۲۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دهمین نشست عمومی از سلسله نشست‌های پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت با موضوع « جهانی شدن،‌ پست فوردیسم و شهر: نگاهی به تغییر سازمان اجتماعی و فضایی شهرها»» با سخنرانی دکتر مرتضی قورچی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.


این نشست روز چهارشنه ۳۰ مهرماه ساعت ۱۶ در محل پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت برگزار خواهد شد.


جهانی شدن جریانی است که روز به روز، کشورها و شهرهای بیشتری را تحت تأثیر خود قرار می­دهد. جهانی شدن با فرآیند فشردگی فزاینده فضا و زمان درروند تدریجی و رو به گسترش ارتباطات در ابعاد گوناگون، با در هم تنیدگی جهان و پهناورتر شدن گسترة تاثیرگذاری و تاثیرپذیری کنش‌های اجتماعی در بستر «شهرهای جهانی» و «شهرهای خواهان جهانی شدن» واقعیت می‌یابد. یک رشته تغییرات در همة ابعاد و عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که بر تمام کارکردهای جهان تاثیرگذاشته است، تحت عنوان فرآیند جهانی شدن تعریف می‌گردد.


این تغیرات را می‌توان ناشی از تغییرات نظام تولید و تبدیل اقتصاد فوردیستی به اقتصاد پست فوردیست دانست. پرسش این است که اثرات جهانی شدن بر تحولات سازمان فضایی شهرها چیست؟ آیا جهانی شدن شهرها را به سمت یکسان‌سازی فرهنگی پیش می‌برد؟ مفهوم شهرهای چند فرهنگی (Multi-cultural) و شهرهای بینافرهنگی (Inter-cultural) چیست؟ آیا میان جهانی شدن و غربی‌شدن شهرها تفاوت‌هایی وجود دارد؟


دکتر مرتضی قورچی، دکترای جغرافیای سیاسی و مدرس مدعو دانشگاه شهید بهشتی، در سخنرانی خود به مؤلفه‌های اقتصادی و فرهنگی در شهرهای جهانی توجه دارد و ابعاد کالبدی و غیرکالبدی جهانی شدن شهرها را تبیین می‌کند. این نشست، از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت و در ادامه‌ سلسله‌نشست‌‌های معماری و فرهنگ برگزار می‌شود.


 علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌ ۶۶۴۳۵۴۲۳ تماس حاصل فرمایند. نشانی پژوهشکده (محل برگزاری جلسات) به شرح زیر می‌باشد: میدان انقلاب اسلامی، ابتدای خیابان کارگر شمالی، کوچه ادوارد براون، پلاک ۱۲٫ شرکت در این جلسات برای عموم علاقه‌مندان آزاد است

 

مطالب مرتبط :
  1. سومین نشست «ارزیابی، نقد و چشم انداز کرسی‌های نظریه‌پردازی» برگزار می شود
  2. نشست تخصصی «فقه ارتباطات» برگزار می شود
  3. نشست «فلسفه فرهنگ؛ خاستگاه ها و افقهای پیش رو» برگزار می شود
  4. نشست «تأملی بر دلایل عدم شکل گیری اجتماع علمی در ایران» برگزار می شود
  5. نشست بررسی نظریه انحطاط (شکوفایی و زوال تمدن ایران در گذر تاریخ) برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur