۲۵ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، هم زمان با برگزاری مراسم قرائت قرآن، دعای افتتاح و اجرای برنامه سخنرانیهای دینی در مراکز فرهنگی و دینی شیعی در شهرهای رم، میلان و تورینو، مرکز فرهنگی التوحید در شمال ایتالیا در یک اقدام فرهنگی مناسب، میزگرد بررسی آئین روزه داری از منظر علم و دین را در محل این مرکز با حضور چند نفر از پزشکان و روحانی اعزامی از سوی مرکز بین المللی تبلیغ برگزار شد.


کارلو بالیانی از پزشکان متخصص در شمال ایتالیا طی سخنرانی در ایم نشست گفت :روزه داری نه تنها در اسلام بلکه در ادیان آسمانی دیگر هم وجود داشته و علاوه بر تامین سلامتی جسمی برای بشر، سلامتی روحی افراد مومن را هم تامین می کند و فرد روزه دار با تحمل سختیهای روزه داری ، هم سموم جسمی را از خود دور می کند و هم روح و روان خود را صیقل داده و با معبود خود عهد می بندد که قدر نعمتهای الهی را بداند و به فکر کسانی باشد که در روی کره خاکی ممکن است از این نعمتها محروم باشند و فقیرانه زندگی کنند.


وی اضافه کرد: اگر روزه داران به توصیه های پزشکی و توصیه های دینی را مورد توجه قرار دهند روزه داری نه تنها برای بدن مضر نیست بلکه قطعا برای سلامتی انسان مفید هم می باشد.


برگزاری جشنواره قرآنی در شهر راولپندی


همزمان خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی با هماهنگی نهادهای بومی پاکستان اقدام به برپایی جشنواره قرآن و وحدت کرده است.


این جشنواره در استانه میلاد مسعود و مبارک امام حسن مجتبی علیه السلام ، با همکاری دوازده مرکز فرهنگی شهر راولپندی و در بیش از پنجاه نقطه شهر به اجرا گذاشته شده است و در روز قدس با اهدای جوایز به برندگان مسابقات، اختتامیه آن برگزار خواهد شد.


نمایش قرآن به همراه ترجمه زبانهای مختلف فارسی، اردو و انگلیسی، نمایش کتب و منابع قرآنی مذاهب مختلف اسلامی، منابع صوتی تصویری قرآنی، نمایش هنرهای دستی و دیگر آثار و منابع قرآنی، برگزاری کارگاه های آموزش قرآن و احکام، محافل انس با قرآن، مسابقات قرآنی و دیگر اقدامات و فعالیت های مرتبط با قرآن از جمله بخشهای این جشنواره است.


اجرای برنامه های قرآنی گروه تواشیح “سلام” در مسجد جامع تایلند


گروه قرآنی و تواشیح “سلام” با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان در تایلند برنامه های متنوع قرآنی را در مسجد جامع مرکز بزرگ اسلامی این کشور برگزار کردند.


با حضور مصطفی نجاریان رایزن فرهنگی کشورمان و شیخ شافعی امام مسجد جامع مرکز بزرگ اسلامی تایلند و جمعی از نمازگزاران اهل تسنن تایلند، پس از اقامه نمازهای مغرب و عشاء و اعمال مستحبی شب های ماه مبارک رمضان، گروه “سلام” برنامه های متنوع قرآنی را برگزار  کرد.


قرائت قرآن توسط مجید فقیه و جمع خوانی ادعیه و اذکار قرآنی توسط اعضاء این گروه اجرا شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. بطوریکه شافعی از نجاریان زاده رایزن فرهنگی کشورمان درخواست کرد  گروه ” سلام” برای قرائت قرآن و اجرای برنامه های قرآنی در این مسجد در یکی از شب های دیگر ماه مبارک  رمضان حضور داشته باشند.


مرکز بزرگ اسلامی تایلند، یکی از مجموعه های دینی و فرهنگی مشهور و بسیار فعال و متعلق به مسلمانان اهل تسنن این کشور است که تحت رعایت شیخ الاسلام تایلند بوده و از مهمترین و معرفترین نهادهای اسلامی و دینی این کشور به شمار می رود.


برگزاری نمازهای جمعه و جماعات در مسجد جامع این مرکز، برگزاری همایش های دینی و فرهنگی و آموزشی، انجام فعالیت های آموزشی- دینی، امور خیریه و فعالیتهای اجتماعی و … را برای مسلمانان این کشور در مناسبت های گوناگون و به ویژه شب های ماه مبارک رمضان در این مرکز اسلامی انجام می شود.

