاش شده که اسلام سیاسی را مترادف با اسلامی که اسلام گرایان با آن قصد ایجاد یک کشور اسلامی را دارند، بدانیم. یعنی کسانی که برای اسلامی کردن جامعه و تاسیس یک نظام سیاسی اسلامی و یک نظام اقتصاد اسلامی و … تلاش می کنند.


به عبارتی اسلام گرایان یا طرفداران اسلام سیاسی بر این باورند که باید در مورد ارتباط دیرینه میان اسلام و سیاست از نو اندیشید و مشکلات اجتماعی و سیاسی جامعه خود را بر پایه اصول و مبانی اسلامی حل کرد. نویسنده تلاش کرده در این مقاله ابتدا اسلام سیاسی را تعریف کرده و شاخص های آن را معرفی و موقعیت و جایگاه آن را در جهان اسلام از منظر طرفداران اسلام سیاسی به نمایش بگذارد.


 برگزاری نشست جامعه‌شناسی بدن و دلالت‌های آن در حقوق بشر


به همت گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران نشست جامعه‌شناسی بدن  و دلالت‌های آن در حقوق بشر با سخنرانی عباس گرگی برگزار می شود.


این نشست یک‌شنبه ۲۱ مهر ماه از ساعت ۱۷ در بزرگراه جلال آل احمد، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «روندها و آینده تحولات در مصر» برگزار می شود
  2. نشست علمی نقد حرکت جوهری برگزار می شود
  3. نشست علمی « رویکرد قرآنی ـ روایی در حوزه مهدویت» برگزار می‌شود
  4. نشست «تحولات منطقه و آینده مناسبات شیعه و سنی» برگزار شد
  5. نشست علمی «دیپلماسی فرهنگی در تحقق سندچشم انداز ۱۴۰۴» برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur