۲۰ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


آیت الله محسن غرویان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وظیفه مسئولان و تصمیم گیران با توجه به سخنان اخیر رهبر انقلاب درباره ضرورت نگاه جامع به مسائل با توجه به سه مولفه آرمان ها، راهبردها و واقعیت ها گفت: در حال حاضر در جامعه با مشکلاتی رو به رو هستیم که باید آنها را بر اساس واقع نگری و نگاه رئالیستی حل کنیم و نباید سازمان گرایانه با مسائل برخورد کنیم. برداشت من از فرمایشات مقام معظم رهبری این است که واقعیت ها را ببینیم و با استفاده از تجربیات و داده های علمی این مشکلات را در حد امکان حل کنیم. بعضی کارشناسان گام های ایده آلیستی، ذهن گرایانه و آرمان گرایانه در این راستا برمی دارند و این درست نیست. نظر مقام معظم رهبری این است که واقع بین باشیم و توانایی های موجود در کشور را در نظر بگیریم و سعی کنیم بر اساس حکمت و مصلحت از این داده های علمی استفاده کنیم تا کشور را در جهت پیشرفت و توسعه پیش ببریم.


این مدرس جامعة المصطفی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان آرمان ها و اهداف، راهبردهای کلی و واقعیات را با هم ترکیب کرد تا به موفقیت رسید، این طور پاسخ داد: در جامعه خودمان چاره ای نداریم جز آنکه از نخبگان علمی و فرهیختگان استفاده کنیم. علوم مختلف تجربی و انسانی دستاورد تحقیقات و پژوهش های بشری است. یک سری اهداف و آرمان های ما به واسطه این ابزار میسر می شود. تعارضی بین دین و علم وجود ندارد، دین اهداف و غایات زندگی را مشخص و علم روش های کاربردی را تعیین می کند. نگاه عقلانی به دین و علم می تواند ما را برای رسیدن به اهداف کمک کند. این وظیفه نخبگان حوزه و دانشگاه است که مسیر حرکت را با همکاری یکدیگر مشخص کنند.


این مدرس حوزه و دانشگاه درباره رابطه سه مولفه آرمان ها، راهبردها و واقعیت ها با رویکرد عاقلانه، خردمندانه و امیدوارانه گفت: به اعتقاد من راه حل کلی و راهبردهای اساسی در این است که ما همواره در مسیر خوف و رجاء حرکت کنیم. از یک جهت باید امید به آینده داشته باشیم و یک سری آرمان ها را در نظر بگیریم و در عین حال این آرمان ها را آنقدر بلند و دراز مدت نبینیم که قابل وصول نباشد، از طرف دیگر با در نظر گرفتن توانایی ها و واقعیت های موجود و سنجیدن امکاناتی که در اختیار داریم به این باور برسیم که توانایی بهره مندی از استعدادهایمان را داریم و با آزاد کردن انرژی های موجود در کشورمان به اهداف متعالی دست پیدا خواهیم کرد.


عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی العالمیه درباره رابطه میان آرمان و واقعیت از منظر تئوریک گفت:در واقع آرمان چشم انداز ما را مشخص کرده و واقعیت، ابزاری است که ما را به آرمان نزدیک می کند. آرمان ها نباید دور از دسترس باشند در عین حال باید باور داشته باشیم که با واقعیت های موجود و امکاناتی که در اختیار داریم به اهدافمان نزدیک خواهیم شد. یک انسان متحرک و پویا دائماً آرمان های منطقی و جدید را برای خود تعریف می کند و از استعدادهای خود استفاده می کند تا به آنها دست یابد. کشور هم باید به همین شکل حرکت کند.


غرویان آرمان ها و واقعیت ها را با توجه به شرایط کنونی کشور در حوزه بین المللی و داخلی این طور برشمرد و گفت: یکی از بزرگترین آرمان های ما در واقع عزت و آبرومندی ملت ایران در سطح بین المللی است. عزت، علاوه بر آنکه یک مفهوم سیاسی که یک مفهوم قرآنی نیز هست. این عزت و اقتدار را باید با توجه به امکانات موجود در ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دنبال کنیم و امیدوار باشیم دولت جدید در این جهت به نحو سریعتر و بهتری حرکت کند.

مطالب مرتبط :
  1. ابزار تبلیغ در اسلام/ ابزار تبلیغ هم باید مشروع باشد
  2. واقعیت و آرمان؛ وحدت یا ترکیب؟
  3. برای گسترش تفکر عقلانی در هر حوزه ای به فلسفه های مضاف نیازمندیم
  4. چرایی تفاوت نظرسنجی‌ها با واقعیت جامعه در انتخابات ریاست جمهوری
  5. عقلانیت، امید و پرهیز از افراط و تفریط باعث تحقق اهداف مسئولان می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur