۱۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


 به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز ۱۲ مردادماه در آئین رونمایی کتاب ۸ جلدی جهان اسلام با اشاره به اهمیت این گونه مطالعات در جهان اسلام، گفت: امروز جهان اسلام با یک واقعیت تلخ روبرو شده است که مجموعه عظیم و قدرتمند حرکتهای ضد اسلامی بنام اسلام بذر تفرقه و اختلاف و برادرکشی را در میان کشورهای اسلامی و مسلمان می افکند و جنایتهای وحشیانه را در عراق، سوریه، افغانستان و … دامن می زند.


ظریف در ادامه افزود: در چنین شرایطی اقدام به شناسایی برای شناخت جهان اسلام ضروری است و این کار امروزه از هر کار دیگر ضروری تر و مورد نیاز است. ما امروزه در یک شرایط ویژه بین المللی قرار داریم که دنیا از یک شرایط دوقطبی به یک شرایط جدید در حال تغییر است و تمام کنشگران منتهای تلاش و ابتکار خودشان را برای این معطوف می کنند که جهان آینده را براساس منافع خودشان تنظیم کنند. 


وزیر امور خارجه تصریح کرد: این شناسایی می تواند یک وضعیت برای توان تأثیرگذاری ویژه ایجاد کند. باید توجه داشت که تأثیرگذاری صرفا مبتنی بر قواعد قدیم نیست، چه منابع قدرت سخت و چه منابع قدرت نرم و … . باید به همه این منابع شناخت و باور داشته باشیم تا بتوانیم این شرایط نظام بین المللی را با آرمانها و اهداف خودمان هماهنگ کنیم. قطعا دیگران هم بدین صورت عمل می کنند.


ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت:باید توجه داشت که منابع معنایی قدرت تغییر پیدا کرده است. تصور نکنید که نظریه ها عینی و بی طرفند، نظریه ها معطوف به دیدگاهها و همچنین معطوف به قدرت اند. ما چاره ای جز شناخت و نظریه پردازی نداریم.وزیر امور خارجه بیان کرد: اگر ندای منادیان وحدت از سرتاسر جهان اسلام به خصوص ندای امام(ره) را به صورت جدی به عنوان برنامه تلقی می کردیم، امروزه گرفتار فاجعه ای مثل غزه و داعش و ترور و خشونت و سکوت در برابر تجاوزگران به حریم اسلام و مسلمانان نبودیم.


این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: اولا شناخت باید براساس آرمانها و اهداف خودمان باشد و اگر ندای منادیان وحدت از سرتاسر جهان اسلام به خصوص ندای امام(ره) را به صورت جدی به عنوان برنامه تلقی می کردیم، امروزه گرفتار فاجعه ای مثل غزه و داعش و ترور و خشونت و سکوت در برابر تجاوزگران به حریم اسلام و مسلمانان نبودیم.


ظریف در پایان سخنانش گفت: لذا از این فرصت استفاده می کنم و از دست اندرکاران مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام که با هدف وحدت جهان اسلام این گام را برداشته تشکر می کنم و باید بدانیم وحدت نهایی زمانی محقق می شود که وحدت و همدلی در بین همه گروه ها و دیدگاهها صورت گیرد و در نهایت رسیدن به هدف نهایی که وحدت جهان اسلام است قابل دسترس خواهد شد که ان شاء الله این یک شروع برای تمام جوامع مسلمانان حول قرآن کریم و رسول اکرم(ص) باشد که گرد هم بیایند و توان عظیم خود را باور کنند.

مطالب مرتبط :
  1. تفکر خلاق در فلسفه به معنای نظریه پردازی در جامعه ما یک ارزش نیست
  2. همایش بین المللی "فلسطین محور وحدت جهان اسلام" برگزارمی شود
  3. بررسی «نظریه وحدت شخصی وجود»/ نشست «اسلام و جهانی شدن» برگزار شد
  4. وحدت تنها راه مبارزه با فتنه های صهیونیستی ـ آمریکایی است/ نامه آیت الله اراکی به علما و رهبران جهان اسلام
  5. وحدت اساسی ترین نیاز جهان اسلام است/ بیانیه سازمان فرهنگ در محکومیت جنایات صهیونیستها در غزه

پارک علم و فناوری قم

zohur