۵ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اولین نشست گروه رجال و خاندان‌های اسلامی با عنوان «بایسته‌های پژوهش درباره رجال غالی» با حضور دکتر نعمت‌‌الله صفری فروشانی روز سه شنبه هفتم آبان ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.


این نشست دومین نشست درباره رجال غالی است که با سخنرانی دکتر صفری و به همت پژوهشکده برگزار می‌شود. نشست پیشین در این زمینه، با عنوان «امام رضا(ع) و جریان‌های شیعی غالی» در شهریور ماه گذشته برپا شده بود.پدیدۀ غلو و غالی‌گری ازجمله پدیده‌هایی است که از دیرباز به عنوان آسیبی جدی و ویرانگر، پیکره و جوهرۀ آیین الهی را تهدید به نابودی و یا انحراف کرده است. از این‌رو، رجال شناسان همواره در جهت شناسایی راویان اقوال ائمـﮥ اطهار(ع) و آشکار ساختن کج‌اندیشی‌ها و کژروی‌های اعتقادی و موجبات ضعف آنان به ویژه غالیان و متهمان به غلو کوشیده‌اند. با این حال باید راویان حدیث و متهمان به غلو را با دیدی موشکافانه‌تر، مورد واکاوی قرار داد، چرا که از نظر بسیاری از رجال‌شناسان متأخرتر بسیاری از روات متهم به غلو، از اتهام به غلو مبرا شده‌اند، برخی نیز معتقدند بسیاری از اعتقاداتی که آن روز صفت غلو به خود گرفته بوده‌اند، اصلا غلو نبوده‌اند.


این نشست با حضور استادان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه رجال سه‌شنبه هفتم آبان ماه در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد و حضور برای عموم آزاد است.


پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹ واقع است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود
  2. نشست منطق نمونه گیری در پژوهش­های اجتماعی برگزار می شود
  3. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  4. نشست علمی «تأثیرات فرهنگی انقلاب اسلامی بر رشد بیداری اسلامی در جهان اسلام» برگزار می شود
  5. نشست «روندها و آینده تحولات در مصر» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur