۴ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


‌به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمدحسین ساعی، کارشناس رسانه در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: موضوعی که امروزه فراموش شده مفهوم استعمار است باید کارهایی که استعمار انجام داده را به یاد آورد. شاید مردم ما ندانند که استعمار باعث شد تا جمعیت ایران نصف شود.


وی ادامه داد: طبق آماری که در کتاب قحطی بزرگ دکتر محمدقلی مجد هم وجود دارد تا سال ۱۹۱۴ و قبل از شروع جنگ جهانی اول ایران حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت داشته که بعد از جنگ جهانی این جمعیت به حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون رسیده است، بنابراین می‌گویند اولین هولوکاست قرن بیستم در ایران اتفاق افتاده و گل سر سبد این اتفاقات و ژنرال اصلی این فجایا دولت بریتانیا بوده است، سرزمینی که بیش از ۸۰ برابر سرزمین خود را کنترل می‌کرده است.


وی اظهارداشت: می‌گویند کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کرده، جالب است اگر بدانید زمانی که این فرد به قاره آمریکا رفته بوده ۵۰ میلیون نفر آن جا زندگی می‌کرده‌اند. دکتر سیدحسین نصر مقاله‌ای دارد تحت عنوان اسلام در آمریکا در این مقاله و در خاطره‌ ملوانانی که به قاره آمریکا رسیدند این مطلب آمده که آنها زمانی که به آمریکا رسیدند مسجد و سرخپوست مسلمان دیده‌اند و این یعنی این که قبل از آنها مسلمانان به قاره آمریکا رفته بودند و نه تنها سرخپوست‌ها را قتل عام نکرده بودند بلکه با آنها تعامل خوبی هم داشتند.


وی تأکید کرد: استعمار با شیوه‌ای که امروزه از طریق رسانه‌ها و از طریق چیزی که امروزه از آن بنام قدرت نرم یاد می‌شود تلاش می‌کردند که سلطه خود را افزایش دهند، انگلیسی‌ها، هند را که تسخیر کردند اولین کاری که کردند این بود که دو نشریه منتشر کردند، آن زمان زبان رسمی هند فارسی بود آن‌ها زبان رسمی هند را عوض کردند.


ساعی تصریح کرد: امروز نیز استعمارگران با ترفندهای رسانه‌ای در تلاش هستند تا اذهان و قلوب مردم را تغییر دهند و همان طور که در آن زمان و در این راستا از مدرن‌ترین رسانه‌ها استفاده می‌کردند امروز نیز مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین رسانه‌ها را در این جهت به کار می‌گیرند.


وی بیان داشت: الان جمعیت فارسی زبان دنیا به کل زبان‌های دیگر تقریبا یک به ۷۳ است اما بیش از ۱۴۰ شبکه فارسی زبان وجود دارد VOA، صدای آمریکا تنها دو شبکه تلویزیونی دارد که یکی از این دو شبکه فارسی‌زبان است مسلما اینها اتفاقی و بدون آگاهی و برنامه‌ریزی نیست چون با توجه به جمعیت فارسی زبان دنیا تأسیس این شبکه‌ها اصلا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.


ساعی افزود: جالب اینجاست وقتی که فضای رکود اقتصادی هم پیش آمد و بودجه BBC کاهش پیدا کرد بودجهBBC  فارسی را افزایش دادند، اینجا برای ما باید سؤال پیش بیاید که چرا این‌ها این همه هزینه می‌کنند. استعمار و استکبار این هدف را دنبال می‌کنند که اراده طرف مقابل را بشکنند و در ذهن و فکر و قلوب آنها نفوذ کنند که دیگر به این طریق نیازی به سلطه نظامی نباشد در اینجاست که باید افراد باسواد رسانه‌ای خود به این موضوعات دقت کنند و اولین چیزی که باید مورد توجه قرار دهند این است که صاحب شبکه‌ای که مورد استفاده آنان می‌باشد کیست؟


وی در پایان سخنانش تصریح کرد: مسلما این بسیار مهم است که چه کسی و با چه هدفی این شبکه را راه‌انداخته است به عنوان مثال فردی مثل مارک که صاحب تعداد زیادی از شبکه‌های ماهواره‌ای است یکی از ملعون‌ترین انسان‌های زمانه ماست. ترویج انواع روابط جنسی و فروپاشی خانواده‌ها از جمله کارهایی است که این شخص به آن معتقد است و آنها را ترویج داده است.

مطالب مرتبط :
  1. نقاط ضعف شبکه‌های دینی فارسی‌زبان/ماهواره به رشد پدیده خیانت در ایران کمک شایانی کرده‌ است
  2. کلمه عطش الحسین در منابع اهل سنت بارها به کار رفته است/ ارتباط قلبی با توسل اتفاق خواهد افتاد
  3. نخستین دوسالانه ایران‌شناسی در تهران برگزار می‌شود/ تأسیس دبیرخانه ایران‌شناسی
  4. مدرنیسم از مد افتاده است/ روشنفکران وطنی متاسفانه در عِداد اُمّل ترین روشنفکران دنیا هستند
  5. مترجمان معروف بعد از مشروطه در ایران/ ترجمه بر حسب ذوق و آگاهی مترجم صورت می گرفت

پارک علم و فناوری قم

zohur