شایان ذکر است بزرگترین نماز جمعه شهر بانکوک در مسجد جامع بسیار زیبای این مرکز برگزار می شود.


مسابقات قرآن کریم در دارالسلام برگزار شد


با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان، بنیاد خیریه‌ی عایشه سرور، سفارت سودان در دارالسلام مسابقات قرآنی دارالسلام در تاریخ ۲۲ تیر ماه در محل دایموند جبلی برگزار شد.


این مسابقات در حضور مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در تانزانیا، سفرای کشورهای سودان و بروندی، شیخ الهادی موسی سالم، شیخ بزرگ دارالسلام، شیخ اباصالح، روحانی متنفذ اهل تسنن، نمایندگان سفارتخانه‌های مصر و یمن، خانم عایشه سرور، مدیر بنیاد سرور و جمعی کثیری از اقشار مختلف مردمی  و نیز نمایندگان اصحاب رسانه برگزار شد و طی آن ۶۷ نفر در دو رشته‌ی حفظ و تجوید به مسابقه پرداختند که ۸ تن از متسابقین نابینا بودند.


پیش از آغاز مسابقات شیخ الهادی موسی السالم با تشکر از بنیاد خیریه‌ی عایشه سرور، رایزنی فرهنگی ایران و سفارت سودان برای برگزاری این مسابقاتن موضوع تعلیم و تعلم قرآن کریم را از بهترین عبادات دانست که لازم است سرمایه‌گذاری بیشتر روی آن در تانزانیا صورت پذیرد.


وی حضور گسترده‌ دختران در مسابقه را نشانه‌ ظرفیت بسیار خوب بانوان مسلمان در تانزانیا در حوزه‌ ترویج آموزه‌های اسلامی و قرآنی دانست.


سفیر سودان نیز در سخنانی ضمن تقدیر از کمیته‌ی برگزاری این مسابقات از جمله رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا، اظهار امیدواری کرد که با مشارکت و مساعدت مؤسسات مختلف اسلامی در تانزانیا، روز به روز شاهد حضور گسترده‌تر مردم، به ویژه جوانان اعم از زن و مرد در چنین برنامه‌هایی باشیم.


با اتمام مسابقات، جوایز ارزنده‌ای شامل موتورسیکلت، موتور سه‌چرخ، دوچرخه، چرخ خیاطی و وجه نقد به نفرات برتر اهداء شد. از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان نیز به متسابقین نابینا، مصحف شریف ویژه‌ی نابینایان (به خط بریل) اهداء شد.


برگزاری آموزش حفظ و قرأت قرآن کریم در اسلام آباد


آموزش حفظ و قرأت قرآن کریم از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در مدرسه غوثیه ضیاء العلوم و مسجد محمدیه اسلام آباد برگزار شد.


مردم پاکستان همانند دیگر مردم مسلمان ماه‌صیام را با اهمیت خاصی استقبال می کنند همه ساله با حضور گروه تواشیح و قرآنی جمهوری اسلامی ایران برنامه های متعددی در دانشگاهها، شبکه های تلویزیونی، مساجد اهل سنت بویژه مساجد مسلک دیوبندی، مدارس دولتی، مدارس دینی، منهاج القرآن و دیگر مراکز علمی، آموزشی، تربیتی و دینی برنامه قرآنی برگزار می گردد.


رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از “محمدرضا عادلی” از قاریان بین المللی کشورمان که توسط مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کراچی اعزام شده بود، دعوت نمود با حضور در اسلام آباد در مدرسه غوثیه ضیاء العلوم، مسجد محمدیه و مسجد عائشه کلاس آموزش حفظ و قرأت برگزار نماید و نمونه های حفظ و قرأت را به قراء و حفاظ پاکستان آموزش دهند.


 این کلاس از پنجم ماه مبارک شروع شد و باموفقیت در چندین مساجد دیگر برگزار شد.

مطالب مرتبط :
  1. روند برگزاری آئین اعتکاف در دانشگاه‌های کشور بررسی شد
  2. اولین کسی که روزه گرفت چه کسی بود/ روایتی از پیامبر(ص) در روزه داری علی(ع)
  3. الهی مرا در زمره روزه‌داران قرار ده/ پرهیز از خوردن و آشامیدن حداقل روزه‌داری است
  4. نشست علمی «امنیت پایدار از منظر اسلام» برگزار می شود
  5. آئین گشایش طرح سراسری اوقات فراغت برگزار می شود/ طرح فصل نشاط

پارک علم و فناوری قم

zohur