۶ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست علمی «آسیب شناسی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان» با ارائه بحث دکتر نعمت الله کرم الهی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) و مدیرگروه افکار سنجی مرکز مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می شود.


این نشست، دوشنبه ۶ آبان‌ماه ساعت ۱۰ در سالن کنفرانسِ مرکز همایشهای دفتر تبلیغات واقع در ابتدای خیابان معلم، برگزار خواهد شد.


دبیر علمی این نشست آقای دکترابراهیم فتحی است.


همچنین در خبر دیگری از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آمده است که حجت الاسلام والمسلمین صرّامی، رئیس پژوهشکده فقه و حقوق از ارسال پروژه «منابع و ادله علم اصول» به شورای پژوهشی پژوهشکده خبر داد.


وی گفت: منابع و ادله علم اصول راجع به مسائلی بحث می کند که نسبت به علم اصول جنبه پیشینی دارد و علم اصول برای استدلال های خود از آنها بهره می گیرد. یعنی به عنوان مثال مطالبی که در علم کلام آمده در علم اصول از آن استفاده می شود، بنابراین گفته می شود کلام منبع علم اصول است و یا در مورد خبر واحد که در فقه جزء ادله است و در اصول بحث می شود که آیا این دلیل کفایت می کند یا نه!


وی ادامه داد: در این پروژه دلیل عقل را در حوزه اصول بررسی کرده ایم و دانشهای عقلی را اعم از دانشهای عقلی علوم اسلامی یا دانشهای عقلی بین فلاسفه غربی مورد مطالعه قرار داده ایم. بخش پایانی که بخش نتایج است بر محور اینکه ثمره این تحقیق چیست و هر کدام از منابع چه رابطه ای با هم دارند نگارش شده است.


عضو هیئت علمی پژوهشگاه افزود: این پروژه سه فصل و یک نتیجه گیری دارد. فصل اول: کلیات، تعاریف، مبانی ادله و …. یعنی مبادی تصوری و تصدیقی. فصل دوم: منابع نقلی. فصل سوم: منابع عقلی.


رئیس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: این پروژه که از سال ۱۳۸۸ شروع شده، نگارش آن به اتمام رسیده و اکنون منتظر تصویب نهایی در شورای پژوهشی پژوهشکده هستیم.

مطالب مرتبط :
  1. نقاط ضعف شبکه‌های دینی فارسی‌زبان/ماهواره به رشد پدیده خیانت در ایران کمک شایانی کرده‌ است
  2. نشست آسیب‌شناسی فعالیتهای قرآنی دانشگاهها برگزار شد
  3. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود
  4. نشست «روندها و آینده تحولات در مصر» برگزار می شود
  5. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur