۲۹ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست تخصصی «تحولات منطقه و آینده مناسبات شیعه و سنی» پنجشنبه ۲۸ شهریور با حضور صاحبنظران و محققان داخلی و خارجی، در سالن کنفرانس مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.


در این نشست که با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی، جامعة المصطفی(ص) العالمیة و مرکز الحضاره لتنهیه الفکر الاسلامی برگزار شد، محققان و پژوهشگران در سه محور به ارائه مطالب و بحث و تبادل نظر پرداختند:


۱٫ تحلیل تحولات جاری منطقه با تأکید بر کشور های مصر و سوریه، با ارائه دکتر طلال عتریسی استاد جامعه شناسی دانشگاه دولتی لبنان.


۲٫  آینده خیزش سیاسی و فرهنگی جهان تشیع با توجه به تحولات منطقه، با ارائه استاد محمود حیدر محقق ژئولولیتیک شیعه و خاورمیانه.


۳٫ پروژه امت اسلامی و چالش های فراروی آن در شرایط کنونی، با ارائه حجت الاسلام و المسلمین نجفعلی میرزائی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه و  محقق تمدن اسلامی.


همچنین در خبر دیگری از این پژوهشگاه آمده است: مراسم رونمایی از «پایگاه ویژه محققین» پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور  حجت الاسلام و المسلمین توسلی ریاست پژوهشگاه و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی در سالن جلسات دفتر ریاست برگزار شد.


در ابتدای مراسم پهلوانی مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه، اظهارداشت: اجرای این پایگاه به همت کارشناسان این مدیریت انجام گرفته و تمامی مراحل نسب و پیاده سازی آن در مدیریت فناوری اطلاعات پژوهشگاه انجام شده است.


وی ادامه داد: این پایگاه که در آن معرفی اعضای هیئت علمی، آثار، مقالات و فعالیت های ایشان قرار داده شده، وبگاهی است مبتنی بر وب تعاملی که قرار است با همکاری محققان و اعضای هیئت علمی و رفع نواقص و ایرادات آن به طرح جامعی تبدیل شود.


وی با بیان اهداف و ضرورتهای پیاده سازی این پایگاه، تصریح کرد: ما در این پایگاه اهداف مختلفی را دنبال کرده ایم از جمله:


 ۱٫ ساماندهی اطلاعات محققین در پایگاه جامع.


 ۲٫ ایجاد صفحه شخصی برای هر یک از اعضا.


 ۳٫ به روز بودن اطلاعات علمی و فعالیت های پژوهشی محققین.


پهلوانی در مورد امکانات و قابلیتهای پایگاه نیز اظهارداشت: اختصاص دادن صفحه شخصی برای هر محقق، قرار دادن رزومه علمی و معرفی کامل فعالیت ها، ثبت یادداشتهای شخصی، بروزرسانی اطلاعات توسط خود محقق و ارسال پیام نوشتاری بین اعضا از قابلیتهای این پایگاه است.


وی در مورد امکانات این پایگاه از نگاه کاربران نیز، بیان کرد:


۱٫ دسترسی به رزومه و سوابق علمی و پژوهشی محقق


 ۲٫ جستجو در بانک محققین


 ۳٫ دسته بندی علمی و سازمانی محققین


۴٫ دریافت مقالات و آثار علمی و پژوهشی


 ۵٫ و ارتباط با محققین، از جمله امکانات این پایگاه از نگاه کاربران بیرونی می باشد.


در ادامه حجت الاسلام والمسلمین توسلی نیز در سخنان کوتاهی به بیان نکات و تذکراتی در رابطه با این سامانه پرداخت و ضمن تشکر از واحد فناوری اطلاعات، بر ضرورت ایجاد چنین پایگاهی تأکید کرد و خواستار ارتقاء قابلیتهای این پایگاه و افزایش امکانات آن در مراحل بعدی طرح شد.


این پایگاه با آدرس اینترنتیmr.isca.ac.ir  برای کاربران قابل دسترسی می باشد.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «روندها و آینده تحولات در مصر» برگزار می شود
  2. نشست علمی نقد حرکت جوهری برگزار می شود
  3. نشست « ولادت امام زمان(عج) و پاسخگویی به شبهات » برگزار می شود
  4. نشست بررسی «تشیع و تجربه حکومت مداری» برگزار می شود
  5. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur