۸ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر به بررسی برخی مباحث آینده پژوهی پرداخت و ابراز امیدواری کرد: سلسله نشستهای آینده پژوهی جهت ایجاد بستری برای آینده پژوهی دینی و ایجاد جامعه مطلوب ادامه داشته باشد.


کارگر ادامه داد: در این نشست بحث آینده پژوهی و خانواده را پیگیری خواهیم کرد و از محضر دکتر کرمی رئیس دانشگاه پیام نور قم و دکتر سعید خزائی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو فرهنگستان علوم و رئیس مرکز آینده پژوهی دانشگاه تهران استفاده خواهیم کرد.


عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت با بیان اینکه در این نشست فرصتها و تهدیدهای خانواده و وظایف حوزه های علمیه در مورد تغییرات خانواده مورد بحث قرار می گیرد، اظهار داشت: سه فرایند در آینده پژوهی وجود دارد: ۱- فرایند کشف آینده؛ هرچند که شناخت قطعی آینده ممکن نیست ۲- فرایند طراحی آینده؛ یعنی آینده مطلوب چیست و چگونه می توان آنرا ترسیم کرد. ۳- مهندسی آینده؛ که به دنبال ترسیم نقشه برای دسترسی به آینده مطلوب است. توجه به این موارد باعث می شود افق دید ما نسبت به آینده بالاتر رفته و افقهای دوردست را نمایان کنیم.


وی ادامه داد: بحث خانواده امروزه از مباحث بسیار مهمی است که اکثر صاحبنظران را در دنیا درگیر کرده است. دگرگونیهای ماهیت خانواده، ارزشها و هنجارهای خانواده باعث می شود صاحبنظران به این بحث توجه داشته باشند.


حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر به انتقاد از پژوهشگران و صاحبنظران این حوزه پرداخت و افزود: اگر صاحبنظران به بحث آینده پژوهی توجه می کردند و هشدارهای لازم را به مسئولان می دادند و روشن می کردند که تنظیم خانواده در ۲۰ سال آینده به کجا منتهی می شود اکنون ما مشکل جمعیت را نداشتیم.


در ادامه این نشست دکتر کرمی درباره دورنمای وضعیت خانواده در ۲۰ سال آینده به ایراد سخنانی پرداخت.


وی در این رابطه ابراز داشت: خانواده از مباحثی است که کمترین توجه به آن شده است. در حالی که کسانی که می خواهند به جهان تسلط داشته باشند خوب روی خانواده کار می کنند. ما معتقد هستیم هیچ دولتی موفق به کنترل تورم، امنیت، اقتصاد و …. نمی شود مگر اینکه به خانواده توجه کند و برای طراحی صحیح مدیریت کشور نیازمند درک درست خانواده است. و اگر ما برای آینده برنامه ریزی درست نکرده باشیم در آینده ناموفق هستیم.


وی ادامه داد: امروز استکبار به دنبال برنامه ریزی کلان برای آینده و تسلط نظامی بر کشورهای دیگر نیست. آنها به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند تسلط بر دنیا داشته باشند باید فرهنگ خانواده ها را تغییر دهند.


رئیس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: شعار استکبار این است؛ اگر می خواهی بر جهان تسلط پیدا کنی بر روی خانواده کار کن.


وی ادامه داد: در ۲۰ سال آینده، آینده ای چالشی بین دو گروه به وجود خواهد آمد. گروهی که پایبند به خانواده و شکل سنتی آن هستند و گروه نو تفکر که متمایل به آموزه های غرب هستند.


دکتر کرمی با اشاره به تلاشهای غرب برای از بین بردن اعتقادات مذهبی خانواده ها، متذکر شد: امروزه دنیای غرب به دنبال این هستند که خانواده مسلمان را از سه مبنای فکر، قلب و رفتار تهی کنند. چون معتقد هستند که رسم اسلام و پیامبر بر این سه مبنا است.


در ادامه این نشست دکتر سعید خزائی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، برنامه ریزی در مسائل خانواده را امری ضروری دانست و بیان کرد: با آینده پژوهی در مسائل خانواده باید پیشاپیش به استقبال حوادث برویم و فکری به حال آینده خانواده کنیم تا در آینده با مسائل چالشی خانواده ها مواجه نشویم.


وی با بیان اینکه ما گاهی چشم خود را بر حوادث می‌بندیم، گفت: هدف ما از آینده‌پژوهی این است که بدانیم بازی بازیگران در آینده به چه شکلی خواهد بود.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «آینده فرهنگ و وظایف حوزه های علمیه» برگزار می شود
  2. نشست «آینده خانواده در ایران و وظائف حوزه‌های علمیه» برگزار می شود
  3. نشست علمی آینده پژوهی دینی در پژوهشکده مهدویت برگزار شد
  4. نشست علمی آینده پژوهی و فرهنگ برگزار می شود
  5. حوزه علمیه در برهه‌ای تبدیل به دانشکده فقه و اصول شد/ آینده نظام منوط به موفقیت در تولید علم بومی است

پارک علم و فناوری قم

zohur