۲۷ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این برنامه، بخشی از مجموعه برنامه هایی است که توسط «دبیرخانه دائم دوسالانه ایران شناسی تهران» برگزار خواهد شد.


متأسفانه افول کرسی‌های ایران‌شناسی و شرق‌شناسی از یکسو و سایه‌ی سنگین سیاست بر مبادلات فرهنگی ایران و جهان از سوی دیگر و جایگزینی مؤسسات و جشنواره‌ها و نشست‌های متعدد با موضوع فرهنگ عربی، به‌جای فرهنگ و تمدن ایرانی در کشورهای توسعه‌یافته (که با حمایت مالی گسترده کشورهای عربی انجام می شود)، همگی موجب شده که عرصه‌های ایران‌شناسی مهجور بمانند.


به این منظور، برنامه‌ای با عنوان «کنگره‌ی دوسالانه‌ی ایران‌شناسی» طراحی شده که ضمن آن، یکصد چهره‌ی برجسته‌ ایران‌شناسی در تهران گرد هم آمده و به بازخوانی یافته‌ها و داشته‌های میراث کهن ایرانی ـ اسلامی بپردازند.


در کنار کنگره‌ مذکور، دو کار ماندگار دیگر در قالب کتاب و فیلم، طراحی شده که مشتمل بر ساخت تعدادی فیلم پرتره از زندگی و اندیشه‌های ایران‌شناسان شهیر و انجام مصاحبه و تهیه کتابشناسی و چکیده پژوهش هر یک از این افراد در قالب یک کتاب است.


برای توجه بیشتر به موضوع، چند برنامه جانبی دیگر نیز در نظر گرفته شده که متعاقبا از سوی دبیرخانه اعلام خواهد شد. نخستین دوسالانه ایران شناسی تهران در اسفندماه سال آینده (مارس ۲۰۱۵) در تهران برگزار خواهد شد. محورهای برنامه و سایر اطلاعات تا یک ماه آینده از طریق دبیرخانه اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری سه نشست به همت انجمن جامعه شناسی ایران/ نشست وضعیت اخلاق علم در دانشگاه‌های ایران
  2. برگزاری سه نشست در انجمن جامعه شناسی ایران
  3. نشست «روندهای تغییرات اندیشه در ایران» برگزار می شود
  4. ارسال ۳۰۸۲ اثر به دبیرخانه جشنواره رسانه های مجازی امام رضا(ع)
  5. نشست هگل و فلسفه معاصر ایران برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur