۲۹ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد سادات منصوری رئیس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی سازمان تبلیغات اسلامی در مورد اینکه مختصات و مشخصات و ویژگیهای خانواده ایرانی در طول زمان چه بوده است، به خبرنگار مهر گفت: تحقیقات زیادی در این زمینه توسط جامعه شناسان و ایرانشناسان در طول تاریخ انجام گرفته است که اگر بخواهیم اظهار نظر کنیم باید به این تحقیقات نگاه کنیم. اما آن چیزی که در مورد خانواده های ایرانی برجسته است، حیا و وابستگی عاطفی اعضای خانواده به همدیگر است. شرم و حیا و نجابت به ویژه در میان زنان و دختران خانواده ایرانی موج می زند و در طول تاریخ از نظر عاطفی اعضای خانواده به هم وابسته بوده اند.


وی افزود: یک پیوند عاطفی عمیقی بین اعضای خانواده های ایرانی برقرار است و شرم و حیا و نجابت از ویژگیهای مهم و حاکم بر هر خانواده ایرانی است، البته همه اینها مدیون این است که خانواده های ایرانی خانواده های مذهبی ای هستند. یعنی اینکه به مبانی مذهب و اسلام پایبندی و علاقه دارند. البته وقتی درباره خانواده ایرانی صحبت می کنیم آنرا به طور کلی در نظر داریم و ممکن است که (حتماً این صورت است) موارد جزیی و خاصی هم وجود داشته باشد. اما به طور کلی علاقه به خاندان عصمت و طهارت(ع) و علاقه به سیدالشهدا(ع) جزء خصوصیات خانواده های ایرانی است و اینها در خانواده ها همه جاگیر است و همه خانواده های ایرانی به این مبادی پیوسته هستند. همین پیوندها آنها را نگه داشته و حفظ کرده است.


وی در مورد اینکه اگر گذشت، ایثار، محبت، عطوفت، پاکدامنی و تعهد اخلاقی را از ویژگیهای خانواده اصیل ایرانی بدانیم تا چه حد این ویژگی ها امروز در خانواده جاری و ساری هستند و اگر کمرنگ شده اند به چه دلیل است، هم گفت: همه اینها در خانواده ها وجود دارد. ممکن است در بعضی جاها به خاطر بعضی از مشکلاتی که خانواده با آنها روبروست کمرنگ شده باشند یا مسائل فرهنگی که پیدا شده آنها را سست کرده باشد. ولی آن اصالت خانواده های ایرانی بر این مشکلات غلبه پیدا می کند و اینها می توانند در نهایت اگر بعضی وقتها بعضی خانواده ها از اینها فاصله گرفته اند. این فاصله را کم کند و مشکلات خود را حل کند یعنی آن اصالتها مجدداً سبب می شوند که خانواده ها به آن اصالت فرهنگی اشان بر گردند. در بعضی از موارد هم ممکن است ضعف اینها را مشاهده کرد. به هر حال دستگاه های فرهنگی باید تلاششان این باشد که در این روزگار آموزش بیشتری به خانواده ها بدهند و تبلیغ بیشتری کنند تا سعی کنند خانواده ها را به اصالت هایشان برگردانند.


رئیس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی سازمان تبلیغات اسلامی در مورد اینکه نهادهای مسئول و متولی در امر خانواده تا چه حد به اصول فرهنگی و سنتی خانواده ایرانی توجه می کنند اگر کم توجه هستند علت آن چیست هم تصریح کرد: نمی توانم بگویم کم توجهی می کنند یا کم توجه هستند به نظر من اصلاً کارهای فرهنگی ای که در حوزه خانواده در حال حاضر صورت می گیرد قدری از تحقیقاتی که در این زمینه باید وجود داشته باشد و باید صورت بگیرد فاصله دارد. پشتوانه همه این فعالیت ها باید برنامه تحقیقی گسترده ای باشد که متولیان آن دانشگاه ها هستند و آنهایی که تخصص و تحصیلاتی در این زمینه دارند. آنها باید بنشینند پژوهشهای کاربردی را که دستگاه های فرهنگی به آنها سفارش می دهند انجام دهند.


