۸ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامرضا محمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان اینکه موقوفه متقین در پاکدشت دارای وقف نامه است و در ادارات ثبت، وقفیت آن به ثبت رسیده و مورد تایید قرار گرفته است، اظهارداشت: بیش از ۸۰ سال است که به این وقف نامه که نیت آن کمک به ایتام و ساخت پرورشگاه و هنرستان دخترانه است ، عمل می شود.


وی با اشاره اینکه در زمان پهلوی، محمدرضا شاه منحوس این وقف نامه را تأیید کرده و گفته باید به این وقف نامه عمل کنند، افزود: در زمان اصلاحات ارضی، سند این موقوفه بنام کشاورزان صادر شده و بعد از فتوای امام خمینی(ره) مبنی بر باطل بودن این سندها و بازگشت موقوفات به وقفیت، این سندها باطل شد و به وقفیت بازگشت.


محمدزاده با بیان اینکه تعدادی از کشاورزان که سالها روی این زمینها کار کرده بودند و یک عده نیز با اغراض سیاسی و منافع شخصی، چندین بار برای خارج کردن این موقوفه از وقفیت تلاش کردند، گفت: یک حکم فقهی از مرحوم آیت الله محمدی گیلانی هم در دهه ۶۰ وجود دارد که در آن ذکر شده، اموال بنیاد پهلوی که وقف شده، به دلیل عدم مالکیت باطل است و باید از وقفیت خارج شود.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: باور برخی از این افراد این بود که این موقوفات نیز اموال پهلوی هستند، در حالی که پیش از پهلوی دوم نیز در خصوص این املاک به وقف عمل می شده است که اسناد و مدارک آن موجود است.


وی با بیان اینکه برخی اخیرا تلاش کردند تا آن نظر فقهی آیت الله محمدی گیلانی را به حکم قضایی تبدیل کنند و در دادگاه انقلاب هم رأی در اجرائیه همان حکم که اسناد مالکیت باطل است و باید در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گیرد، اخذ کردند، تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه با مکاتبه با آیت الله آملی لاریجانی، ریاست محترم قوه قضائیه، دستور توقف حکم و پیگیری مسائل قضائی دیگر را گرفته است.


حجت الاسلام محمدزاده با بیان اینکه تبلیغات رسانه ای و فرافکنیها تنها موجب بدبینی مردم به وقف و موقوفات می شود، افزود: این رویدادها نادرست است زیرا این موقوفه با نیت کمک به ایتام است و در دستورات و آموزه های دینی نیز نسبت به آنها سفارش شده است و این که برخی جشن بگیرند و تصور کنند اتفاقی افتاده تا به منافع شخصی خود برسند، باید بدانند تنها یک رأی صادر شده و در راستای آن هم، دستگاه قضایی دستور توقف آن رأی را صادر کرد تا مراحل قضائی پیگیری شود.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به اینکه کشاورزان آن منطقه در زمان امام خمینی(ره) اقرار کردند که این املاک وقفی است و درخواست کردند که تبدیل به احسن شود که امام فرمودند: تبدیل به احسن این املاک جایز نیست لذا این مسائل در گذشته هم وجود داشته است اما برخی با علم به این موضوع برای رسیدن به مطامع شخصی شیطنت می کنند.


وی با بیان اینکه سه هزار هکتار زمین در آن منطقه وقف است و تعداد بسیاری مستاجر آن هستند و حق و حقوق موقوفات را پرداخت می کنند و عده ای نیز متصرف موقوفات هستند، تصریح کرد: تعداد بسیاری  از مردم معترض و ناراحت از این اتفاق هستند و اعلام می کنند قصد ندارند مدیون ایتام باشند و حقوق آنها را ضایع کنند.


محمدزاده با بیان اینکه امام جمعه پاکدشت نیز با اوقاف همکاری بسیار مناسبی داشته و پیگیر رفع این مشکل است، گفت: برخی افراد همواره به این مسائل دامن می زنند و سر و صدا راه می اندازند.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان اینکه در سیره پیامبر اکرم (ص) ذکر شده که تمامی صحابی ایشان موقوفاتی داشتند و حضرت علی(ع) و خاندان و اصحابش موقوفات زیادی داشتند، تصریح کرد: اصل مساله وقف مورد تأکید پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) است و در این مورد باتوجه به اینکه نیت مرتبط با ایتام است، سفارش اکیدی در آیات و روایات و عمل مومنین و مسلمین برای توجه به ایتام وجود دارد.


وی اضافه کرد: در این منطقه با وجود این موقوفه کمک های بسیاری به ایتام می شود و نباید عده ای برای نیل به منافع شخصی به ناحق مانع آن شوند، این در حالی است که مردم ایران همواره در کمک به ایتام پیشرو بوده اند.

مطالب مرتبط :
  1. ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی وقفی کشور به وقفیت بازگردانده شد
  2. روایت هیکل از فساد مالی شاه تا فهرست کارخانه های خاندان پهلوی/ اسناد منزل سناتور فروغی درباره ولخرجی محمدرضا شاه
  3. بیمارستان موقوفه آرش تهران به وقفیت بازگشت
  4. اوراق وقفی امکان وقف با هر درآمدی را محقق می کند/ اولین وقف فاطمی(س) به ثبت رسید
  5. بیمارستانهای فوق تخصصی سرطان وقفی در استانهای تهران و فارس احداث می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur