۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جلسه ۲۶۸ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه به ریاست دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.


در ابتدای این جلسه، دکتر فرجی دانا ضمن گرامیداشت ایام هفته معلم و یاد و خاطره استاد شهید مطهری گفت: انشاءالله دانشگاه‌ها بتوانند در سایه‌سار افکار متعالی استاد شهید مطهری ضمن سرعت دادن به حرکت علمی کشور به سمت قله‌های رفیع‌تر، کانون‌های معنویت و دینداری باشند.


در ادامه جلسه، گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون نحوه تسهیل در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها ارائه شد.


در این گزارش ضمن اشاره به ایجاد یک فضای امن برای اظهار نظر علمی در سطح دانشگاه‌ها، حمایت حقوقی و قضایی از شرکت کنندگان در این کرسی‌ها نیز مورد تأکید قرار گرفته است.


در بخش دیگری از گزارش مزبور، رفع ابهامات و شبهات گوناگون و ایجاد فرصت عادلانه و قانونی برای طرح افکار و نظریات از اهداف برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برشمرده شده است.


در انتهای این گزارش مشکلاتی مانند پیچیدگی‌ها و دیوانسالاری حاکم بر برخی از دانشگاه‌ها، تراکم مقررات و سیاست‌زدگی جو دانشگاه‌ها در برخی از مقاطع زمانی از موانع برگزاری این کرسی‌ها برشمرده شده است.


بعد از ارائه این گزارش، دکتر فرجی دانا گفت: همه مسئولان دانشگاهی در تحقق مطالبه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در مورد کرسی‌های آزاداندیشی وظیفه دارند. وزارت علوم، تلاش می‌کند تا با سنجش و ارزیابی روند موجود و اشکالاتی که در مسیر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی وجود دارد، فضای پر نشاط را در دانشگاه‌ها گسترش دهد.


حجت الاسلام والمسلمین محمدیان هم در این باره گفت: فضای دانشگاه‌ها بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) حتماً باید فضای آزاداندیشی باشد و رؤسای دانشگاه‌ها در عین استفاده از نظرات مسئولان در مدیریت این فضا استقلال عمل دارند. با توجه به حساسیت محیط دانشگاه هم باید این محیط آزاد و سرزنده باشد و هم از دست‌اندازی و تهدید دشمن مصون بماند.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید مقررات مربوط به کرسی‌های آزاداندیشی در عین شفافیت اختیارات لازم را به مسئولان دانشگاهی در مسیر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی اعطا کند.


سایر اعضاء نیز پیرامون این گزارش نظرات خود را بیان کردند که اهم آن به شرح ذیل است: جلوگیری از ورود مباحث حاشیه‌ای در کرسی‌های آزاداندیشی، توجه به اقتضائات محیط علم و دانش و تفاوتهای این محیط با حوزه عمومی جامعه، ایجاد عزم در جامعه دانشگاهی نسبت به این کرسی‌ها و تسهیل در روند برگزاری خودجوش کرسی‌ها در سطح دانشگاه‌ها، الگوگیری از منش حوزه‌های علمیه در مباحث علمی، توجه به حساسیت‌های قومی و مذهبی در برگزاری کرسی‌ها، ایجاد فضای تضارب آرا و خودداری از طرح یک طرفه افکار و برگزاری کرسی‌ها در دانشگاه‌ها با توجه به ظرفیت و تخصص هر دانشگاه.

مطالب مرتبط :
  1. روند برگزاری آئین اعتکاف در دانشگاه‌های کشور بررسی شد
  2. کرسیهای آزاداندیشی به صورت یک رویه در نهادهای علمی کشور در نیامده است/ موانع ساختاری آزاداندیشی
  3. نقش فقه اسلامی در سیستمهای حقوقی معاصر مورد بررسی قرار گرفت
  4. توصیه‌های ستاد ساماندهی شئون فرهنگی مورد توجه هیئات مذهبی قرار گرفت
  5. کلیات طرح امر به معروف و نهی از منکر مورد بررسی قرار گرفت

پارک علم و فناوری قم

zohur