وی افزود: بعداً بر اساس آن پژوهشها برنامه ریزی ها انجام بگیرد. مشخص بشود این که در کجا قرار داریم و به کجا می خواهیم برسیم. بدون این پژوهشها هر عمل دیگری انجام دهیم کور است و تیر انداختن در تاریکی است. معلوم نیست آن نتیجه مطلوب را بدست دهد یانه. الان در خیلی از جاها، رفتارها و برخوردهای نهادها و دستگاه های فرهنگی سلیقه ای و بعضی جاها هم سیاسی است یعنی دستگاه های فرهنگی گرایشهای سیاسی و تفکر خاصی دارند و سعی می کنند مطابق آن گرایشها عمل کنند اینها قلمها و قدمهایی است که درباره رفتارهای صحیح و برنامه ریزهای می زنند.


 وی در مورد اینکه چگونه می توان نسل جدید را با سنت و فرهنگ خانواده اصیل ایرانی آشنا کرد هم تأکید کرد: باید خانواده ها از پدرو مادر ها گرفته تا فرزندان همه آموزش ببینند. حالا آموزش هم نه به این معنی که حتماً برای آنها کلاس بگذارند بلکه راه ها و طرق مختلفی دارد. باید هدف آموزش باشد. این باشد که همه به درک صحیح و مشترکی در این زمینه برسند.


سادات منصوری در مورد اینکه نقش رسانه ها به ویژه رسانه ملی در ارائه الگوی خانواده اصیل ایرانی چیست آیا الگوهایی که ارائه می کند با سنت خانواده ایرانی همخوانی دارد هم اظهارداشت:البته خیلی زحمت کشیده می شود و کارهای خوبی دارد انجام می شود و انجام شده است. اما نسبت به آن کاری که باید انجام شود و توقع می رود این کار کمتر صورت گرفته است. مهمترین چیزی که صدا و سیما باید در نظر داشته باشد این است که مخاطب داشته باشد بهترین برنامه ها را تهیه کنید اگر بیننده نداشته باشید فایده ای ندارد. دوم اینکه باید مخاطب هدفتان را مشخص کنید. یعنی اینکه این سریال یا برنامه برای چه کسانی در نظر گرفته شده است. بیننده آن چه کسانی هستند. اگر مذهبی ها و آدمهایی که کمتر مشکل دارند برنامه های شما را ببینند چه فایده ای دارد باید برای کسانی برنامه ریزی کنید که ماهواره می بینند و بیشتر از این نوع برنامه ها دورند. باید برای این قشر خانواده ها برنامه تهیه کرد که آنها شما را مخاطب واقعی خود قرار دهد و آنها را به سمت شما کشیده شوند و به شما گوش دهد. به هر حال این کار بسیار دشوار است که باید به تدریج و با برنامه ریزی به سمت آن حرکت کنیم.

مطالب مرتبط :
  1. الگوی خانواده ایرانی بر محبت و خدمت به همدیگر بنا شده است/ لزوم تاسیس یک نهاد مستقل کشوری برای رسیدگی به امر خانواده
  2. هر برنامه ای در کشور باید از رهگذر برنامه ریزی خانواده تدوین شود/ واقع گریزی در رسانه ملی نسبت به خانواده وجود دارد
  3. "خانواده" در سینمای ایران در گفتگو با تقی آزاد ارمکی/ باید به فرهنگ و سنت خانواده ایرانی برگردیم
  4. ویژه نامه «پنجمین همایش وقف و رسانه» منتشر شد/ خانواده مرحوم معتمدنژاد تجلیل می شود
  5. پیشنهاد شهاب مرادی به خانواده های ایرانی/ دختران خود را برای یک روز «خدیجه» بنامید

پارک علم و فناوری قم

zohur