۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدای این شماره مطلبی با عنوان «حلقه های واسط گمشده» به قلم سردبیر (مجید تولایی)آورده شده است. در ادامه مطالبی از برخی اهالی سیاست و فرهنگ و اقتصادی از جمله سید عباس موسویان، حسین زاغفر محمد جواد توکلی،ابراهیم رزاقی، تقی آزاد ارمکی، حسین شریعتمداری، احمد نقیب زاده، آورده شده است.


گفت و گوی مجله ۴۲ با حاج اسدالله عسگر اولادی، که گفتگوی خواندنی درباره پول و تجارت است اینکه وی پولهایش را چگونه خرج می کند. در این شماره می خوانیم.


در بخش سیاست مقاله ای با عنوان «تغییر مدیریت یا مدیریت تغییرات با قلم دکتر مصطفی حسینی دبیر گروه مجله» آورده شده است. در بخشی از آن آمده است: ثبات در مدیریت یکی از اصول مهم در پیشرفت یک جامعه محسوب می شود و می تواند راه رسیدن به موفقیت به اهداف را تضمین نماید. سپس گفتگویی با محمد کاظم انبارلویی با عنوان «تغییرات دولت ها رنگ سیاسی دارد» آمده است. درادامه این بخش «هزینه های دومینوی تغیرات» مطلبی است به قلم محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، و در ادامه میزان  تغییرات کابینه های دولت ها و تغییرات مدیران میانی دولت روحانی؛ «تغییرات اتوبوسی» در این شماره عنوان شده است.


در بخش بین الملل مطلبی با عنوان «تنش در روابط قطر و عربستان و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران» با قلم جواد حیران نیا دبیر گروه  منتشر شده است. در ادامه این بخش گفتگویی با حشمت الله فلاحت پیشه با عنوان «عربها اختلافات خود را در قاالب ایران هراسی لاپوشانی می کردند» آورده شده است. مطلبی با عنوان « آینده مبهم شورای همکاری خلیج فارس» به قلم حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه درج شده است.


در بخش اقتصاد مقاله ای با عنوان« خصوصی سازی در دستان شبه دولتی ها» به قلم صبا داور ، گفتگویی با دکتر اسدالله بادامچیان با عنوان «تعاونی روسی و آمریکایی جواب نمی دهد» و مقاله ای با عنوان «اقتصاد ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی» نوشته مهدی کاشفی فرد درج شده است.


در بخش فرهنگ و اندیشه «الگوی رسانه ای پیامبران» و «چالش های رسانه در ایران امروز» و «پیاده نظام فرهنگی نظام اسلامی» و «نبایدهایمان بر باید ها غلبه دارد» و «کلمات اسلامی در قالب الگوهای غربی» و «غربت نشینی به نام فرهنگ دینی» عنوان مطالبی است که در این بخش منتشر شده است.« در وضع مطلوبی به سر نمی بریم» گفتگویی با محمد مهدی انصاری است . و «ازخود سانسوری باید ترسید» به قلم سید شهاب الدین طباطبایی از دیگر مطالب آورده شده در این بخش است.


 در بخش تاریخ، «در جستجوی تاریخ گمشده»  به قلم مصطفی بیات؛ «تاریخ نویسی غرب زده» هم به قلم ایمان صفایی از جمله مقالات منتشر شده در این بخش هستند. گفتگو با عباس سلیمی نمین درباره تاریخ باستان با عنوان« مبدأ سازی تاریخ بر ضد هویت ایرانی»  و گفتگویی یا خسرو معتضد درباره چرایی غفلت از تاریخ ایران، با عنوان «دشمنان ایران ایرانیزه می شدند»  در ادامه درج شده است.


در بخش ویژه «مفسر انحصاری اندیشه های پدر نیستم» گفتگویی است با علی مطهری درباره پدرش، سیاست و دلایل سکوت این روزهایش و  گفتگویی با بیژن عبدالکریمی درباره اندیشه شهید مطهری با عنوان«جامعه ما از مطهری عبور کرده است» جای گرفته است. « مطهری و بحث زمان و مکان» به قلم دکتر سید سجاد ایزدهی،«دربان گورستان مطهری نباشیم» گفتگو با عماد افروغ است و گفتگویی با عبدالحسین خسرو پناه با عنوان «اگر مطهری زنده بود وارد فلسفه های مضاف می شد» آورده شده است.مقاله ای با عنوان «روش برخورد شهید مطهری با متون دینی الگو برداری شود» به قلم محمد صادق کوشکی از دیگر مقالات بخش ویژه این شماره است.


مجله ۴۲ به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمد مهدی تینای تهرانی و سردبیری مجید تولایی  هر ماه منتشر می شود.

مطالب مرتبط :
  1. جدیدترین شماره ماهنامه «ذکر» منتشر شد
  2. پیش‌شماره سوم ماهنامه «چهل و دو» منتشر شد/ بررسی وضعیت دینداری در جامعه
  3. انتشار شماره جدید ماهنامه "هیأت"/ تحلیل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ تحمیلی
  4. جدیدترین شماره اخبار شیعیان منتشر شد
  5. نخستین شماره فصلنامه «سیاست متعالیه» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur