۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این مراسم با حضور سردار جواد جباری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت، محمدرضا شرف الدین مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، دکتر نوربخش رئیس دانشکده علوم اجتماعی، دکتر مسعود نقاش زاده، دکتر حبیب احمدزاده، دکتر اربابی، دکتر اسفندیاری دبیر همایش علمی سینمای مقاومت و جمعی از اساتید و دانشجویان علاقه مند به سینمای مقاومت آغاز به کار کرد.


دکتر اسفندیاری در آغاز با بیان اینکه مفهوم سینمای مقاومت در ادبیات دانشگاهی سینمای جهان بیشتر از ایران جا افتاده است، افزود: مفهوم مقاومت از دهه ۶۰ میلادی در سینمای آرژانتین با نام سولانس و گتیو بروز کرده است، سینمای مقاومت در برابر سینمای هالیوود و اروپا شکل جدیدی از سینما بود که مخصوص سینمای جهان سوم است که می خواست خودش را از سینمای هالیوود و اروپا جدا کند.


وی تصریح کرد: در دانشگاه یوسی ال لندن درسی بنام سینمای مقاومت تدریس می شود. بنابراین آنها با مقوله مقاومت به خوبی آشنا هستند و کشور ما ایران نیز باید زودتر از اینها به مفهوم سینمای مقاومت می پرداخت و آنرا تبیین می کرد.


وی ادامه داد: بنده به عنوان عضوی از دانشگاه از اینکه در این جشنواره بخشی را تحت عنوان پژوهش علمی اضافه کردید تشکر می کنم و امیدوارم دانشجویان و اساتید دانشگاه نیز از این رویداد استقبال کنند.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه تاریخ پیدایش سینما با تاریخ استعمار عجین شده است، گفت: تا به امروز شاهد فیلمهایی بودیم که تاریخ کشورهای مستعمره شده را نشان دادند ضمن اینکه در مقابل سینمای استعماری شاهد سینمای استقلال طلب نیز هستیم که یکی از تجلیهای مبارزه با استعمار است.


اسفندیاری تصریح کرد: در دوره معاصر نیزشاهد شکل های دیگری از مقاومت بوده ایم ضمن اینکه در کشورهایی هم که حکومت دیکتاتوری دارند در ذیل آنها سینمای مقاومت شکل گرفت تا آنجا که خود آنها زمینه سازی برای پیدایش سینمای مقاومت می شوند.


وی در ادامه افزود: در سالهای اخیر شاهد بحرانهای اقتصادی نظام سرمایه داری نئولیبرالیسم بودیم ضمن اینکه در ۲ سال اخیر نیز شاهد ماجرای افشاگری ها و لو رفتن و شنود گسترده از حکومتهای دوست و متحد آمریکا بودیم که به واسطه آن بسیاری از آزادیخواهان با توهم دموکراسی مواجه شدند.


در این مراسم شرف الدین مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر گفت: رویکرد علمی و تحلیلی به سینمای مقاومت یک نیاز اساسی بود که امیدواریم این همایش بتواند آغاز یک حرکت نو در این زمینه باشد.


وی ادامه داد: بسط زمینه تفکر، نقد و نظریه پردازی در حوزه «سینمای مقاومت» در واقع، کنار تولید و ساخت آثار تصویری در این حوزه یک ضرورت است و انشاالله این همایش بستر شناسایی و معرفی گونه های مختلف «مقاومت» در سینمای جهان و ایجاد فرصتی برای هم اندیشی استادان، پژوهشگران و سینماگران در اصلاح روندهای تولید، توزیع و نمایش آثار  سینمای مقاومت» در داخل کشور و در سطح بین الملل شود.


دکتر نوربخش در ادامه عنوان کرد: جنگ اگرچه حادثه تلخی بود اما سازنده و شکل دهنده فرهنگی فاخر و ارزشمند بود. باید پذیرفت هشت سال دفاع مقدس مصل مهمی در تاریخ کشور است و با شرف و عزت ما گره خورده است و نباید قربانی منازعات سیاسی شود.


به گفته وی، آنچه در دنیا رایج است ادبیات جنگ است که بیشتر به یأس و نابودی ارزشها منجر می شود و البته قهرمان پردازی های هالیوودی. اما ادبیات مقاومت ادبیات امید و پایداری است.


رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه ادبیات مقاومت ادبیات یاس نیست بلکه امید است و ریشه و دامنه آن به قرن ها قبل و مقاومت های مردمی و جنبش های آزادیخواهی و استقلال طلبی بر می گردد. سینمای مقاومت پدیده جدیدی است و نوعی سینمای شالوده شکن است و مملو از انرژی و امید است.


دکتر نوربخش ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نخستین همایش علمی سینمای مقاومت در دانشکده علوم اجتماعی اظهار امیدواری کرد: این همایش گامی در مسیر حرکت علمی و پژوهشی سینمای مقاومت بر دارد.


 

مطالب مرتبط :
  1. «تقیه» مقاومت خاموش است/ جایگاه قاعده «الاهم فی المهم» در بحث مقاومت
  2. نخستین همایش مطالعات اجتماعی فناوری برگزار می شود
  3. نخستین پیش همایش بین المللی فلسفه دین برگزار می شود
  4. مرز میان مقاومت و تقیه/ برداشت نادرست از مقاومت موجب آسیب به جامعه می شود
  5. نخستین پیش نشست همایش ملی فقه هسته ای برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur