۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، موضوع تمدن اسلامی از قضایای مهم مربوط به حال و آینده امت اسلامی است که در زمان حاضر از ماهیت و چند و چون آن سخن می‌رود. ترکیب تمدن اسلامی، ترکیبی مهم و مطالعه پیرامون آن، ضروری است، اما بهتر و دقیق‌تر آن است که به جای «تمدن اسلامی» از «مدنیت اسلامی» سخن گفته شود، مدنیتی که معیارهای آن در «مدینه النبی(ص)» ترسیم شده است و ضروری است که شاخصه‌ها و شالوده‌ها این مدنیت در همان تصویر قرآن کریم از «مدینه» جستجو شود.


سخنران تلاش خواهد کرد ارزشهای شاخصی را مورد توجه قرار دهد که در ضمن حیات مدنی پیامبر اکرم(ص) در قرآن کریم آمده است و ارتباط ارزش‌های مورد اشاره با «مدینه» مورد تصریح قرآن باشد یا از سیاق آیات و احیانا تاریخ و اخبار قابل برداشت باشد.


چنین است که سخن حاضر ابتدا از مفاهیم «مدینه» و «مدنیت» را مورد توجه قرار می‌دهد، سپس از مدینه به مثابه «مرکزیتی دینی» و شهری با مرکزیت پیامبر(ص) سخن می‌گوید؛ همچنین نشان خواهد داد که مدینه، شهر حکمت محمدی(ص) و بلد امن و سلام و سکون الهی در مقیاس جهانی آن است و این امن و سلام، خود شامل سلامت مؤلفه‌های مختلفی همچون فضای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی است.


در این نشست که توسط پژوهشکده مطالعات دینی فرهنگ برگزار می‌شود، دکتر ابوالفضل خوش‌منش، استادیار دانشگاه تهران، سخنرانی خواهند کرد.


این نشست چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت از ساعت ۱۴ تا ۱۶ به نشانی تهران، خیابان ولیعصر(عج)، پایین تر از میدان ولیعصر(عج)، خیابان دمشق، شماره ۹، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.


حضور دانشجویان، اساتید و پژوهشگران علاقه مند در این نشست آزاد  است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «شهر به مثابه عرصه ظهور هنر مدرن» برگزار می شود
  2. نشست بررسی «نقش زن در ترویج سبک زندگی اسلامی» برگزار می شود
  3. نشست بررسی مباحث فقهی ـ حقوقی بانکداری ایران با رویکرد اسلامی برگزار شد
  4. مقالات چهارمین نشست اندیشه‌های راهبردی/ آزادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
  5. اخلاق در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur