۳ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام پیش از ظهر امروز در نهمین دور گفتگوی مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارتدکس روسیه با عنوان “راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت” گفت: اختلاف بین عالمان ادیان، بزرگ‌ترین ضربه به دین است. مانند آنچه بر علمای یهود و مسیحیت گذشت و حتی در قرآن، اختلاف علمای یهود، نکوهش شده است.


وی ادامه داد: در اسلام هم، متأسفانه این اختلاف ایجاد شد، هرچند برای قرن‌های متمادی، اثری از اختلاف نبود و عالمان دین، در کنار هم به گسترش اسلام کمک می‌کردند.


آیت‌الله تسخیری در این بخش از سخنان خود با اشاره به عوامل پیروزی اسلام از منظر قرآن گفت: خداوند متعال در قرآن کریم، دلیل پیروزی اسلام را دو عامل تأییدات الهی و همچنین همین تأییدات از راه وحدت مسلمین عنوان می‌کند.


وی با بیان اینکه به رغم اختلاف بین انصار و تابعین، هیچ‌گاه این دو گروه به افراط کشیده نشدند، اظهار کرد: یک گروه کوچک در همان زمان که آغازگر همین افراط امروزی است، در صدر اسلام تکفیر دیگران را شروع کردند؛ ولی بین علمای مذاهب اسلامی، مودت و صمیمیت وجود داشت.


رییس سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با بیان اینکه زبان همراه با عقلانیت قرآن بین عالمان اسلامی وحدت ایجاد کرده بود، گفت: این وحدت حتی بعد از مرحله‌ی اول اسلامی وجود داشت. در قرن دوم که قرن تأسیس مذاهب اسلامی است، امام ابوحنیفه و امام مالک بن انس، شاگردان امام صادق (ع) هستند. امام شافعی شاگرد امام مالک و امام حنبلی هم شاگرد امام شافعی است.تمامی این ۵ نفر، مؤسسان ۵ مذهب اصلی اسلامی هستند که به طرز عجیبی، مدح و خوبی همدیگر را می‌گفتند. مثلاً امام صادق (ع) خطاب به امام مالک می‌گوید که من تو را خیلی دوست دارم و امام مالک هم تعریف بسیار بزرگی از امام صادق (ع) می‌کند.


آیت‌الله تسخیری با تأکید به اینکه اختلاف بین علما به درگیری آنها با هم نمی‌انجامید گفت: حتی در قرون بعد، بزرگان شیعه مانند شیخ مفید، شیخ طوسی، شهید ثانی و دیگران بزرگان، هم استاد و هم شاگرد اهل سنت داشتند و به این رابطه‌ی استاد و شاگردی، افتخار می‌کردند.


وی با اشاره به اینکه اختلافات بین عالمان اسلامی حاصل سیاسی‌کاری سیاست‌مداران و افراط‌گرایان است، گفت: دخالت خلفا در اختلاف عالمان اسلامی درباره‌ی حادث و یا قدیم بودن قرآن، در کنار افراط برخی از رهبران دینی، سبب شد تا علمای بسیاری کشته شوند و وحدت و محبت بین این عالمان به تکفیر و تفید بدل شود.


وی با بیان اینکه امروزه، هم در جهان اسلام و هم در جهان مسیحیت، حالت افراط‌گرایی وجود دارد، سؤالی را مطرح کرد و خطاب به جریان‌های تکفیری پرسید: بر چه اساس و مجوزی، به فرقه‌های مسیحی شمال عراق، و حتی به یهود و مذاهب مخالف مذهب خود، حمله می‌کنید؟ این یک بیماری بزرگی است که به جان جهان تدین افتاده است.


آیت‌الله تسخیری در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه باید همه‌ علمای دین، وظیفه‌ی خودشان را مبنی بر بازگرداندن دین به حالت طبیعی خود انجام دهند، گفت: اگر در این کار کوتاهی کنیم، نتیجه‌اش کمک به الحاد و کمک به مأیوس شدن توده‌ها از دین خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. گفتگوی دینی مانع افراط گری می‌شود/ افراط گری به اصل دین آسیب می زند
  2. نتیجه هدایت، وحدت و نتیجه ضلالت تفرقه است
  3. لزوم مبارزه جهانی با خشونت و افراط گرایی و تروریسم بررسی شد/ داعش مولود آمریکا، انگلستان و اسرائیل است
  4. تلاش فعالان مدنی ایران و عراق برای مقابله با افراط گرایی مذهبی
  5. نتیجه‌گرایی اخلاقی در غرب فراگیر شده است/ اخلاق کانتی مناسب غرب کنونی

پارک علم و فناوری قم

zohur